تست ماموگرافی

تست ماموگرافی

تست ماموگرافی نوع خاصی از تصویربرداری پستان است که از اشعه ایکس با دوز پایین برای تشخیص زودهنگام سرطان قبل از اینکه زنان علائم را تجربه کنند. در زمانی که قابل درمان است استفاده می‌شود. در مورد علائم یا مشکلات پستان، جراحی‌های قبلی، مصرف هورمون، داشتن سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه، و در صورت وجود احتمال بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت امکان، کپی‌هایی از تست ماموگرافی قبلی خود را تهیه کرده و در روز معاینه در اختیار رادیولوژیست خود قرار دهید. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس‌های گشاد و راحت استفاده کنید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس خاصی بپوشید. از دئودورانت، پودر یا لوسیون زیر بغل یا روی سینه خود استفاده نکنید زیرا ممکن است در ماموگرافی ظاهر شده و در تشخیص صحیح اختلال ایجاد کند.

عکس تست ماموگرافی

تست ماموگرافی چیست؟

تست ماموگرافی یک تصویربرداری پزشکی تخصصی است که از یک سیستم اشعه ایکس با دوز پایین برای دیدن داخل سینه‌ها استفاده می‌کند. تست ماموگرافی، به تشخیص زودهنگام بیماری‌های پستان در زنان کمک می‌کند. معاینه اشعه ایکس به پزشکان در تشخیص و درمان مشکلات پزشکی بیمار کمک می‌کند. شما را در معرض دوز کمی از تابش یونیزه قرار می‌دهد تا تصاویری از داخل بدن تولید کند. اشعه ایکس قدیمی‌ترین و رایج‌ترین شکل تصویربرداری پزشکی است.

سه پیشرفت اخیر در تست ماموگرافی شامل تست ماموگرافی دیجیتال، تشخیص به کمک کامپیوتر و توموسنتز پستان است.

تست ماموگرافی دیجیتال که به آن تست ماموگرافی دیجیتال کامل میدان (FFDM) نیز گفته می‌شود، یک سیستم ماموگرافی است که در آن فیلم اشعه ایکس با وسایل الکترونیکی جایگزین می‌شود که اشعه ایکس را به تصاویر ماموگرافی از پستان تبدیل می‌کند.

این سیستم‌ها شبیه به سیستم‌هایی هستند که در دوربین‌های دیجیتال یافت می‌شوند و کارایی آن‌ها باعث می‌شود تصاویر بهتری با دوز تشعشع کمتری داشته باشند. این تصاویر از پستان برای بررسی توسط رادیولوژیست و برای نگهداری طولانی مدت به کامپیوتر منتقل می‌شود. تجربه بیمار در حین ماموگرافی دیجیتال مشابه انجام ماموگرافی فیلم معمولی است.

سیستم‌های تشخیص به کمک رایانه (CAD) تصاویر تست ماموگرافی دیجیتالی را برای مناطق غیرطبیعی از چگالی، جرم یا کلسیفیکاسیون که ممکن است نشان دهنده وجود سرطان باشد، جستجو می‌کنند. سیستم CAD این نواحی را روی تصاویر برجسته می‌کند و به رادیولوژیست هشدار می‌دهد تا این ناحیه را به دقت ارزیابی کند.

توموسنتز پستان که به آن ماموگرافی سه بعدی (3-D) و توموسنتز دیجیتال سینه (DBT) نیز گفته می‌شود، شکل پیشرفته‌ای از تصویربرداری پستان است که در آن تصاویر متعددی از سینه از زوایای مختلف گرفته شده و بازسازی می‌شوند. تصویربرداری سه بعدی پستان مشابه تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری (CT) هست که در آن یک سری “برش‌های” نازک تصویری با هم جمع می‌شوند تا بازسازی سه بعدی بدن را ایجاد کنند.

اگرچه دوز تشعشع برای برخی از سیستم‌های توموسنتز پستان کمی بالاتر از دوز مورد استفاده در تست ماموگرافی استاندارد است، اما همچنان در سطوح ایمن مورد تأیید FDA برای تشعشعات حاصل از ماموگرافی باقی می‌ماند. برخی از سیستم‌ها دوزهای بسیار شبیه به تست ماموگرافی معمولی دارند.

مطالعات جمعیتی بزرگ نشان داده است که غربالگری با توموسنتز سینه منجر به بهبود نرخ تشخیص سرطان سینه و کاهش “تحرک تماس” می‌شود، مواردی که زنان به دلیل یک یافته غیرطبیعی بالقوه از غربالگری برای آزمایش‌های اضافی فراخوانده می‌شوند.

تست ماموگرافی

توموسنتز سینه همچنین ممکن است منجر به موارد زیر شود:

تشخیص زودهنگام سرطان‌های کوچک سینه که ممکن است در ماموگرافی معمولی پنهان شوند

 1. بیوپسی‌های غیر ضروری یا آزمایش‌های اضافی کمتر
 2. احتمال تشخیص بهتر تومورهای متعدد سینه
 3. تصاویر واضح تر از ناهنجاری ها در بافت متراکم پستان
 4. دقت بیشتر در تعیین اندازه، شکل و محل ناهنجاری های سینه

برخی از کاربردهای رایج تست ماموگرافی چیست؟

تست ماموگرافی به عنوان یک ابزار غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه در زنانی که هیچ علامتی ندارند استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن‌ها برای تشخیص بیماری پستان در زنانی که علائمی مانند توده، درد، فرورفتگی پوست یا ترشحات نوک سینه را تجربه می‌کنند، استفاده کرد.

غربالگری ماموگرافی

تست ماموگرافی نقش اصلی را در تشخیص زودهنگام سرطان سینه ایفا می‌کند، زیرا می‌تواند تغییراتی را در پستان سال‌ها قبل از اینکه بیمار یا پزشک احساس کند، نشان دهد. دستورالعمل‌های کنونی کالج آمریکایی رادیولوژی (ACR) و شبکه ملی جامع سرطان (NCCN) توصیه می‌کنند هر سال ماموگرافی برای زنان از سن 40 سالگی انجام شود. تحقیقات نشان داده است که ماموگرافی سالانه منجر به تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌شود. اکثر درمان‌های قابل درمان و حفظ سینه در دسترس هستند.

ACR و مؤسسه ملی سرطان (NCI) همچنین پیشنهاد می‌کنند که زنانی که سرطان سینه داشته‌اند و آن‌هایی که به دلیل سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان در معرض خطر بیشتری هستند، باید توصیه‌های پزشکی متخصص را در مورد اینکه آیا باید قبل از شروع غربالگری انجام دهند یا خیر، دریافت کنند. اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستید، ممکن است نیاز باشد علاوه بر ماموگرافی سالانه، MRI سینه نیز انجام دهید.

تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی

تشخیص ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیمار با یافته‌های بالینی غیرطبیعی – مانند توده سینه یا ترشحات نوک سینه – که توسط خانم یا پزشک او پیدا شده است، استفاده می‌شود. ماموگرافی تشخیصی نیز ممکن است پس از یک ماموگرافی غربالگری غیرطبیعی به منظور ارزیابی ناحیه مورد نظر در معاینه غربالگری انجام شود.

چگونه باید برای ماموگرافی آماده شوم؟

قبل از برنامه ریزی ماموگرافی، انجمن سرطان آمریکا (ACS) و سایر سازمان‌های تخصصی توصیه می‌کنند که هر گونه یافته جدید یا مشکل در سینه‌های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. علاوه بر این، پزشک خود را از هرگونه جراحی قبلی، مصرف هورمون  و سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه مطلع کنید.

اگر سینه‌هایتان معمولاً در این زمان حساس هستند، ماموگرافی خود را برای هفته قبل از قاعدگی برنامه ریزی نکنید. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی یک هفته پس از پریودی است.  در صورت وجود هرگونه احتمال بارداری، همیشه به پزشک یا تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهید .

گزارش آنلاین همچنین به شما توصیه می‌کند:

 1. در روز معاینه از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا سینه خود استفاده نکنید. اینها می‌توانند در ماموگرافی به صورت لکه‌های کلسیمی ظاهر شوند.
 2. هر گونه علائم یا مشکل پستان را برای تکنسینی که معاینه را انجام می‌دهد، توضیح دهید.
 3. ماموگرافی‌های قبلی خود را بگیرید و در صورتی که در مکان دیگری انجام شده باشد، در اختیار رادیولوژیست قرار دهید. این برای مقایسه با امتحان فعلی شما مورد نیاز است و اغلب می‌توان آن را در یک سی دی به دست آورد.
 4. بپرسید چه زمانی نتایج شما در دسترس خواهد بود. اگر از پزشک یا مرکز ماموگرافی خبری ندارید، نتایج را طبیعی فرض نکنید.

دستگاه ماموگرافی چگونه است؟

واحد ماموگرافی جعبه‌ای با لوله‌ای است که اشعه ایکس تولید می‌کند. این دستگاه منحصراً برای معاینات اشعه ایکس پستان استفاده می‌شود و دارای لوازم جانبی ویژه‌ای است که قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس را فقط به سینه محدود می‌کند. این دستگاه دارای دستگاهی برای نگه داشتن و فشرده سازی سینه و قرار دادن آن به گونه‌ای است که تکنسین بتواند تصاویر را در زوایای مختلف ثبت کند.

توموسنتز پستان با استفاده از دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتال انجام می‌شود، اما همه دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتال برای انجام تصویربرداری توموسنتز مجهز نیستند.

تست ماموگرافی

روش کار چگونه است؟

اشعه ایکس نوعی تشعشع مانند نور یا امواج رادیویی است که فرکانس کنترل شده ای دارند. اشعه ایکس از اکثر اجسام از جمله بدن عبور می‌کند. تکنسین با دقت پرتو اشعه ایکس را در ناحیه مورد نظر نشانه می‌گیرد. این دستگاه انفجار کوچکی از تشعشعات را تولید می‌کند که از بدن شما عبور می‌کند. تشعشع یک تصویر را روی فیلم یا یک دستگاه خاص ثبت می‌کند.

قسمت‌های مختلف بدن اشعه ایکس و تشعشعات آن را در درجات مختلف جذب می‌کند. استخوان متراکم بخش زیادی از تابش را جذب می‌کند در حالی که بافت نرم (عضله، چربی و اندام‌ها) اجازه می‌دهد تا اشعه ایکس بیشتری از آنها عبور کند. در نتیجه، استخوان‌ها در عکس‌برداری با اشعه ایکس سفید به نظر می‌رسند، بافت نرم در سایه‌های خاکستری و سیاه به نظر می‌رسد.

اکثر تصاویر اشعه ایکس فایل‌های دیجیتالی ذخیره شده الکترونیکی هستند. پزشک شما می‌تواند به راحتی به این تصاویر ذخیره شده برای تشخیص و مدیریت وضعیت شما دسترسی داشته باشد. در توموسنتز سینه، دستگاه اشعه ایکس به صورت یک قوس روی سینه حرکت می‌کند و تصاویر متعددی را از زوایای مختلف تهیه می کند.

تست ماموگرافی

روش انجام تست ماموگرافی چگونه است؟

ماموگرافی به صورت سرپایی انجام می‌شود.

در طول ماموگرافی، یک تکنسین رادیولوژیک واجد شرایط سینه شما را در واحد ماموگرافی قرار می‌دهد. سینه شما روی یک پلت فرم مخصوص قرار می‌گیرد و با یک دست و پا پلاستیکی شفاف فشرده می‌شود. تکنسین به تدریج سینه شما را فشرده می‌کند.

فشرده سازی سینه برای موارد زیر ضروری است:

 1. ضخامت سینه را یکنواخت کنید تا تمام بافت قابل مشاهده باشد.
 2. بافت را به گونه‌ای پخش کنید که ناهنجاری‌های کوچک کمتر توسط بافت سینه پنهان شوند.
 3. اجازه استفاده از دوز کمتر اشعه ایکس را بدهید زیرا مقدار نازک‌تر از بافت پستان در حال تصویربرداری است.
 4. سینه را ثابت نگه دارید تا تاری تصویر ناشی از حرکت را به حداقل برسانید.
 5. برای افزایش وضوح تصویر، پراکندگی اشعه ایکس را کاهش دهید.

از شما خواسته می‌شود که موقعیت بین تصاویر را تغییر دهید. نماهای معمولی یک نمای بالا به پایین و یک نمای جانبی زاویه دار هستند. روند معاینه برای سینه دیگر نیز به این ترتیب تکرار خواهد شد. فشرده سازی هنوز برای تصویربرداری توموسنتز ضروری است تا حرکت را به حداقل برساند، که تصاویر را تخریب می‌کند. در طول غربالگری توموسنتز پستان، تصاویر دو بعدی نیز از تصاویر سه بعدی سنتز شده به دست می‌آید.

۷ دیدگاه دربارهٔ «تست ماموگرافی»

 1. بازتاب: گزارش ماموگرافی - گزارش آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید