ام آر آی دیسک کمر

ام آر آی دیسک کمر

فهرست مطالب

دیسک بافتی است که بین دو جسم مهره قرار می‌گیرد و امکان حرکت و جذب نیروهای شوک را فراهم می‌کند. با یک هسته نرم و ژلاتینی شکل (nucleus pulposus) در وسط، یک حلقه سخت (annulus fibrosus) در اطراف آن، و یک صفحه غضروفی (صفحه انتهایی غضروفی) در سطح بدنه مهره‌ها محدود شده است.

ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) آزمایشی است که از میدان مغناطیسی و پالس‌های انرژی امواج رادیویی برای تهیه تصاویری از اندام‌ها و ساختارهای داخل بدن استفاده می‌کند. ام آر آی دیسک کمر می‌تواند اطلاعاتی در مورد ستون فقرات در قسمت پایین کمر شما به پزشک شما بدهد که می‌تواند شامل ستون فقرات، فضای اطراف نخاع و مهره‌های کمر باشد. وقتی ام آر آی انجام می‌دهید، روی میزی دراز می‌کشید که به داخل دستگاه ام آر آی حرکت می‌کند.

 

چرا  ام آر آی دیسک کمر انجام می‌شود؟

ام آر آی ستون فقرات کمری می‌تواند به یافتن علت علائمی مانند کمردرد یا پا درد، ضعف یا بی حسی کمک کند. می‌تواند به پیدا کردن مشکلاتی مانند فتق دیسک، تومور یا عفونت کمک کند.

 

 

چگونه برای ام آر آی دیسک کمر آماده می‌شوید؟

به طور کلی، هیچ کاری نباید قبل از انجام این آزمایش انجام دهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید. اگر در فضاهای تنگ عصبی شدید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است دارویی برای کمک به آرامش خود دریافت کنید. اگر فکر می‌کنید این دارو را دریافت خواهید کرد، حتماً با همراهی کسی به آنجا بروید.

ام آر آی دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

ام آر آی دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

 

  1. ممکن است موادی به نام حاجب از طریق لوله‌ای به نام IV تزریق شود.
بیشتر بخوانید
تست های تشخیص سرطان

 

  1. روی میزی که بخشی از اسکنر MRI است دراز می‌کشید.

 

  1. جدول به فضایی که حاوی آهنربا است می‌لغزد.

 

  1. در داخل اسکنر صدای فن را می‌شنوید و حرکت هوا را احساس می‌کنید. ممکن است صداهای ضربه زدن را بشنوید.

 

  1. ممکن است برای کاهش نویز به شما گوش گیر یا هدفون داده شود.

 

  1. از شما خواسته می‌شود که در طول اسکن ثابت بمانید. ممکن است از شما خواسته شود که برای مدت کوتاهی نفس خود را حبس کنید.

 

  1. ممکن است در اتاق اسکن تنها باشید. اما یک تکنسین از پنجره نگاه می‌کند و در طول آزمایش با شما صحبت می‌کند.

 

انجام ام آر آی دیسک کمر چه حسی دارد؟

 

از میدان مغناطیسی یا امواج رادیویی مورد استفاده برای آزمایش MRI دردی نخواهید داشت. ممکن است به دلیل دراز کشیدن طولانی مدت در یک وضعیت خستگی یا درد داشته باشید. اگر از ماده حاجب استفاده می‌شود، ممکن است احساس خنکی کنید.

 

در موارد نادر، ممکن است احساسات زیر را تجربه  کنید:

 

سوزن‌سوزن‌شدن در دهان اگر پرکردگی‌های فلزی دندان دارید. گرما در منطقه در حال بررسی که طبیعی است. اگر تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، درد، سوزش یا مشکلات تنفسی دارید، به تکنسین اطلاع دهید.

 

ام آر آی دیسک کمر چقدر طول می‌کشد؟

 

این آزمایش معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد اما می‌تواند تا 2 ساعت نیز طول بکشد.

خطرات ام آر آی دیسک کمر چیست؟

خطرات ام آر آی دیسک کمر چیست؟

هیچ اثر مضر شناخته شده‌ای از میدان مغناطیسی قوی مورد استفاده برای MRI وجود ندارد. اما آهنربا بسیار قدرتمند است. ممکن است روی هر ایمپلنت فلزی یا سایر وسایل پزشکی که دارید تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید
موارد استفاده از سی تی اسکن

 

خطرات ناشی از مواد کنتراست.

ممکن است در این آزمایش از ماده کنتراست حاوی گادولینیوم استفاده شود. اما برای اکثر افراد، مزایای استفاده از آن در این آزمایش بیشتر از خطر است. اگر مشکلات کلیوی دارید یا باردار هستید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت استفاده از ماده حاجب در طول آزمایش، احتمال بروز واکنش آلرژیک جزئی وجود دارد. اما بیشتر واکنش‌ها خفیف هستند و با استفاده از دارو قابل درمان هستند.

اگر در دوران شیردهی  هستید و نگران بی خطر بودن ماده حاجب استفاده شده در این آزمایش هستید، با پزشک خود صحبت کنید. اکثر متخصصان بر این باورند که رنگ بسیار کمی وارد شیر مادر می‌شود و حتی کمتر به نوزاد منتقل می‌شود. اما اگر نگران هستید، می‌توانید شیردهی را تا 24 ساعت پس از آزمایش قطع کنید. در این مدت، می‌توانید شیری را که قبل از انجام آزمایش ذخیره کرده‌اید، به نوزاد خود بدهید. 24 ساعت پس از آزمایش از شیر مادری که پمپاژ می‌کنید استفاده نکنید و بیرون بیندازید.

بعد از ام آر آی دیسک کمر چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از ام آر آی دیسک کمر چه اتفاقی می‌افتد؟

 

احتمالاً می‌توانید بلافاصله به خانه بروید البته بستگی به دلیل ام آر آی دارد. می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های معمول خود بازگردید.

مراقبت‌های بعدی بخش کلیدی از درمان و ایمنی شما است. حتماً وقت  مراجعه بگیرید و اگر مشکل دارید با خط مشاوره یا با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین بهتر است فهرستی از داروهایی که مصرف می‌کنید داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج آزمایش خود را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید
7 روشی که پزشکی از راه دور مراقبت های درمانی را متحول می کند

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید