اسکن ستون فقرات

اسکن ستون فقرات چه مواردی را مشخص می کند؟

فهرست مطالب

حدود 80 درصد از بزرگسالان در طول زندگی خود کمردرد را تجربه می کنند، و در حالی که بسیاری از موارد را می توان بدون تصویربرداری پزشکی درمان کرد، اما مواقعی وجود دارد که MRI ستون فقرات برای مشخص کردن منبع درد ضروری است. هر چه زودتر بتوانید ام آر آی انجام دهید، نتایج درمانی بهتری خواهد داشت، به خصوص اگر نتایج اسکن نشان دهد کمردرد شما به عصب مربوط است.

در حالی که اشعه ایکس می‌تواند استخوان‌ها و ساختارهای سخت را نشان دهد، اسکن امکان ارزیابی استخوان‌ها، اعصاب، غضروف، رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها را در یک روش فراهم می‌کند. سه نوع خاص ام آر آی ستون فقرات وجود دارد که می تواند به تشخیص، نظارت و برنامه ریزی جراحی برای تعدادی از شرایط کمک کند.

انواع اسکن ستون فقرات

ما سه نوع مختلف اسکن ستون فقرات را ارائه می دهیم: گردن رحم، قفسه سینه و کمر.

هر نوع اسکن تصاویر را در سه سطح (جهت) می گیرد:

محوری – از بالا به پایین

ساژیتال – از یک طرف به طرف دیگر

تاج – از جلو به عقب

این اجازه می دهد تا دید واضحی از عملکرد داخلی ستون فقرات، نخاع و بافت های اطراف از زوایای مختلف داشته باشید.

اسکن ستون فقرات

ام آر آی ستون فقرات گردن (گردن و قسمت بالایی پشت)

 

MRI  ستون فقرات گردن بافت نرم گردن و ستون فقرات گردن را اسکن می کند. ستون فقرات گردنی بخشی از ستون فقرات است که از گردن شما می گذرد که به آن مهره های C1-C7 نیز می گویند.

 

ام آر آی ستون فقرات قفسه سینه (وسط کمر)

 

ستون فقرات قفسه سینه از مهره‌های T1-T12 در وسط پشت شما تشکیل شده است و این مهره‌ها بر عملکرد دست‌ها، بازوها، انگشتان، ماهیچه‌های سینه، عضلات شکم، اندام‌های تولید مثل و مثانه تأثیر می‌گذارند. ستون فقرات قفسه سینه همچنین از طناب نخاعی محافظت می کند، قفسه سینه را محکم می کند و از گردن و قسمت بالاتر ستون فقرات (ستون فقرات گردنی) حمایت می کند.

 

ام آر آی ستون فقرات کمری (کمر)

 

ستون فقرات کمری از پنج مهره آخر (L1-L5) بین دنده ها و لگن شما تشکیل شده است. این مهره ها بزرگتر از مهره های بالای ستون فقرات هستند، زیرا وزن بیشتری را تحمل می کنند و شوک بیشتری را جذب می کنند.

 

تشخیص های احتمالی از اسکن MRI ستون فقرات:

 

معمولاً، رادیولوژیست شما از قبل از ارزیابی سابقه پزشکی شما و هرگونه معاینه فیزیکی قبلی، ایده ای در مورد آنچه که در تصاویر اسکن MRI شما به دنبال آن هستند، دارد. با این حال، اسکن MRI می تواند به مشخص کردن مشکلات خاص کمک کند و می تواند مسائل پنهانی را که معاینه فیزیکی ممکن است از دست بدهد، آشکار کند.

اسکن های ام آر آی معمولاً برای بررسی دقیق تراز ستون فقرات، ارتفاع دیسک و هیدراتاسیون و شکل و ظاهر دیسک ها (به عنوان مثال اگر طبیعی، برآمده یا آسیب دیده باشند) استفاده می شود. تشخیص های بعدی می تواند شامل فتق دیسک باشد.

تنگی زمانی اتفاق می افتد که کانال نخاعی به اندازه کافی بزرگ نباشد که بتواند به راحتی نخاع و اعصاب را در خود جای دهد. این می تواند در هر بخشی از ستون فقرات اتفاق بیفتد، اما در ناحیه کمر شایع است. تنگی منجر به فشردگی و فشار بر روی اعصاب می شود که می تواند در اثر آسیب به ستون فقرات، تومورها، برخی بیماری های استخوانی و آرتریت ایجاد شود. اسکن MRI می تواند به ارزیابی و درک علل درد و بهترین گزینه های درمانی برای تنگی کمک کند.

بیشتر بخوانید
کشف روشی برای خواندن افکار با استفاده از دستگاه MRI

ام آر آی ستون فقرات می تواند شکستگی های ستون فقرات را که می تواند در قسمت های گردنی، سینه ای و کمری ستون فقرات رخ دهد، تشخیص دهد. شکستگی مهره ها می تواند در اثر آسیب یا ضربه به ستون فقرات ایجاد شود یا می تواند با پوکی استخوان مرتبط باشد. مهم است که به دنبال تشخیص زودهنگام شکستگی های ستون فقرات باشیم تا بتوان آنها را درمان کرد و از شکستگی های بعدی جلوگیری کرد.

ام آر آی همچنین می تواند اعصاب فشرده شده و هرگونه التهاب اعصاب را شناسایی کند. اگر درد شدید، سوزش یا سوزن سوزن شدن در بازوها و/یا پاهای خود دارید، این می تواند نتیجه گرفتگی عصب باشد.

سایر ناهنجاری‌هایی که می‌توان با اسکن MRI پیدا کرد شامل اختلالات شریان یا ورید، رشد غیرطبیعی یا تومور، عفونت و برخی نقایص مادرزادی در مهره‌ها یا نخاع است.  MRI ستون فقرات همچنین می تواند برای شناسایی بیماری های دژنراتیو مانند مولتیپل اسکلروزیس استفاده شود.

ام آر آی ستون فقرات

 

ام آر آی ستون فقرات چگونه انجام می شود؟ و توسط چه کسی تفسیر می شود

ام آر آی ستون فقرات یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی از آهنرباهای قدرتمند، امواج رادیویی و رایانه برای ایجاد تصاویر واضح و دقیق از ستون فقرات شما استفاده می کند.

ممکن است برای بررسی مشکلات ستون فقرات به این اسکن نیاز داشته باشید، از جمله:

کمر درد

گردن درد

بی حسی، گزگز و ضعف در بازوها و پاها

ام آر آی ممکن است کل ستون فقرات شما یا فقط بخشی از آن را اسکن کند. برخلاف اشعه ایکس و اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، از اشعه آسیب رسان استفاده نمی کند. ام آر آی  ستون فقرات به طور کلی بی خطر و بدون درد است. پزشک شما را در مورد خطرات احتمالی که ممکن است با آن مواجه شوید آگاه می کند. آنها همچنین به شما می گویند که آیا به دلیل ایمپلنت های خاصی که دارید نمی توانید این روش را انجام دهید. تفسیر اسکن MRI توسط سایت ما و به صورت کاملا آنلاین صورت می گیرد.

چرا ممکن است نیاز به MRI ستون فقرات داشته باشید؟

اگر پس از صدمه به ستون فقرات خود دچار مشکل تنفسی یا سرفه شوید، یک مورد را دریافت خواهید کرد – این یک وضعیت اضطراری است.

MRI همچنین به پزشک اجازه می‌دهد استخوان‌های کوچک به نام مهره‌ها را که ستون فقرات شما را تشکیل می‌دهند، و همچنین دیسک‌های ستون فقرات، کانال نخاعی و نخاع را بررسی کند.

به دنبال این کار آزمایش های زیر انجام می شود:

 1. شکستگی در مهره ها
 2. صدمات
 3. عفونت
 4. تورم
 5. مشکلات نخاعی
 6. برآمدگی یا لغزش دیسک های ستون فقرات
 7. تومورها
 8. قطعات یا انحناهای غیرمعمول در ستون فقرات شما

پزشک شما همچنین ممکن است از MRI ​​ستون فقرات برای کمک به برنامه ریزی جراحی روی ستون فقرات، مانند عصب فشرده شده، یا برای روش هایی مانند تزریق اپیدورال یا استروئید استفاده کند.

اگر هر یک از این علائم را دارید، ممکن است نیاز به MRI ستون فقرات داشته باشید:

 1. درد کمر (کمر).
 2. درد گردن
 3. درد وسط ستون فقرات (قفسه سینه) (کمتر شایع است)
 4. دردی که به بازوها و قفسه سینه می رسد
 5. دردی که به پاها می زند
 6. سفتی در ناحیه کمر که دامنه حرکت را محدود می کند
 7. به دلیل سفتی ویا درد نمی توانید حالت طبیعی خود را حفظ کنید
 8. اسپاسم عضلانی در حین فعالیت یا عدم تحرک (استراحت)
 9. دردی که 10-14 روز طول می کشد
 10. از دست دادن عملکرد حرکتی در پا – شما نمی توانید نوک پا را بکشید یا روی پاشنه راه بروید
 11. از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 12. بی حسی یا گزگز در دست ها، انگشتان دست، پاها یا انگشتان پا
 13. ضعف یا فلج در هر قسمت از بدن شما
 14. مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل
بیشتر بخوانید
اسکن سریعتر MRI فعالیت مغز موش را ثبت می کند

تصویر اسکن ستون فقرات

 

خطرات ام آر آی ستون فقرات

اسکن های ام آر آی ایمن تر از سی تی اسکن یا اشعه ایکس در نظر گرفته می شوند. با این حال، خطراتی وجود دارد. MRI از آهنربایی استفاده می کند که میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند. این می تواند مشکلاتی مانند:

 • کشیدن یا حرکت دادن وسایل پزشکی به داخل بدن
 • وسایل گرمایشی و ایجاد سوختگی
 • باعث اختلال در عملکرد دستگاه های پزشکی فعال الکتریکی می شود
 • ایجاد صدمات در صورت تبدیل شدن اجسام مغناطیسی به پرتابه

وجود وسایل پزشکی نیز می تواند بر کیفیت تصویر MRI تاثیر بگذارد. پزشک شما از قبل بررسی می کند که آیا و چه نوع دستگاهی ممکن است داشته باشید و آیا انجام اسکن برای شما خوب است یا خیر.

دستگاه هایی که با MRI سازگار نیستند یا ممکن است سازگار نباشند عبارتند از:

ایمپلنت هایی مانند ضربان ساز، کاشت حلزون، استنت و مفاصل مصنوعی. اگر هر یک از این موارد را دارید، پزشک یا تکنسین MRI ممکن است  مدل دستگاه را بخواهد تا ببیند آیا انجام MRI برای شما بی خطر است یا خیر.

اشیاء فلزی مانند گیره های جراحی، صفحات، پیچ ها یا مش سیمی. اگر این موارد را دارید ممکن است نتوانید از آن قسمت از بدن خود MRI بگیرید.

دستگاه های خارجی مانند پمپ انسولین خارجی، بریس پا، ونتیلاتور، مانیتور بیمار یا پانسمان زخم. ممکن است از گرفتن ام آر آی جلوگیری کنند.

سایر خطرات ام آر آی عبارتند از:

 1. کلاستروفوبیا برخی از افراد این مشکل را از رفتن به لوله یا تونل MRI دریافت می کنند. می توانید برای کمک به این کار قبل از عمل از داروهای ضد اضطراب استفاده کنید یا یک دستگاه MRI باز را امتحان کنید.
 2. واکنش آلرژیک یا حساسیت به رنگ کنتراست. گاهی اوقات پزشکان از رنگ ها با MRI استفاده می کنند. برخی از افراد به این مواد شیمیایی حساسیت دارند و نباید MRI بگیرند.
 3. تأثیر احتمالی بر بارداری و جنین. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه MRI اثر نامطلوبی بر نوزاد داشته باشد وجود ندارد. با این حال، پزشکان معمولا سعی می کنند از MRI ​​در سه ماهه اول بارداری اجتناب کنند.
 4. آسیب های حرارتی یا سوختگی. یک دستگاه پزشکی کاشته شده می تواند شما را گرم کرده و بسوزاند. یا ممکن است با سیم پیچ ها یا کابل های گرم شده در اسکنر تماس پیدا کنید.
 5. از دست دادن شنوایی یا صدای زنگ در گوش (وزوز گوش). سطوح بالای سر و صدا می تواند باعث کاهش شنوایی یا زنگ زدن در گوش شود.

 

چگونه برای MRI ستون فقرات آماده شوم؟

معمولاً می توانید مانند قبل از عمل غذا بخورید، بنوشید و دارو مصرف کنید. می‌توانید لباس مجلسی یا لباس‌های خودتان را بپوشید،  البته اگر گشاد هستند و فلزی ندارند. شما باید هر گونه عینک، سمعک، جواهرات، ساعت، سوراخ های بدن، دندان مصنوعی و سایر اقلام فلزی را بردارید.

اگر شما:

 • هر گونه مشکل سلامتی جدی مانند بیماری کلیوی یا کبدی داشته باشید
 • اخیرا جراحی شده است
 • هر گونه آلرژی یا آسم داشته باشید
 • باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید
 • تیم پزشکی شما بررسی خواهد کرد که آیا ایمپلنت یا دستگاه پزشکی در بدن شما با دستگاه MRI سازگار است یا خیر.
 • اگر خالکوبی یا آرایش دائمی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. برخی از جوهرها حاوی آهن هستند که ممکن است در طول آزمایش گرم شود.
 • اگر دوست ندارید در اسپ های کوچک قرار بگیرید
 • یا در مورد آزمایش استرس و اضطراب دارید، به پزشک خود بگویید. آنها می توانند به شما دارو بدهند تا به آرامش برسید.
بیشتر بخوانید
مطالعات نشان می دهد که درمان سنتی آرتروز زانو ممکن است مشکلات این ناحیه را بدتر کند

روش MRI ستون فقرات

دستگاه ام آر آی یک لوله دراز و باریک با دو سر آن باز است. یک آهنربا دور لوله را احاطه کرده است. روی میزی دراز می کشید که به داخل لوله می رود.

برخی از دستگاه‌های MRI دهانه‌های بزرگ‌تری دارند یا در کناره‌ها باز هستند، بنابراین مجبور نیستید داخل لوله بلغزید. اگر اضافه وزن دارید یا از فضاهای تنگ می ترسید، پزشک تصمیم می گیرد که کدام دستگاه MRI برای شما بهتر کار کند.

قبل از انجام برخی MRI، پزشک ممکن است نیاز به تزریق رنگ به رگ بازو یا دست شما داشته باشد. این به آنها کمک می کند تا هر گونه عفونت، تومور یا مشکل دیسکی در ستون فقرات شما را ببینند. رنگی که اغلب در MRI استفاده می شود، گادولینیوم نام دارد. ممکن است چند لحظه بعد احساس سرخی یا سرما کنید. همچنین می تواند طعم نمکی یا فلزی در دهان شما باقی بگذارد.

روی میزی که به داخل دستگاه ام آر آی می رود، دراز می کشید. پزشک ممکن است از تسمه‌هایی برای کمک به نگه داشتن شما در موقعیت مناسب در طول آزمایش استفاده کند. یک رادیولوژیست و یک تکنسین در کامپیوتر بیرون از اتاق حضور خواهند داشت. آنها می توانند تمام مدت شما را ببینند، بشنوند و با شما صحبت کنند. گاهی اوقات یکی از اعضای خانواده یا دوست می تواند با شما در اتاق بماند.

اغلب معاینه MRI شامل تعدادی اجرا یا توالی است. هر اجرا می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. در طول هر یک باید خیلی بی حرکت بمانید.

دستگاه MRI یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف شما ایجاد می کند. یک کامپیوتر سیگنال های MRI را می گیرد و از آنها برای ایجاد یک سری عکس استفاده می کند. هر تصویر یک تکه نازک از بدن شما را نشان می دهد.

در طول آزمایش هیچ دردی احساس نخواهید کرد. اما ممکن است در ناحیه ستون فقرات خود احساس گرما کنید. همچنین هنگام ضبط تصویر، یک ضربه زدن یا کوبیدن بلند را خواهید شنید. گوش‌گیرها یا هدست‌ها می‌توانند به جلوگیری از نویز کمک کنند اگر شما را آزار می‌دهد. شما حتی می توانید به موسیقی گوش دهید.

اسکن MRI می تواند از 30 دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر طول بکشد، بسته به اینکه چقدر از ستون فقرات شما اسکن می شود.

پس از MRI ​​ستون فقرات، می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود بازگردید. اما اگر قبل از آزمایش دارویی برای آرام شدن داشتید، باید صبر کنید تا اثر آن از بین برود.

گاهی اوقات رنگ کنتراست می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. ممکن است احساس تهوع یا سردرد داشته باشید، یا ممکن است در محل تزریق رنگ درد داشته باشید. واکنش آلرژیک به رنگ نادر است. اما اگر دچار کهیر، خارش چشم یا هر علامت دیگری شدید، فوراً به رادیولوژیست خود اطلاع دهید.

ام آر آی ستون فقرات

 

نتایج شما چه زمانی آماده می شود؟

یک پزشک آموزش دیده به نام رادیولوژیست MRI ستون فقرات شما را بررسی می کند و نتایج را به پزشک شما گزارش می دهد. پزشک شما منظور آنها را توضیح خواهد داد و خواهد گفت که در مرحله بعد چه کاری انجام دهید.

ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا نتایج خود را دریافت کنید.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «اسکن ستون فقرات چه مواردی را مشخص می کند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید