چگونه بدون جراحی از شر زانو درد خلاص شویم؟

مطالعات نشان می دهد که درمان سنتی آرتروز زانو ممکن است مشکلات این ناحیه را بدتر کند

فهرست مطالب

 

دو مطالعه جدید نشان داده اند که کورتیکواستروئیدهای مورد استفاده برای درمان درد استئوآرتریت ممکن است به مرور زمان شرایط را بدتر کنند. مجله (CNN)  بر اساس دو مطالعه جدید به این نتیجه رسیده است که درمان سنتی برای تسکین آرتروز زانو در واقع ممکن است شرایط را بدتر کند.

دکتر اوپاسانا بهارادواج، سرپرست یکی از این مطالعات، گفت: «استئوآرتریت زانو یکی از مزمن‌ترین، مخرب ترین و پیشرونده‌ترین بیماری‌های بدن است. به طور تخمینی 800000 بیمار سالانه تنها در ایالات متحده با مشکلات زانو دست و پنجه نرم می کنند.»

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، استئوآرتریت شکل رایجی از آرتریت است که در آن غضروف داخل مفصل به مرور زمان تجزیه می شود و استخوان های اطراف آن تغییر شکل می دهند و به مرور زمان بدتر می شوند.

بهارادواج که پژوهشگر فوق دکترا در بخش رادیولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو است، افزود: حداقل 10 درصد از بیماران در این مطالعه از دارو های تزریقی برای مدیریت درد استفاده می کنند. دو مورد از این داروهای تزریقی کنترل درد، کورتیکواستروئیدها و اسید هیالورونیک هستند.

آرتروز زانو

در این مطالعات که در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی ارائه شد، از تصاویر رادیوگرافی یا MRI برای ردیابی پیشرفت آرتروز در زانوهای بیماران استفاده شد. برخی از این بیماران هیچ روش درمانی را انتخاب نکردند و برخی دیگر تزریق کورتیکواستروئید یا اسید هیالورونیک را انتخاب کردند.

به گفته نویسندگان این مطالعه، هر دو مقاله افزایش آماری قابل توجهی را در پیشرفت تغییرات دژنراتیو در غضروف زانو در طی دو سال در افرادی که تزریق کورتیکواستروئید داشتند در مقایسه با افرادی که اسید هیالورونیک را انتخاب کرده بودند، نشان دادند.

بیشتر بخوانید
کشف روشی برای خواندن افکار با استفاده از دستگاه MRI

دکتر آزاد دربندی، نویسنده اصلی مطالعه دیگر گفت، تنها به دلیل این که تصاویر ممکن است نشان دهنده بدتر شدن شرایط هستند، همیشه به این معنی نیست که بیماران درد بیشتری را احساس می کنند.

دکتر دربندی، محقق و دانشجوی پزشکی در دانشکده پزشکی شیکاگو در دانشگاه پزشکی و علوم روزالیند فرانکلین، می‌افزاید: «شما ممکن است در عکس رادیوگرافی مشاهده کنید که زانو به شدت آسیب دیده است ، اما ممکن است بیمار هیچگونه تغییری را احساس نمی کند.»

این مطالعات بحثی را در جامعه علمی آرتروز در مورد نقش تغییرات در ساختار مفصل زانو برجسته می کند. جیسون کیم، معاون تحقیقات استئوآرتریت بنیاد آرتریت، گفت: در حال حاضر، درد به عنوان علامت اصلی آرتروز زانو شناخته می شود.

دکتر جیسون کیم در هیچ یک از این مطالعات شرکت نداشت.

 

نتیجه مطالعات نهایی این مطالعات این است که کورتیکواستروئیدها باید با احتیاط برای درد استئوآرتریت تجویز شوند. دکتر دربندی گفت: تزریق اسید هیالورونیک ممکن است گزینه مناسب تری برای مدیریت درد باشد، اما کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا تحقیقات کمتری در این زمینه انجام شده است و بیشتر بیماران با انتخاب این روش درمانی باید هزینه بسیار بیشتری پرداخت کند.

 

تزریق اسید هیالورونیک برای مدیریت درد نیاز به مطالعه دقیق تری دارد.

 

چگونه درد آرتروز زانو خود را درمان کنیم

چگونه درد آرتروز زانو خود را درمان کنیم

به گفته دکتر کیم، کورتیکواستروئیدها راهی سریع برای تسکین درد و کنترل التهاب آرتروز زانو هستند، اما ممکن است گزینه خوبی برای درمان طولانی مدت آرتروز زانو نباشند. او گفت که تزریق مکرر این دارو ها می تواند بیماران را در معرض مشکلات دیگری مانند عفونت قرار دهد زیرا کورتیکواستروئیدها سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کنند.

ممکن است برخی از افراد از تزریق استروئید یا اسید هیالورونیک هیچ سودی نبرند.

 

بیشتر بخوانید
گزارش ماموگرافی

برای یک درمان درد آرتروز زانو باید یک استراتژی بلندمدت داشته باشید، کیم توصیه می کند که به یک تیم قابل اعتماد از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، از جمله پزشک مراقبت های اولیه، متخصص ارتوپدی، فیزیوتراپ، متخصص تغذیه و روماتولوژیست مراجعه کنید.

مدیریت وزن و شاخص توده بدن یا BMI می تواند برای بهبود اثرات متابولیک و کاهش التهاب  مفید باشد. تلاش برای ورزش و تحرک بدنی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، تاثیر مثبت پیاده روی برای بهبود آرتروز یک موضوع ثابت شده است.

 

علل آرتروز زانو

کلسیفیکاسیون شایع ترین علت زانو درد مزمن است. استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت ضربه ای انواعی از آرتریت هستند که باعث درد مزمن زانو می شوند. آرتروز معمولا بعد از 50 سالگی اتفاق می افتد. استعداد ژنتیکی یکی از مهمترین دلایل این بیماری است. غضروفی که به عنوان بالشتک برای استخوان ها عمل می کند، نرم می شود. استخوان ها به یکدیگر ساییده می شوند و باعث درد مزمن زانو و محدودیت دامنه حرکتی زانو می شوند.

در آرتریت روماتوئید، غشای مفصل ضخیم می شود و این باعث التهاب می شود. التهاب مزمن باعث آسیب غضروف و از دست دادن غضروف می شود. این آسیب باعث درد و از دست دادن حرکت در مفاصل می شود.

کلسیفیکاسیون پس از ضربه که ما آن را آرتریت تروماتیک می نامیم، پس از ضربه شدید به زانو رخ می دهد. شکستگی و آسیب رباط در زانو به مرور زمان باعث آسیب غضروف می شود. این آسیب می تواند باعث درد مزمن و از دست دادن عملکرد زانو شود. در چنین مواردی، تعویض مفصل زانو یکی از گزینه های درمانی پیشنهادی متخصصین است.

بیشتر بخوانید
اصطلاحات رایج در نتایج آزمایش خون

چگونه بدون جراحی از شر زانو درد خلاص شویم؟

چگونه بدون جراحی از شر زانو درد خلاص شویم؟

روش ها و گزینه های درمانی غیر جراحی زیادی برای زانو درد وجود دارد. این روش ها شامل موارد زیر می شود:

  1. کاهش وزن
  2. ورزش و پیاده روی
  3. درمان های دارویی ضد درد
  4. آبگرم و درمان های گرم
  5. آماده سازی گلوکزامین و کندرویتین
  6. تزریق داخل مفصلی
  7. فیزیوتراپی و توانبخشی

اضافه وزن به عنوان بار، روی زانو فشار وارد می کند. به همین دلیل بیمار باید تا وزن ایده آل خود پایین بیاید و تحت نظر متخصص تغذیه وزن خود را کاهش دهد. به این ترتیب فشار روی زانو ها کاهش می یابد و پیشرفت بیماری کندتر می شود. علاوه بر این، اثربخشی روش درمانی افزایش می یابد.

 

ورزش و پیاده روی

مهمترین معیار در ورزش درد است. اگر درد ندارید، اشکالی ندارد که هر روز پیاده روی کنید. با این حال، اگر درد دارید، بهتر است به زانوهای خود فشار نیاورید. اگر برای راه رفتن بیش از حد درد دارید، دوچرخه های باشگاهی ابزار تمرینی موثری هستند. علاوه بر این باید مراقب باشید که در حین ورزش، چمباتمه نزنید، از پله ها و تردمیل شیب دار استفاده نکنید.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید