آموزش تفسیر رادیولوژی

آموزش تفسیر رادیولوژی

فهرست مطالب

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی موضوعی است که در قالب‌های مختلف در دانشکده پزشکی ارائه می‌شود، بنابراین دانشجویان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به طور یکسان ممکن است استانداردهای آموزش تفسیر رادیولوژی متفاوتی دریافت کنند. چندین نوع مختلف، صفحات مشاهده و طیف وسیعی از آسیب‌شناسی‌های مرتبط برای تجسم وجود دارد.

این پیچیدگی‌ها ممکن است دانشجویان را از تفسیر تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ترسانده باشد. در اینجا، ما یک مرور مختصر از اصول، رویکرد و تفسیر MRI ارائه می‌دهیم. در حالی که نمی‌توانیم شما را به یک رادیولوژیست تبدیل کنیم، ممکن است بتوانیم به شما کمک کنیم در زمان بعدی که توسط یکی از شما سؤال شد، کمتر سردرگم به نظر برسید.

 

چرا باید از ام آر آی (MRI) استفاده کنیم؟

به طور کلی، ام آر آی کمتر از فیلم‌های ساده و سی تی اسکن استفاده می‌شود. آنها اغلب برای مشاهده بهتر بافت‌های نرم در نظر گرفته شده‌اند به ویژه در بیماران مشکوک به آسیب شناسی عصبی یا اسکلتی عضلانی مفید است، با این حال، می‌توان از آن در بسیاری از تخصص‌های دیگر نیز استفاده کرد. گرفتن تصاویر MR کمی بیشتر طول می‌کشد و گران‌تر هستند. ام آر آی در بیمارانی که دارای ایمپلنت‌های فلزی فرومغناطیسی یا جسم خارجی هستند منع مصرف دارد.

 

(MRI) ام آر آی چطور کار می‌کنند؟

دستگاه ام آر آی (MRI) با بهره برداری از تعامل میدان مغناطیسی، یون‌های هیدروژن و پالس فرکانس رادیویی (RF) کار می‌کنند. هنگامی که بیمار را در یک میدان مغناطیسی قوی قرار می‌دهید، یون‌های هیدروژن او در جهت میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند. اعمال یک پالس RF جهت هم ترازی این یون‌های هیدروژن را تغییر می‌دهد. هنگامی که پالس RF خاموش می‌شود، این یون‌ها سعی می‌کنند دوباره با میدان مغناطیسی هماهنگ شوند و سیگنالی را آزاد کنند. قدرت این سیگنال به نوع بافت (چربی، ماهیچه، آب) که یون هیدروژن در آن قرار دارد بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
سی تی اسکن شکم

با استفاده از این اصول، می‌توانید دستگاه را برای تشخیص سیگنال‌هایی با دامنه‌های مختلف و از سطوح مختلف مغناطیسی تنظیم کنید  اینجاست که تصویربرداری وزن‌دار وارد می‌شود. همچنین می‌توانیم به دستگاه بگوییم که مقادیر خاصی از سیگنال‌ها را برای سرکوب آنها نادیده بگیرد. هنگامی که نوبت به مشاهده تصاویر می‌رسد اینها به عنوان دنباله‌های سرکوب چربی شناخته می‌شوند.

MRI همچنین می‌تواند به عنوان یک ابزار تصویربرداری پویا استفاده شود. به عنوان مثال، انتشار مولکول‌های آب را می‌توان با تصویربرداری با وزن انتشار (DWI) مطالعه کرد، یا حرکت ماکروسکوپی خون را می‌توان در مورد تکنیک های آنژیوگرافی MR مطالعه کرد.

 

آموزش تفسیر رادیولوژی : تصاویر و توالی ام آر آی (MRI):

عوامل زیادی وجود دارد که منجر به تولید تصویر نهایی MR می‌شود. ترکیبات مختلف اینها برای تظاهرات بالینی مختلف مفید خواهد بود، اما در اینجا چند نمونه از تصاویر و توالی های رایج آورده شده است:

 1. تصویربرداری با وزن T1 و T2
 2. DWI و ADC

تصویربرداری با وزن T1 و T2

1.     تصاویر وزن T1 و T2

تصاویر T1 و T2 بافت‌های مختلف را بر اساس زمان پالس های RF نشان می دهند. بین این دو، تفاوت های کلیدی که باید از آنها آگاه باشید عبارتند از:

 1. T1 یک بافت روشن است: چربی
 2. T2 دو بافت روشن هستند: چربی و آب

T1 تشریحی ترین تصویر است و برعکس، مایع مغزی نخاعی  در T2 به دلیل محتوای آب آن روشن است.

T2 معمولاً رایج‌تر است، اما T1 می‌تواند به عنوان مرجعی برای ساختارهای تشریحی یا برای تمایز بین سیگنال‌های روشن چربی و آب استفاده شود.

 

سیگنال چربی را می‌توان سرکوب کرد تا دید بهتری از آسیب شناسی در داخل و اطراف ساختارهای آناتومیک ایجاد شود. این در تومورهای آدرنال یا آسیب شناسی مغز استخوان مفید است، جایی که تصویر به دلیل محتوای چربی با بافت اطراف همگن به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید
منیسک زانو

گادولینیم تقویت شده

گادولینیم تقویت شده چیست؟

گادولینیوم عروق به عنوان مثال شریان ها یا بافت‌های پاتولوژیک عروقی مانند متاستازهای داخل جمجمه، مننژیوم را تقویت می‌کند. این فرآیند شامل تزریق 5 تا 15 میلی‌لیتر کنتراست داخل وریدی است که بلافاصله پس از آن تصاویر گرفته می‌شود. گادولینیوم از نظر سیگنال روشن به نظر می رسد و امکان تشخیص ناهنجاری های دقیق مانند آسیب شناسی داخل جمجمه را فراهم می‌کند. آبسه های داخل جمجمه ای معمولی دارای الگوی تقویت حلقه هستند، در حالی که متاستازها به طور همگن افزایش می یابند. مننژیوم ها پس از کنتراست یک افزایش همگن خواهند داشت، اما همچنین دارای یک دم دورال خواهند بود، به این معنی که ضایعه با t ادامه پیدا می‌کند.

آموزش تفسیر رادیولوژی

آموزش تفسیر رادیولوژی: توالی های بازیابی وارونگی

این نوع تصاویر دستکاری T1 و T2 هستند. آنها انواع بافت‌های خاصی را بر اساس زمان بندی وارونگی خود باطل می‌کنند، در نتیجه بافت هایی مانند چربی و CSF را از ظاهر شدن به عنوان سیگنال‌های روشن متوقف می‌کنند. این برای شناسایی سیگنال‌های پاتولوژیک مفید است. دو نوع اصلی در متن زیر مورد بحث قرار گرفته است.

 

1.     بازیابی وارونگی کوتاه تاو (STIR):

STIR بر اساس یک تصویر T2 است، اما تصویر به گونه ای دستکاری می‌شود که منجر به باطل شدن چربی و هر ماده دیگری با سیگنال‌های مشابه می‌شود. با این حال، برخلاف تصاویر سرکوب شده با چربی، STIR را نمی توان با کنتراست گادولینیوم استفاده کرد. همانطور که قبلاً بحث شد، چربی می‌تواند تفسیر نواحی ادماتوز و مغز استخوان را دشوار کند.

آموزش تفسیر رادیولوژی

2.     بازیابی وارونگی ضعیف شده سیال  (FLAIR):

FLAIR نیز مشابه T2 است، با این حال، سیگنال CSF باطل می‌شود. این به ویژه برای ارزیابی ساختارهای سیستم عصبی مرکزی، از جمله نواحی اطراف بطن، شیارها و شکنج مفید است. به عنوان مثال، FLAIR می‌تواند برای شناسایی پلاک ها در مولتیپل اسکلروزیس، ادم ظریف پس از سکته مغزی، و آسیب شناسی در سایر شرایطی که CSF ممکن است در تفسیر اختلال ایجاد کند، استفاده شود.

بیشتر بخوانید
عوارض سی تی اسکن

بازیابی وارونگی ضعیف شده سیال

تصویربرداری با وزن انتشار (DWI) و ضریب انتشار ظاهری (ADC):

DWI یک روش تصویربرداری است که تصاویر T2 را با انتشار آب ترکیب می‌کند. با اسکن DWI، ایسکمی را می‌توان در عرض چند دقیقه پس از وقوع آن مشاهده کرد. این به این دلیل است که DWI حساسیت بالایی برای انتشار آب دارد و در نتیجه تغییرات فیزیولوژیکی را که بلافاصله پس از سکته اتفاق می‌افتد، تشخیص می‌دهد.

ADC باید در کنار DWI استفاده شود تا تأیید شود که آیا انتشار محدود واقعی وجود دارد و نه صرفاً درخشش از طریق از T2. جدول زیر تفاوت‌های کلیدی بین این دو را توضیح می‌دهد. انتشار غیر طبیعی آب را اندازه گیری می‌کند؛ اما همچنین آن را با تصویر T2 ترکیب می‌کند. ساختارهایی که در یک تصویر T2 روشن هستند می‌توانند در تصاویر DWI بدرخشند.

 

یک رویکرد سیستماتیک به تفسیر ام ار ای

با تأیید جزئیات زیر شروع کنید:

 • مشخصات بیمار (به‌عنوان‌مثال نام، تاریخ تولد، شماره بیمارستان)
 • جزئیات تصویر (به‌عنوان‌مثال تاریخ، نوع)
 • مطمئن شوید که آخرین تصویر برای بیمار صحیح است.
 • به دنبال تصویربرداری مقطعی قبلی باشید (در صورت وجود)
 • به تصاویر وزن T2 نگاه کنید.
 • به هر صفحه موجود (محوری، تاجی، ساژیتال) نگاه کنید.
 • سیگنال‌های غیر طبیعی MRI را بررسی کنید.
 • روی آناتومی نواحی که به آنها نگاه می‌کنید کار کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز از دست رفته یا غیر طبیعی نیست.
 • مقایسه هر دو طرف یک تصویر می‌تواند مناطق واضحی از سیگنال‌دهی غیرعادی را نشان دهد.
 • شکل، اندازه، مکان و شدت سیگنال.
 • توالی‌های مختلف تصویر MRI را مقایسه کنید.
 • تقویت پس از کنتراست برای آسیب شناسی عروقی یا بافت پاتولوژیک عروقی مفید است.
 • مقایسه با سایر روش‌های تصویربرداری.

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید