آندومتریوز عمیق

MRI می‌تواند آندومتریوز عمیق را به طور دقیق تشخیص دهد

فهرست مطالب

ام ار ای می‌تواند آندومتریوز عمیق را به طور دقیق تشخیص دهد

اندومتریوز یک بیماری مزمن و گاهی دردناک است که یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی زنان است. آندومتر در موقعیت‌های آتوپیک خارج از رحم یافت می شود. می‌توان آن را به صورت متصل به سایر اندام‌ها مانند تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ، روده‌ها و مثانه یافت که علائم آن شامل درد مزمن لگن، کمردرد، مقاربت جنسی دردناک، گرفتگی دردناک قاعدگی، خستگی و ناباروری است.

 آندومتریوز عمیق

دو نوع اندومتریوز وجود دارد:

سطحی و زیر صفاقی یا عمیق.

 اندومتریوز سطحی را می‌توان با لاپاراسکوپی درمان کرد. اندومتریوز عمیق به نواحی دهانه رحم، واژن یا کولون و در موارد کمتر مثانه و حالب نفوذ می‌کند و گاهی اوقات نیاز به برداشتن کامل ضایعات با جراحی دارد.

مهم است که تشخیص و مرحله بندی بیماری بین این دو نوع تمایز قائل شود تا جراح را برای برنامه ریزی مناسب‌ترین روش راهنمایی کند.

رادیولوژیست‌ها در بروکسل به سرپرستی دکتر ناتالی هاتات سودمندی تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) در 3T را در تشخیص و مکان یابی دقیق اندومتریوز عمیق ارزیابی کردند.

نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر ناتالی هاتات، از بخش رادیولوژی در بیمارستان اراسم و دانشگاه آزاد بروکسل در بروکسل، گفت: “MRI لگن در 3 تسلا یک روش غیر تهاجمی است که امکان معاینه کامل لگن را فراهم می‌کند که به طور دقیق تمام مکان‌های اندومتریوز عمیق را نشان می‌دهد.

آندومتریوز عمیق

محققان 41 زن 20 تا ۴۶ساله مشکوک به اندومتریوز را مورد مطالعه قرار دادند  MRI   .قبل از جراحی انجام شد  26 .مورد از 27 مورد آندومتریوز عمیق را به طور دقیق تشخیص داد. علاوه بر این، تصاویر MR به طور دقیق مکان‌های خاصی از ضایعات عمیق آندومتر را به تصویر می‌کشد. نتایج MRI 3-T همچنین ارزش اخباری منفی بالای 93.3 درصد را نشان داد، به این معنی که یافته‌های MRI به طور دقیق آندومتریوز عمیق را در بیماران مبتلا به اندومتریوز سطحی رد کرد و به جراح اجازه داد تا روش لاپاراسکوپی کمتر تهاجمی را انجام دهد.

بیشتر بخوانید
7 روشی که پزشکی از راه دور مراقبت های درمانی را متحول می کند

درگیری دیواره روده بزرگ در 32 درصد از بیماران مبتلا به اندومتریوز عمیق وجود داشت و MRI در تشخیص لایه‌های مختلف دیواره روده آسیب‌دیده مؤثر بود و میزان تهاجم دیواره روده بزرگ را به طور دقیق نشان می‌داد.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید