گزارش ماموگرافی

گزارش ماموگرافی

فهرست مطالب

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک اشعه ایکس با دوز کم از بافت پستان است. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از ماموگرافی برای جستجوی علائم اولیه سرطان سینه قبل از بروز علائم شدید استفاده می‌کنند. به این ماموگرافی غربالگری می‌گویند. در صورت بروز علائم جدید مانند توده، درد، ترشح از نوک پستان یا تغییرات پوستی پستان، پزشکان از گزارش ماموگرافی برای بررسی هر گونه ناهنجاری استفاده می‌کنند. به این ماموگرافی تشخیصی می‌گویند.

جدای از سرطان پوست، سرطان سینه شایع‌ترین سرطانی است که در هنگام تولد زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد در حالی که درمان‌های سرطان پستان به بهبود ادامه می‌دهند و به کاهش مرگ‌ومیرهای مرتبط با سرطان کمک می‌کنند، تشخیص زودهنگام از طریق ماموگرافی غربالگری تأثیر بیشتری بر میزان بقا دارد. بیشتر یافته‌های ماموگرافی خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند. در واقع، کمتر از 1 نفر از هر 10 نفری که پس از ماموگرافی به آزمایش‌ها اضافی نیاز دارند، سرطان دارند.

انواع مختلف ماموگرافی چیست؟

انواع مختلف ماموگرافی چیست؟

به طور کلی دو نوع اصلی ماموگرافی وجود دارد:

ماموگرافی دیجیتال به صورت دو بعدی

ماموگرافی دیجیتال سه بعدی (توموسنتز سینه دیجیتال).

 

چه نوع نتایجی از ماموگرافی غربالگری دریافت می‌کنید؟

یک نامه نتیجه دریافت خواهید کرد که اطلاعات اولیه در مورد نتیجه را ارائه می‌دهد و باید به راحتی قابل درک باشد. نامه ممکن است شما را از نتایج طبیعی یا نیاز به بازگشت برای تصویربرداری اضافی مطلع کند.

رادیولوژیست‌ها و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از یک سیستم استاندارد در گزارش‌ ماموگرافی برای توصیف غربالگری و یافته‌های ماموگرافی تشخیصی به نام سیستم گزارش ماموگرافی تصویری و داده‌های پستان (BI-RADS) استفاده می‌کنند.

رادیولوژیست گزارش ماموگرافی شما را با استفاده از یک سیستم شماره گذاری طبقه بندی می‌کند. در مورد گزارش ماموگرافی و کارهایی که باید در مرحله بعد انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.

 

دسته ارزیابی BI-RADS چیست؟

پزشکان از یک سیستم استاندارد برای توصیف یافته‌ها و گزارش ماموگرافی استفاده می‌کنند. این سیستم به نام سیستم گزارش و داده تصویربرداری پستان یا  BI-RADS نتایج را به دسته‌هایی با شماره 0 تا 6 مرتب می‌کند.

با این دسته‌بندی‌ها، پزشکان می‌توانند آنچه را که در ماموگرافی پیدا می‌کنند با استفاده از کلمات و اصطلاحات مشابه توصیف کنند. این امر باعث می‌شود تا ارتباط در مورد نتایج آزمون و پیگیری پس از آزمون آسان‌تر شود.

بیشتر بخوانید
سی تی اسکن گردن و مغز

توجه: از همین دسته‌های BI-RADS می‌توان برای توصیف گزارش سونوگرافی سینه یا معاینه MRI سینه نیز استفاده کرد. با این حال، مراحل بعدی توصیه‌شده بعد از این آزمایش‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد.

مقوله‌های BI-RADS به چه معناست؟

مقوله‌های BI-RADS به چه معناست؟

این بدان معناست که رادیولوژیست ممکن است یک ناهنجاری احتمالی را دیده باشد، اما مشخص نیست و شما به آزمایشات بیشتری نیاز خواهید داشت، مانند ماموگرافی دیگر با استفاده از فشرده سازی نقطه‌ای (اعمال فشرده سازی در ناحیه کوچک‌تر در هنگام انجام ماموگرافی). همچنین ممکن است نشان دهد که رادیولوژیست می‌خواهد گزارش ماموگرافی جدید شما را با ماموگرافی‌های قدیمی تر مقایسه کند تا ببیند آیا در طول زمان تغییراتی در ناحیه ایجاد شده است یا خیر.

 

1.     منفی

این یک نتیجه آزمایش طبیعی است. سینه‌های شما یکسان به نظر می‌رسند (متقارن هستند) بدون توده (توده)، در این مورد منفی یعنی هیچ چیز جدید یا غیر طبیعی پیدا نشد.

 

2.     یافته خوش‌خیم (غیر سرطانی).

این نیز یک نتیجه آزمایش منفی است (هیچ نشانه‌ای از سرطان وجود ندارد)، اما رادیولوژیست یافته‌ای را توصیف می‌کند که سرطانی نیست، مانند کلسیفیکاسیون‌های خوش‌خیم، توده‌ها یا غدد لنفاوی در پستان. این همچنین می‌تواند برای توصیف تغییرات ناشی از یک روش قبلی (مانند بیوپسی) در پستان استفاده شود. این تضمین می‌کند که دیگرانی که در آینده به ماموگرافی نگاه می‌کنند، یافته‌های خوش‌خیم را مشکوک تفسیر نکنند.

 

3.     یافته‌های احتمالاً خوش‌خیم – پیگیری در یک بازه زمانی کوتاه پیشنهاد می‌شود

یک یافته در این دسته شانس بسیار کم (نه بیش از 2٪) سرطان دارد. انتظار نمی‌رود در طول زمان تغییر کند. اما از آنجایی که خوش‌خیم بودن آن ثابت نشده است، مفید است که بیشتر ایمن باشید و ببینید آیا ناحیه مورد نظر در طول زمان تغییر می‌کند یا خیر.

شما احتمالاً به پیگیری مجدد با تصویربرداری مجدد در 6 تا 12 ماه و به طور منظم پس از آن نیاز خواهید داشت تا زمانی که یافته ثابت شود (معمولاً حداقل 2 سال). این روش به جلوگیری از بیوپسی‌های غیرضروری کمک می‌کند، اما اگر ناحیه در طول زمان تغییر کند، هنوز امکان تشخیص زودهنگام را فراهم می‌کند.

 

4.     ناهنجاری مشکوک – بیوپسی باید در نظر گرفته شود

این یافته‌ها قطعاً شبیه سرطان نیستند، اما می‌توانند سرطان باشند. رادیولوژیست به اندازه کافی نگران است که بیوپسی را توصیه کند. یافته‌های این دسته می‌تواند طیف گسترده‌ای از سطوح سوءظن داشته باشد. به همین دلیل، این دسته اغلب بیشتر تقسیم می‌شود:

بیشتر بخوانید
تفسیر رادیولوژی فک و صورت

یافته‌هایی با احتمال کم سرطان (بیش از 2٪ اما نه بیشتر از 10٪)

یافتن با احتمال متوسط ​​سرطان (بیش از 10٪ اما نه بیشتر از 50٪)

یافتن با احتمال بالای سرطان (بیش از 50٪ اما کمتر از 95٪)، اما نه به اندازه رده 5

  به شدت حاکی از بدخیمی - اقدامات مناسب باید انجام شود

5.     به شدت حاکی از بدخیمی – اقدامات مناسب باید انجام شود

یافته‌ها شبیه سرطان هستند و شانس بالایی برای سرطان دارند (حداقل 95%). بیوپسی به شدت توصیه می‌شود.

 

6.     بدخیمی شناخته شده اثبات شده با بیوپسی – اقدامات مناسب باید انجام شود

این دسته فقط برای یافته‌های ماموگرافی یا سونوگرافی یا MRI که قبلاً با نمونه برداری قبلی سرطانی بودن آنها را نشان داده است، استفاده می‌شود. ممکن است از تصویربرداری در این راه برای مشاهده میزان پاسخ سرطان به درمان استفاده شود.

 

ماموگرافی طبیعی به چه معناست؟

اگر ماموگرافی طبیعی دارید به این معنی است که رادیولوژیست هیچ مشکل یا نواحی غیرطبیعی در سینه‌های شما در تصاویر پیدا نکرده است. مهم است که ماموگرافی را طبق فواصل زمانی توصیه شده ادامه دهید. ماموگرافی‌های غربالگری زمانی بسیار مفید هستند که رادیولوژیست بتواند آنها را با ماموگرافی‌هایی که در گذشته انجام داده‌اید مقایسه کند تا تغییراتی در سینه‌های شما پیدا کند.

 

ماموگرافی غیرطبیعی به چه معناست؟

اگر گزارش ماموگرافی یک یا چند ناحیه مشکوک را نشان دهد، رادیولوژیست احتمالاً ماموگرافی اضافی، سایر آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی سینه یا بیوپسی پستان را توصیه می‌کند. در صورت دریافت گزارش ماموگرافی غیرطبیعی، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مراحل بعدی را با شما انجام خواهد داد.

 

BI-RADS تراکم سینه را گزارش می‌کند:

گزارش ماموگرافی شما همچنین شامل ارزیابی تراکم سینه شما خواهد بود، که توصیفی از میزان بافت فیبری و غده‌ای در سینه شما در مقایسه با بافت چربی است. هرچه سینه‌های شما متراکم‌تر باشد، دیدن نواحی غیر طبیعی در ماموگرافی سخت‌تر می‌شود. (داشتن سینه‌های متراکم نیز کمی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.)

 

چگونه پزشکان گزارش ماموگرافی را تفسیر می‌کنند:

درست مانند هر نوع  گزارش ماموگرافی دیگری، خواندن ماموگرافی مهارتی است که رادیولوژیست‌ها در طول زمان توسعه می‌دهند. آنها به دنبال هر گونه علائم غیرعادی هستند، از جمله:

بیشتر بخوانید
اسکن سریعتر MRI فعالیت مغز موش را ثبت می کند

عدم تقارن (چیزی در یک طرف که در طرف دیگر نیست)

  • مناطق نامنظم با افزایش تراکم
  • خوشه‌های کلسیفیکاسیون کوچک
  • هر ناحیه‌ای از ضخیم شدن پوست

اما در بیشتر مواقع، رادیولوژیست نمی‌تواند به طور قطعی بگوید که «سرطان است» یا «سرطان نیست» تنها بر اساس ماموگرافی، زیرا تومورهای سرطانی و غیر سرطانی هر دو می‌توانند یکسان به نظر برسند. به همین دلیل است که برای بسیاری از زنان، ماموگرافی اولین مورد از یک سری آزمایش است که به آشکار شدن تصویر بزرگ‌تر کمک می‌کند.

ممکن است پزشک بخواهد ابتدا آنها را بخواند و نتایج را با شما در میان بگذارد. قبل از اینکه ماموگرافی خود را انجام دهید مطمئن شوید که از کجا و چه زمانی می‌دانید که فیلم‌ها چه چیزی را نشان می‌دهند. مزیت اصلی خواندن فوری آنها توسط رادیولوژیست در محل این است که اگر پزشک چیز مشکوکی ببیند، می‌توانید بلافاصله تصویربرداری بیشتری انجام دهید – ماموگرافی از نزدیک یا سونوگرافی.

تشخیص به کمک کامپیوتر

تشخیص به کمک کامپیوتر

رادیولوژیست همچنین ممکن است از تشخیص به کمک رایانه یا CAD برای کمک به صفر کردن هر ناحیه مشکوک در ماموگرافی استفاده کند. اگر ماموگرافی با صفحه فیلم داشتید، پزشک ابتدا فیلم‌های شما را به دستگاه مخصوصی می‌گذارد که می‌تواند آنها را به تصاویر دیجیتال تبدیل کند.

اگر ماموگرافی دیجیتال داشتید، تصاویر قبلاً در فرمت دیجیتال هستند. نرم افزار CAD تصاویر گزارش ماموگرافی را تجزیه و تحلیل می‌کند و هر قسمتی که مورد نگرانی است با نشانگرهای روی صفحه برجسته می‌شود. این می‌تواند در راهنمایی رادیولوژیست برای بررسی دقیق آن نواحی مفید باشد.

 تحقیقات نشان می‌دهد که تا سال 2012، 83% از همه ماموگرافی‌های غربالگری دیجیتال بوده و با CAD خوانده می‌شوند. هنوز مشخص نیست که آیا این گزارش ماموگرافی را دقیق‌تر می‌کند یا خیر. به گفته انجمن سرطان آمریکا، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که CAD می‌تواند به یافتن سرطان‌هایی کمک کند که ممکن است پزشکان از دست داده باشند. با این حال، ممکن است داشتن یک رادیولوژیست دوم برای بررسی فیلم‌ها به اندازه استفاده از CAD مؤثر باشد.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید