آزمایش خون

اصطلاحات رایج در نتایج آزمایش خون

فهرست مطالب

نتایج آزمایش خون به طور کلی از سیستم اندازه گیری متریک و اصطلاحات مختلف استفاده می‌کند، از جمله:

cmm : سلول در میلی متر مکعب

fL (فمتولیتر): کسری از یک میلیونم لیتر

گرم در دسی‌لیتر: گرم در دسی‌لیتر

IU/L  :واحد بین‌المللی در لیتر

mEq/L : میلی اکی‌والان در لیتر

mg/dL : میلی گرم در دسی‌لیتر

میلی لیتر: میلی لیتر

mmol/L : میلی مول در لیتر

ng/mL : نانوگرم در میلی لیتر

pg (پیکوگرام): یک تریلیونم گرم

اجزای نتایج آزمایش خون

اجزای نتایج آزمایش خون

آزمایش خون معمولاً از سه آزمایش اصلی تشکیل شده است:

1.     شمارش کامل خون.

2.     پانل متابولیک.

3.     پانل چربی.

هر آزمایش برای چیزهای مختلف، که از طریق تجزیه و تحلیل دقیق نتایج قابل درک است.

به طور گیج‌کننده، این احتمال وجود دارد که نتایج سه آزمایش خون از یکدیگر متمایز نشوند و در عوض، در زیر یک ستون بزرگ که اغلب با عنوان «نام آزمون» مشخص می‌شود، فهرست شوند. در هر یک از آنها زیر آزمون‌های مختلفی وجود دارد که در مجموع تصویر وسیعی از سلامت یک فرد ارائه می‌دهند.

1.     شمارش کامل خون (CBC):

شمارش کامل خون (CBC) بر روی سه نوع گلبول خون متمرکز می‌شود: گلبول‌های سفید (WBCs)، گلبول‌های قرمز (RBCs) و پلاکت‌ها. با اندازه‌گیری حجم سلول‌های خون، CBC به پزشک اجازه می‌دهد تا سلامت کلی فرد را ارزیابی کند و همچنین شرایط زمینه‌ای مانند لوسمی و کم خونی را بررسی کند.

 

آزمون‌های فرعی در CBC عبارت‌اند از:

a)     تعداد گلبول‌های سفید (WBC):

گلبول‌های سفید که به نام لکوسیت‌ها نیز شناخته می‌شوند، جزء اصلی سیستم ایمنی بدن هستند. تعداد بالای گلبول‌های سفید خون می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت باشد، در حالی که تعداد کم می‌تواند به شرایط مختلفی از جمله HIV، لوسمی، هپاتیت و آرتریت اشاره کند.

شمارش افتراقی گلبول‌های سفید خون

این آزمایشگاه پنج جزء اصلی گلبول‌های سفید و نسبت آنها را با یکدیگر آزمایش می‌کند. اگر اجزاء از تعادل خارج شوند، این می‌تواند نشان دهنده عفونت و همچنین انواع شرایط پزشکی باشد. نسبت‌های سالم برای هر کدام عبارت‌اند از:

 

نوتروفیل‌ها: 40 تا 60 درصد کل

لنفوسیت‌ها: 20 تا 40 درصد

مونوسیت: 2 تا 8 درصد

ائوزینوفیل: 1 تا 4 درصد

بازوفیل: 0.5 تا 1 درصد

b)     شمارش گلبول‌های قرمز (RBC).

گلبول‌های قرمز خون (RBCs) اکسیژن را به بافت‌های سراسر بدن می‌رسانند و آنها را برای عملکرد سالم آن مهم می‌سازد. شمارش گلبول‌های قرمز حجم گلبول‌های قرمز را در یک فرد تخمین می‌زند – اگر نتایج نشان‌دهنده شمارش بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، این می‌تواند نشان دهنده شرایط پزشکی مختلف برای پزشک باشد. با این حال، این شکل از آزمایش نمی‌تواند دلایل اصلی بی‌نظمی‌ها را مشخص کند، به این معنی که اگر این‌طور باشد، آزمایش‌های بیشتری لازم است.

بیشتر بخوانید
گزارش سی تی اسکن

آزمایش هماتوکریت (Hct).

آزمایش هماتوکریت (Hct).

آزمایش می‌کند که چه نسبتی از خون از گلبول‌های قرمز تشکیل شده است. در تشخیص کم خونی، در کنار سایر شرایط پزشکی مفید است.

 

آزمایش هموگلوبین (Hgb).

هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز موجود است و اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن می‌فرستد. آزمایش هموگلوبین در تشخیص کم خونی نیز مفید است، به‌طوری‌که بسیاری از پزشکان این آزمایش را به آزمایش هماتوکریت ترجیح می‌دهند.

 

آزمون میانگین حجم جسمی (MCV).

حجم متوسط ​​گلبول‌های قرمز یا فضایی که هر گلبول قرمز پر می‌کند، از طریق این آزمایش اندازه گیری می‌شود. نتایج خارج از محدوده طبیعی می‌تواند نشانه‌ای از کم خونی یا سندرم خستگی مزمن، در میان سایر شرایط پزشکی باشد.

 

میانگین تست هموگلوبین گلبولی (MCH).

آزمایشگاه میانگین هموگلوبین موجود در هر گلبول قرمز را آزمایش می‌کند. سطوح بالا نشانه احتمالی کم خونی و سطوح پایین نشانه احتمالی سوء تغذیه است.

 

تست عرض توزیع گلبول قرمز (RDW یا RCDW).

توزیع گلبول‌های قرمز، اندازه واقعی آنها را آزمایش می‌کند. سطوح خارج از محدوده طبیعی می‌تواند شرایطی مانند کم خونی، سوء تغذیه و بیماری کبد را نشان دهد.

 

c)      شمارش پلاکت

پلاکت‌ها سلول‌های کوچکی هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند. این آزمایش میزان پلاکت‌های موجود در خون را اندازه گیری می‌کند. اگر آزمایش شمارش بالا را مشخص کند، این می‌تواند نشان دهنده کم خونی، سرطان یا عفونت باشد، در حالی که شمارش کم می‌تواند از بهبود زخم‌ها جلوگیری کند و منجر به خونریزی شدید شود.

 

حجم متوسط ​​پلاکت (MPV)

حجم پلاکت‌ها را در خون آزمایش می‌کند. حجم کم پلاکت می‌تواند باعث بی نظمی در خونریزی شود، در حالی که حجم پلاکت زیاد می‌تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

 

2.     پانل متابولیک جامع (CMP)

تست پانل متابولیک جامع که به عنوان پانل شیمی نیز شناخته می‌شود، سطح گلوکز بدن، تعادل مایعات و الکترولیت‌ها و همچنین عملکرد کبد و کلیه را اندازه گیری می‌کند. این شامل تعدادی آزمون فرعی است:

 

a.      تست آلانین آمینو ترانسفراز (ALT).

آلانین آمینو ترانسفراز (ALT) آنزیمی است که بیشتر توسط سلول‌های کبدی تولید می‌شود. سطوح بالا می‌تواند نشانه‌ای از آسیب کبدی باشد.

بیشتر بخوانید
ریموند دامادیان، مخترع اولین M.R.I. در سن 86 سالگی درگذشت

 

b.      تست آلبومین

آلبومین پروتئینی است که توسط کبد تولید می‌شود. حجم آن در اندام می‌تواند m باشد. از طریق این تست اطمینان حاصل شد. سطوح غیر طبیعی می‌تواند ناشی از مشکلات کبدی یا کلیوی باشد.

 

c.      تست پروتئین کل

آزمایشگاه نسبت دو نوع پروتئین را آزمایش می‌کند: آلبومین و گلوبولین. سطوح پایین پروتئین می‌تواند نشان دهنده شرایط مختلفی از جمله اختلالات کبدی و کلیوی و سوء تغذیه باشد، در حالی که سطوح بالا می‌تواند نشانه التهاب، عفونت یا اختلال مغز استخوان باشد.

 

d.      آزمایش آلکالین فسفاتاز

آلکالین فسفاتاز آنزیمی است که معمولاً در سلول‌های کبد و استخوان تولید می‌شود. نتایج خارج از سطح نرمال می‌تواند نشان دهنده آسیب کبدی و مشکلات استخوانی مانند راشیتیسم یا تومورهای استخوانی باشد.

 

e.      تست آسپارتات آمینو ترانسفراز

آسپارتات آمینو ترانسفراز آنزیمی است که معمولاً در گلبول‌های قرمز و بافت ماهیچه‌ای و همچنین قلب، پانکراس، کبد و کلیه‌ها یافت می‌شود. این آزمایش سطوح این آنزیم را در بدن اندازه گیری می‌کند و نتایج بالاتر از محدوده سالم نشان دهنده شرایط مختلف از جمله برخی از انواع سرطان و همچنین آسیب کبد، قلب یا کلیه است.

 

f.       آزمایش بیلی روبین

بیلی روبین یک نشانگر زیستی برای آزمایش اختلال عملکرد کلیه و کبد است که در تشخیص بیماری‌هایی مانند زردی نوزاد، کم خونی و بیماری‌های کبدی مفید است.

 

g.      آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN).

این آزمایش حجم نیتروژن خون را اندازه گیری می‌کند. سطوح بالا می‌تواند ناشی از آسیب یا بیماری کلیوی باشد، در حالی که سطوح پایین ممکن است نشانه‌ای از سوء تغذیه یا آسیب شدید کبدی باشد.

 

h.      آزمایش کلسیم

این آزمایش سطح کلسیم خون را اندازه گیری می‌کند. اگر آزمایش نشان دهنده سطوح پایین باشد، این می‌تواند نشان دهنده فعالیت کم غدد پاراتیروئید، کمبود کلسیم در رژیم غذایی یا کمبود ویتامین D و سایر شرایط کمتر رایج باشد.

سطوح بالا می‌تواند نشان دهنده شرایطی از جمله فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید، مصرف بیش از حد مکمل ویتامین D، مشکلات کلیوی و همچنین علل نگران‌کننده‌تری باشد که معمولاً به بررسی بیشتر نیاز دارند. تفسیر مناسب سطوح کلسیم اغلب نیازمند آزمایش سایر پارامترها مانند پروتئین کل سرم و آلبومین است.

 

i.       تست کلرید

این آزمایش سطح کلرید بدن را اندازه گیری می‌کند. افزایش سطح کلرید می‌تواند نشان دهنده کم آبی بدن و همچنین اختلالات کلیوی و اختلال عملکرد غدد فوق کلیوی باشد.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی

 

j.       تست کراتینین

کراتینین یک مولکول ضایعات شیمیایی است که برای ایجاد انرژی عضلانی مهم است. افزایش سطح کراتینین می‌تواند نشانه‌ای از اختلال عملکرد کلیه باشد.

 

k.      آزمایش قند خون ناشتا

میزان قند خون به راحتی تحت تأثیر مصرف اخیر غذا یا نوشیدنی قرار می‌گیرد. بنابراین آزمایش قند خون ناشتا پس از حداقل شش ساعت ناشتایی انجام می‌شود. نتایج غیرطبیعی می‌تواند نشان دهنده دیابت، در کنار سایر شرایط پزشکی باشد.

 

l.       آزمایش فسفر

آزمایشگاه میزان فسفر خون را آزمایش می‌کند. سطوح بالا می‌تواند نشان دهنده مشکلات کلیه و غدد پاراتیروئید باشد و ممکن است نشانه سوء تغذیه یا سوء مصرف الکل باشد.

 

m.    آزمایش پتاسیم

پتاسیم به ارتباط بین اعصاب و ماهیچه‌ها کمک می‌کند، قلب را تنظیم می‌کند و عملکرد ماهیچه‌ها را حفظ می‌کند. دیورتیک‌ها (ماده یا دارویی که برای افزایش ادرار استفاده می‌شود) می‌توانند باعث کاهش سطح پتاسیم شوند.

 

n.      تست سدیم

سدیم یک ماده معدنی است که به تکانه‌های عصبی و انقباضات ماهیچه‌ای کمک می‌کند و همچنین سطح آب را متعادل می‌کند. بی‌نظمی‌ها نشانه احتمالی کم آبی بدن، اختلالات غدد فوق کلیوی، کورتیکواستروئیدها و اختلالات کلیوی یا کبدی است.

Blood Type

3.     پنل لیپید (چربی)

پانل لیپیدی شامل آزمایش‌های مختلفی است که برای اندازه گیری انواع مختلف‌تری گلیسیرید (چربی) و کلسترول در خون استفاده می‌شود.

 

تست کلسترول تام

این آزمایش سطح کلی کلسترول LDL (بد) و HDL (خوب) را در خون اندازه گیری می‌کند.

 

تست تری گلیسیرید

آزمایش تری گلیسیرید، چربی موجود در خون. بی‌نظمی‌ها یک عامل خطر احتمالی برای بیماری قلبی و سایر شرایط پزشکی هستند.

 

تست کلسترول HDL

کلسترول HDL که به عنوان لیپوپروتئین با چگالی بالا (یا کلسترول خوب) نیز شناخته می‌شود، برای محافظت در برابر بیماری‌های قلبی مفید است. سطوح پایین می‌تواند خطر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

 

تست کلسترول LDL

کلسترول LDL که به عنوان لیپوپروتئین با چگالی کم (یا کلسترول بد) نیز شناخته می‌شود، با بیماری قلبی و گرفتگی عروق مرتبط است.

 

تست نسبت کلسترول کل به HDL

محاسبه این نسبت می‌تواند به تعیین خطر ابتلای فرد به بیماری قلبی کمک کند. با تقسیم کلسترول HDL به کلسترول کل به دست می‌آید. سطوح بالا نشانه احتمالی مشکلات قلبی است.

 

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید