گزارش سی تی اسکن

گزارش سی تی اسکن

فهرست مطالب

گزارش سی تی اسکن

رادیولوژیست های متخصص ما گزارش سی تی اسکن شما را تفسیر می کنند و گزارش را با جزئیات، کامل و قطعی (در صورت امکان) از یافته های ما ارائه می کنند. این گزارش در سریعترین زمان ممکن در اختیار شما قرار میگیرد بدون آنکه از خانه خود بیرون بیایید.

 

چرا به گزارش سی تی اسکن نیاز دارید؟

آزمایش توموگرافی کامپیوتری (CT) یکی از قدرتمندترین ابزارهای تشخیصی برای تشخیص بسیاری از انواع بیماری ها است. پزشک شما دستور آزمایش سی تی را داد زیرا می‌خواست مطمئن شود که شما بهترین مراقبت‌های تشخیصی ممکن را دارید که در صورت نیاز به درمان منجر به بهترین درمان می‌شود. گزارش سی تی اسکن بخش مهمی از این فرآیند است.

تصاویر سی تی توسط یک اسکنر گرفته می شود که مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس از برش های نازک قسمت یا ناحیه آسیب دیده بدن را می گیرد و این تصاویر توسط رادیولوژیست ها ارزیابی می شود. با این حال، گزارش سی تی اسکن واضح نیست. این دستگاه نمایی از داخل بدن را ارائه می دهد، اما این به چشم انسان و قضاوت رادیولوژیست است که آنچه را که دستگاه ضبط کرده است، تجزیه و تحلیل کند.

گزارش سی تی اسکن

برای بهترین نتایج تشخیصی، به گزارش سی تی اسکن نیاز دارید. مطالعات نشان داده اند که هر رادیولوژیست معاینه CT یکسان را دقیقاً به یک شکل تفسیر نمی کند. دوره درمان شما به نتایج معاینه بستگی دارد. بیمارانی که خواهان بهترین مراقبت های بهداشتی هستند، با گزارش سی تی اسکن اطمینان بیشتری خواهند داشت.

به طور خاص، عوامل زیادی می توانند بر تفسیر یک امتحان تأثیر بگذارند : سطح تجربه رادیولوژیست، سطح بار کاری، خستگی. رادیولوژیست ها نظرات متفاوتی دارند و متأسفانه حتی با تجربه ترین پزشک هم می تواند به سادگی مرتکب اشتباه شود. گزارش سی تی اسکن می تواند صحت تفسیر امتحان شما را تضمین کند.

همچنین به یاد داشته باشید که برای رفتن به سایت تصویربرداری CT و در خود فرآیند وقت گذاشته اید و احتمالاً سرمایه گذاری مالی نیز انجام داده اید. سرمایه گذاری کوچک در گزارش سی تی اسکن به شما کمک می کند تا از تلاش خود نهایت استفاده را ببرید تا بتوانید نسبت به نتایج امتحان خود اطمینان و اطمینان داشته باشید.

معاینات سی تی روی نواحی مختلف بدن تمرکز می کنند و شرایط مختلفی را بررسی می کنند. در ناحیه شکم و لگن، CT می تواند مشکلاتی مانند تومورها و خونریزی در کبد، کلیه ها و مثانه را پیدا کند. بازوها و پاها ممکن است برای بررسی مشکلاتی مانند رشد، شکستگی یا عفونت اسکن شوند.

گزارش سی تی اسکن

سی تی اسکن غدد فوق کلیوی می تواند تومورها یا غدد بزرگ شده را پیدا کند. معاینه CT قفسه سینه می تواند آسیب به قلب یا ریه ها را پیدا کند و همچنین ممکن است برای بررسی سرطان ریه استفاده شود. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است پزشک شما برای گرفتن گزارش سی تی اسکن دستور آزمایش سی تی را داده باشد. دلیل خاص هر چه باشد، گاهی اوقات آزمایش سی تی برای بررسی یک وضعیت جدی تجویز می شود و گزارش سی تی اسکن به اطمینان از بهترین تشخیص و درمان ممکن کمک می کند.

تشخیص سی تی توسط یک فوق تخصص رادیولوژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رادیولوژیست ها ممکن است متخصصان عمومی باشند که طیف وسیعی از امتحانات را میگذرانند یا کارشناسان آموزش دیده ای که بر روی یک منطقه خاص تمرکز می کنند.

با گزارش سی تی اسکن می توانید نقش فعالی در مراقبت های بهداشتی خود داشته باشید

با گزارش سی تی اسکن می توانید نقش فعالی در مراقبت های بهداشتی خود داشته باشید

اکثر پزشکان موافق هستند که بیماران باید در مورد علائم پزشکی خود تحقیق کنند. آنها احساس می کنند که بیماران باید نقش مهمی در مراقبت های بهداشتی خود و خود ایفا کنند. گزارش سی تی اسکن  به طور خاص، گزارش سی تی اسکن به ویژه برای شرایطی که تشخیص نیاز به سطح بالایی از مهارت رادیولوژی دارد و زمانی که یک تشخیص اشتباه ممکن است منجر به درمان تهاجمی تر یا یک درمان غیرقابل برگشت شود که ممکن است غیرضروری باشد، مهم است.

به یاد داشته باشید، دریافت گزارش سی تی اسکن به این معنی نیست که به پزشک خود اعتماد ندارید. این به سادگی به این معنی است که شما یک بیمار باهوش و با انگیزه هستید که آماده ایفای نقش فعال در مراقبت های بهداشتی خود هستید. اکثر پزشکان به بیماری که گزارش سی تی اسکن را از یک رادیولوژیست مجرب می خواهد، احترام می گذارند، زیرا می تواند اطلاعات جدیدی را در تشخیص آنها کمک کند

بیشتر بخوانید
تست ماموگرافی

گزارش سی تی اسکن

 

در نهایت، نحوه تعامل اشعه ایکس با شما، رنگ‌های متفاوتی را که در تصاویر شما دیده می‌شود ارائه می‌کند و به تشخیص قسمت‌های مختلف بدن شما کمک می‌کند (عضله در مقابل استخوان، کبد در مقابل کلیه، و غیره). اشعه ایکس با سهولت متفاوتی از اجسام بدن شما عبور می کند. هر چه یک جسم در بدن متراکم تر باشد، مانند استخوان، شی روشن تر یا سفیدتر در سی تی اسکن ظاهر می شود و بالعکس. “رنگ” نسبی هر قسمت از بدن با مقیاس شماره گذاری به نام مقیاس هانسفیلد در ارتباط است و هر قسمت از تصویر CT دارای یک واحد هانسفیلد مربوطه خواهد بود.

طبق قرارداد، به آب خالص یک واحد هانسفیلد 0 داده می شود و هر چیز دیگری نسبت به آن مقدار تعیین می شود. برخی از مثال‌های رایج در زیر فهرست شده‌اند، با در نظر گرفتن این که هرچه واحد Hounsfield بالاتر باشد، جسم روشن‌تر (سفیدتر) است و بالعکس. مقیاس هانسفیلد معمولا از 1000- تا 3000+ متغیر است. قسمت هایی از بدن که از نظر چگالی یا واحد هانسفیلد شبیه به یکدیگر هستند حدوداً می باشد

lled isodense قسمتی که تیره تر (واحد هانسفیلد پایین) در مقایسه با ناحیه دیگر (معمولاً در مقایسه با بافت نرم) تیره تر است و قسمتی که روشن تر است (واحد هانسفیلد بالاتر) نسبت به ناحیه دیگر (معمولاً در مقایسه با بافت نرم) پر متراکم نامیده می شود.

اصول تفسیر سی تی اسکن و اصطلاحات متداول سی تی اسکن

 

اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) شامل استفاده از اشعه ایکس برای گرفتن تصاویر مقطعی از بدن است. بافت‌های مختلف به روش‌های مختلف با اشعه ایکس تعامل دارند. برخی از بافت‌ها اجازه عبور اشعه ایکس را بدون تأثیرگذاری زیاد بر روی آن‌ها می‌دهند، در حالی که بافت‌های دیگر تأثیر مهم‌تری دارند. میزان نفوذ یک ماده توسط پرتو اشعه ایکس بر حسب ضریب تضعیف توصیف می‌شود که میزان تضعیف یک پرتو با عبور از یک وکسل یا پیکسل حجمی بافت را ارزیابی می‌کند.

این مقادیر اغلب به عنوان واحد هاونسفیلد (HU) گزارش می‌شوند. آب مقطر در دما و فشار استاندارد 0 HU دارد، در حالی که هوا در شرایط یکسان دارای -1000 HU است. مقادیر تقریبی برای بافت‌های مختلف در جدول 1 مشخص شده است.

واحدهای بافت هاونسفیلد:

هوا:1000

آب: 0

مایع مغزی نخاعی: +15

ماده سفید: 20+ تا 30+

ماده خاکستری: +37 تا +45

خون منعقد شده: 50+ تا 75+

استخوان: 200+ تا 3000+

 

ارتباط بالینی: خونریزی‌های داخل جمجمه‌ای

خونریزی‌های داخل جمجمه‌ای شرایط بالقوه تهدید کننده زندگی هستند و اغلب به عنوان یک پاسخ حاد یا تأخیری به تروما رخ می‌دهد. آنها می‌توانند به طور خود به خود از پارگی آنوریسم‌های مغزی ایجاد شوند، اما کمتر رایج است. سی تی اسکن به عنوان اصلی‌ترین بررسی بیماران مشکوک به خونریزی داخل جمجمه تبدیل شده است.

چهار نوع کلی خونریزی داخل جمجمه‌ای وجود دارد:

 

 

 

1.     اکسترادورال:

خونریزی در خارج از سخت شامه، که باعث ایجاد خونریزی عدسی شکل (لیمویی شکل) در CT می‌شود. اینها شریانی هستند و اغلب به ترومای بلانت مربوط می‌شوند. ممکن است یک تغییر خط وسط وجود داشته باشد.

 

2.     ساب دورال:

خونریزی بین دورال و لایه‌های عنکبوتیه، که بیشتر به دلیل پارگی وریدهای پل در افراد مسن است. اینها می‌توانند تا یک ماه پس از توهین اولیه علامت دار شوند. اینها ضایعات هلالی را در CT سر ایجاد می‌کنند، با یک جابه‌جایی احتمالی خط وسط.

 

3.     ساب عنکبوتیه:

پارگی آنوریسم در فضای زیر عنکبوتیه منجر به خونریزی زیر عنکبوتیه می‌شود، اگرچه می‌تواند نتیجه تروما باشد. ویژگی‌های رادیوگرافی آنها می‌تواند ظریف باشد. CSF با رنگ آمیزی خون رنگ پریده‌تر می‌شود و مخازن زیر عنکبوتیه تیره معمولی سفید می‌شوند.

 

4.     خونریزی داخل مغزی:

علل آن عبارت‌اند از فشار خون بالا، دیابت و تروما. آنها در سی تی آنژیوگرافی به صورت ضایعات موضعی همراه با اطراف به دلیل التهاب ظاهر می‌شوند.

بیشتر بخوانید
موارد استفاده از سی تی اسکن

مقایسه سی تی اسکن با سایر تکنیک‌های تصویربرداری:

مقایسه سی تی اسکن با سایر تکنیک‌های تصویربرداری:

 

سی تی اسکن روش تصویربرداری ایده آل در موارد اضطراری است. این اغلب انتخاب معاینه برای بیماران ترومایی به دلیل سریع بودن آن در اورژانس است. زمانی که نیاز به تشخیص فوری باشد؛ مانند خونریزی داخل جمجمه، تشریح رگ خونی یا سنگ کلیه، کارآمدتر است

بزرگ‌ترین عیب سی تی این است که از اشعه‌ای استفاده می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند مضر باشد، به خصوص برای بیماران جوان و کودکان. با این حال، مزایا اغلب بیشتر از خطر است، و یک روند صعودی در استفاده از CT در تصویربرداری تشخیصی وجود دارد.

پیشرفت‌های فناوری در CT راه را برای کاربردهای پیشرفته‌تر، مانند کولونوسکوپی مجازی، هموار کرده است که به سرعت جایگزین مطالعات سنتی تنقیه باریم می‌شود. دریچه قلبی در اسکنرهای سی تی به مؤسسات اجازه داده است تا مطالعات اختصاص‌داده‌شده به شریان‌های قلبی و اندازه گیری کسر جهشی را انجام دهند. نرم افزارهای تخصصی کاربردهای سه بعدی پیشرفته‌ای در CT دارد که امکان تجسم بهتر آسیب‌شناسی‌های خاص را فراهم می‌کند.

در زیر جدول خلاصه‌ای از روش‌های رایج تصویربرداری آورده شده است. بسته به بافتی که تصویربرداری می‌شود، فوریت بررسی و سطح جزئیات مورد نیاز، هر یک از این تکنیک‌ها ممکن است ترجیح داده شوند.

 

 

پنجره سازی:

این باعث ایجاد یک دوراهی می‌شود. مقاله‌ای که در سال 2007 منتشر شد به این نتیجه رسید که اگرچه یک ناظر انسانی می‌تواند بین 900 سایه خاکستری تمایز قائل شود، اکثر پلت فرم‌های مشاهده اسکن تصاویر را در 256 سایه نشان می‌دهند. اگر بخواهیم طیفی از واحدها را از 1000- تا 3000+ بر حسب 256 سایه خاکستری تجسم کنیم، به ازای هر تغییر تدریجی در مقیاس خاکستری، تقریباً 15 HU تفاوت وجود خواهد داشت. به طور خلاصه، کنتراست کافی برای تشخیص قابل اعتماد بین ساختارها وجود نخواهد داشت. این مشکل با پنجره سازی حل شده است.

پنجره سازی فرایند تغییر مکان و عرض مقیاس خاکستری موجود به منظور بهینه سازی تمایز بین بافت‌ها است. این به بهترین شکل به صورت بصری توضیح داده می‌شود.

در متن زیر می‌توانیم یک مقیاس خاکستری (از سفید تا سیاه) را ببینیم که به کل محدوده HU (از هوا تا استخوان قشر مغز) اختصاص داده شده است. می‌توانیم تصور کنیم که این ممکن است کنتراست کافی برای تمایز بین ماده خاکستری و سفید و خون منعقد شده ایجاد نکند.

 

تغییر عرض مقیاس خاکستری:

در اینجا ما عرض مقدار مقیاس خاکستری را تغییر دادیم، اکنون 200 HU را در 256 سایه تجسم می‌کنیم. این به ما تضاد بسیار بهتری بین CSF، ماده مغز و خون می‌دهد. با این حال، همه چیز بالای خون سفید و هر چیزی که زیر CSF قرار دارد سیاه می‌شود.

 

 

تغییر مرکز مقیاس خاکستری:

اکنون مرکز مقیاس خاکستری را تغییر داده‌ایم، کنتراست یکسان را دریافت می‌کنیم؛ اما در محدوده متفاوتی از واحدهای هانسفیلد. این فرایند تغییر مرکز و عرض مقیاس خاکستری پنجره است.

 

تأیید جزئیات:

مانند تفسیر همه مطالعات، اولین گام این است که تأیید کنید بیمار صحیح و اسکن را دارید.

 

جزئیات زیر را بررسی کنید:

 

نام بیمار، شماره بیمارستان و تاریخ تولد.

تاریخ و زمان اسکن به دست آمد.

اسکن‌های قبلی (در صورت وجود) برای مقایسه.

 

ظاهر بافت‌ها در سی تی اسکن بر حسب “دانسیته” توصیف می‌شود. ساختارهای تیره‌تر “هیپودنس یا کم چگالی” هستند. ساختارهای درخشان‌تر «هیپرچگال یا چگالی بالا» هستند.

 

مراحل خواندن سی تی اسکن:

مراحل خواندن سی تی اسکن:

 

توموگرافی کامپیوتری سی تی اسکن می‌تواند تصاویر مقطعی از هر قسمت از بدن شما را با استفاده از اشعه ایکس ویژه و کامپیوتر ایجاد کند. این نوع مطالعه رادیولوژی بخش مهمی از تشخیص بیماری‌های پزشکی مانند سکته مغزی، سرطان و عفونت‌های شکم مانند آپاندیسیت است. اگر آناتومی طبیعی و معنی سایه‌های سفید، خاکستری و سیاه روی فیلم‌ها را بدانید، می‌توانید خواندن سی تی اسکن را یاد بگیرید.

 

مرحله 1:

 

به سایه‌های سفید، خاکستری و سیاه توجه کنید. بافت‌های نرم، چربی، هوا و استخوان درون شما در این سایه‌های مختلف نشان داده شده است. رنگ غیرمنتظره در بخشی از بدن شما می‌تواند نشانه‌ای از یک ناهنجاری باشد.

بافت‌های متراکم مانند استخوان به صورت نواحی سفید ظاهر می‌شوند. هوا و چربی هر دو به صورت خاکستری تیره یا سیاه ظاهر می‌شوند. بافت‌های نرم و هر مایعی، از جمله خون، در سایه‌های مختلف خاکستری ظاهر می‌شوند. انواع مختلف کنتراست که به رنگ سفید روشن بر روی فیلم‌ها می‌درخشد، برای تعریف بهتر ساختارهای درون شما استفاده می‌شود. شما یک نوعی را می‌بلعید تا مایع داخل معده و روده خود را نشان دهد. اما نوع دیگری به داخل ورید تزریق می‌شود تا خون موجود در رگ‌های شما یا مایع اطراف اندام را نشان دهد. مورد دوم می‌تواند نشانه التهاب، عفونت یا خونریزی باشد.

بیشتر بخوانید
منیسک زانو

یک مثال خاص این است که سایه روی سی تی مغز نشانه سکته است. استخوان جمجمه طبیعی است و مانند پوسته تخم مرغ در اطراف خاکستری و سیاه بافت مغز به رنگ سفید روشن می‌درخشد. اما، یک ناحیه کوچک و کم رنگ سفید وجود دارد که توسط خاکستری و سیاه احاطه شده است که در آن سکته مغزی رخ داده است. بافت مغز از جریان خون در این ناحیه محروم بود. مایعی که از سلول‌های آسیب دیده مغز به بیرون نشت می‌کند دارای کنتراست است. این مایع سفید است، اما به روشنی جمجمه نیست.

مرحله 2:

فیلم را در جهت مناسب نگه دارید. کلمات روی فیلم به شما اطلاع می‌دهند که کدام طرف فیلم باید به سمت شما باشد و قسمت بالای آن کجاست. اگر فیلم‌های سی‌ تی اسکن روی دیسک هستند، مشکلی پیش نمی‌آید، اما همچنان باید بررسی کنید.

وقتی به سی تی اسکن نگاه می‌کنید، مانند نگاه کردن در آینه است. سمت راست بدن در سمت چپ فیلم و سمت چپ بدن در سمت راست قرار خواهد گرفت. حروف بزرگ R و L روی فیلم‌ها به شما نشان می‌دهد که چه سمتی از بدن در فیلم نشان داده شده است.

قسمت قدامی یا جلوی بدن شما در بالای فیلم و قسمت خلفی یا پشت بدن شما در پایین قرار می‌گیرد.

مرحله 3:

فیلم‌ها را به ترتیب درست قرار دهید. اعداد روی فیلم‌های سی تی چاپ می‌شود. سی تی اسکن بدن را به صورت برش‌هایی مانند برش‌های بسیار نازک نان برش می‌دهد. همان‌طور که به ترتیب به تصاویر نگاه می‌کنید، متوجه یک جریان عادی و طبیعی خواهید شد. هر شکست ناگهانی می‌تواند نشان دهنده بیماری یا ناهنجاری است.

وقتی به ترتیب به پرتوهای ایکس ویژه نگاه می‌کنید، مانند تماشای یک فیلم اسلوموشن از ساختارها و اندام‌های درون خود و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر است. اگر به CT قفسه سینه نگاه می‌کردید، می‌بینید که چگونه رگ‌های خونی بزرگ و برونش‌ها (لوله‌هایی که از طریق آنها هوا به داخل و خارج از ریه‌ها جریان می‌یابد) از طریق بافت یکنواخت ریه می‌پیچند. سرطان ریه یک اختلال قابل توجه در این الگو ایجاد می‌کند. هنگامی که فیلم‌ها را در رایانه مشاهده می‌کنید، با پیمایش در میان تصاویر و دیدن آن به عنوان فیلمی با حرکت آهسته مشکلی نخواهید داشت.

 

مرحله 4:

دو طرف را با هم مقایسه کنید تا به شما در دیدن ناهنجاری‌ها کمک کند. اندام‌های دو طرفه باید مانند دوقلوهای همسان به سختی قابل تشخیص باشند. اطلس آناتومی سی تی مرجع خوبی است، اما بهترین نقطه مرجع، اندام طبیعی در طرف دیگر است.

این برای اندام‌هایی مانند کبد، معده یا طحال کار نخواهد کرد. شما فقط یکی از هر کدام را دارید با این حال، مغز شما دارای دو لوب است. شما دو دست و پا به اضافه اندام‌هایی مانند کلیه‌ها، ریه‌ها، تخمدان‌ها و بیضه‌ها دارید که دو طرفه هستند.

 

مرحله 5:

با پزشک خود صحبت کنید. رادیولوژیست پزشکی است که در تفسیر انواع اشعه ایکس از جمله سی تی اسکن تخصص دارد و فیلم‌های شما را خوانده است. او گزارشی را با شرح مفصلی از آنچه در فیلم‌های شما دیده بود برای پزشک شما ارسال کرد.

پزشک شما سی تی اسکن را برای یافتن تشخیصی برای توضیح علائم شما یا به عنوان پیگیری مشکل پزشکی مانند سرطان، سکته مغزی یا شکستگی استخوان دستور داده است. شما یک کپی از CT دارید و تصمیم دارید نگاهی بیندازید. خواندن صحیح سی تی نیاز به تمرین زیاد و نورپردازی مناسب دارد. اجازه دهید پزشک و رادیولوژیست در مورد آنچه در سی تی اسکن طبیعی و غیرطبیعی است، حرف آخر را بزنند.

 

 

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید