گزارش ام آر آی

گزارش ام آر آی

فهرست مطالب

چه مدت طول می‌کشد تا گزارش ام آر آی را دریافت کنید؟

اسکن ام آر آی تصاویر بسیار دقیقی از بدن شما با ایجاد میدان مغناطیسی ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به شناسایی ساختارهای کلیدی بدن مانند مفاصل، رگ‌های خونی، قلب و غیره، پزشک ممکن است انجام ام آر آی  را توصیه کند.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا گزارش ام آر آی را بگیرید به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه آیا به دلیل شرایط اضطراری‌ام آر آی  را انجام می‌دهید. به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید که چه زمانی می‌توانید از نتیجه گزارش ام آر آی  خود مطلع شوید.

 

با چه سرعتی نتیجه گزارش ام آر آی خود را می‌گیرید؟

چندین عامل می‌تواند تعیین کند که شما با چه سرعتی گزارش ام آر آی  خود را دریافت خواهید کرد. این شامل:

اورژانسی است: اگر برای یک مواقع اورژانسی ام آر آی  انجام دهید، معمولاً گزارش ام آر آی  را سریع‌تر دریافت خواهید کرد.

چه کسی گزارش ام آر آی را تفسیر می‌کند یک پزشک نتایج گزارش  ام آر آی  را تفسیر می کند. اغلب، یک پزشک متخصص به نام رادیولوژیست ام آر آی  را تفسیر می‌کند آنها ممکن است یافته‌های خود را برای پزشکی که دستور ام آر آی را داده است ارسال کنند. سپس پزشک ممکن است خود ام آر آی را بررسی کند و نتیجه گیری و توصیه هایی به شما بدهد.

چرا ام آر آی انجام می‌دهید: اگر ام آر آی  برای تشخیص، مرحله بندی یا ارزیابی درمان سرطان انجام می‌دهید، ممکن است چندین متخصص پزشکی نیاز به بررسی و مشورت در مورد نتایج ام آر آی  داشته باشند. در این صورت، دریافت اطلاعات ممکن است بیشتر طول بکشد.

ام آر آی سر چیست؟
ام آر آی

به‌عنوان یک قاعده کلی، می توانید انتظار داشته باشید که 1 تا 2 هفته قبل از دریافت اطلاعات در مورد نتایج اسکن ام آر آی  خود صبر کنید.

پس از انجام ام آر آی، تکنسین رادیولوژی تصاویر نتیجه گزارش ام آر آی را ارسال می‌کند یا به رادیولوژیست اطلاع می‌دهد که تصاویر از طریق یک روش ایمن در دسترس هستند. برخی از مراکز دارای رادیولوژیست در محل هستند که تصاویر را بررسی می‌کند و گزارش ام آر آی را صادر می‌کند.

سپس یک رادیولوژیست گزارش ام آر آی یافته‌های خود را می‌نویسد. اگر پزشک گزارش ام آر آی بالقوه تهدیدکننده زندگی را ببینند، فوراً به پزشک یا مرکز درمانی که می‌تواند به بیمار کمک کند اطلاع می‌دهند. اگر موردی اورژانسی مشاهده نکرد، گزارش ام آر آی خود را برای پزشکی که دستور ام آر آی  شما را داده است، ارسال می‌کنند.

دکتری که دستور ام آر آی  شما را داده است، گزارش ام آر آی را دریافت می کند و تصاویر را نیز مشاهده می‌کند. آنها تصمیم خواهند گرفت که آیا با یافته‌های رادیولوژیست موافق یا مخالف هستند. آنها ممکن است نظر دیگری را از یک متخصص پزشکی اضافی بخواهند.

پزشک نتیجهٔ گزارش ام آر آی  را از طریق تلفن یا در یک قرار ملاقات بعدی به شما ارائه می‌دهد.

به‌طورکلی، رادیولوژیست، پزشک و سایر متخصصان پزشکی همه مشغول هستند. خواندن و تعیین نتایج ام آر آی  ممکن است از نظر زمان طولانی انجام نشود، اما ممکن است فرایند طولانی‌تری بر اساس وظایف دیگری باشد که پزشک دارد.

ام آر آی  میدان‌های مغناطیسی تولید می‌کند که از بدن فرد منعکس می‌شود تا تصاویر دقیقی تولید کند. این اسکن بدون درد است و بسته به آنچه که ام آر آی  اسکن می‌کند، بین 15 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

برای گرفتن ام آر آی، روی یک تخت صاف که ساختاری گرد و لوله مانند دارد، دراز می‌کشید. تخت به داخل و خارج لوله حرکت می‌کند تا ام آر آی  بتواند تصاویر مورد نیاز را به دست آورد. به دلیل کاری که ام آر آی  برای تولید میدان مغناطیسی انجام می دهد، ام آر آی  می‌تواند پرسروصدا باشد.

معمولاً گوش‌گیر یا هدفون همراه با موسیقی دریافت می‌کنید تا به کاهش استرس کمک کند. در بیشتر موارد، ام آر آی  به‌عنوان یک اورژانس انجام نمی‌شود. اغلب، برای انجام ام آر آی  به یک مرکز تصویربرداری می‌روید. با این حال، ممکن است در بیمارستان ام آر آی  نیز انجام دهید.

ام آر آی سر چیست؟

ام آر آی سر یک عکس‌برداری بدون درد و غیرتهاجمی است که تصاویر دقیقی از مغز شما تولید می‌کند. یک دستگاه ام آر آی  تصاویر را با استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی ایجاد می‌کند. این آزمایش به‌عنوان ام آر آی  مغز یا ام آر آی  جمجمه نیز شناخته می‌شود. برای گرفتن ام آر آی  سر به بیمارستان یا مرکز رادیولوژی مراجعه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید
گزارش ماموگرافی

اسکن ام آر آی  با سی‌تی‌اسکن یا اشعه ایکس متفاوت است زیرا از تابش برای تولید تصاویر استفاده نمی‌کند. اسکن ام آر آی  تصاویر را ترکیب می‌کند تا تصویری سه‌بعدی از ساختارهای داخلی شما ایجاد کند، بنابراین در تشخیص ناهنجاری‌ها در ساختارهای کوچک مغز مانند غده هیپوفیز و ساقه مغز نسبت به سایر اسکن‌ها مؤثرتر است. گاهی اوقات یک ماده حاجب یا رنگ را می‌توان از طریق یک خط داخل وریدی (IV) برای تجسم بهتر ساختارها یا ناهنجاری‌های خاص تجویز کرد.

چگونه تشخیص دهیم که به ام آر آی  سر نیاز داریم؟

ام آر آی  سر یک ابزار مفید برای تشخیص تعدادی از شرایط مغزی است، از جمله:

ام آر آی  سر می‌تواند به شما کمک کند تا مشخص شود که آیا آسیبی از سکته مغزی یا آسیب سر وارد شده است یا خیر. پزشک شما همچنین ممکن است برای بررسی علائمی مانند:

این علائم ممکن است به دلیل یک مشکل مغزی باشد که اسکن ام آر آی  می‌تواند به تشخیص آن کمک کند.

بعد از ام آر آی سر چه اتفاقی می‌افتد؟
ام آر آی چگونه انجام می‌گیرد؟

چگونه برای ام آر آی  سر آماده شوم؟

کادر پزشکی باید بدانند که آیا وسایل فلزی یا پروتز دارای فلز در بدن شما وجود دارد، از جمله:

 • کاشت گوش داخلی
 • مفاصل مصنوعی
 • دفیبریلاتور یا باطری قلب
 • انواع خاصی از دریچه‌های قلب
 • کلیپ های آنوریسم مغزی

اگر باردار هستید به کادر پزشکی اطلاع دهید. میدان مغناطیسی ام آر آی  بر کودکان متولد نشده تأثیر می‌گذارد که هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

بعد از ام آر آی سر چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از آزمایش، می‌توانید لباس بپوشید و مرکز آزمایش را ترک کنید. اگر برای اسکن آرام‌بخش تجویز شده است، کارکنان ممکن است شما را تا زمانی که از خواب بیدار شوید – معمولاً (یک تا دو ساعت پس از دریافت آرام‌بخش) به یک منطقه بهبودی منتقل کنند.

رادیولوژیست تصاویر ام آر آی  شما را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و گزارش ام آر آی را به پزشک ارائه می‌دهد. اگر ام آر آی  سر شما یک روش اورژانسی باشد، نتایج شما به‌سرعت در دسترس خواهد بود. مراحل بعدی به این بستگی دارد که آیا گزارش ام آر آی چیز غیرعادی را نشان می‌دهد یا علت هرگونه ناهنجاری را کشف می‌کند.

هنگامی که به بخش اسکن می‌رسید، رادیوگراف ممکن است از شما بخواهد که لباس بیمارستان را بپوشید. اگر لباس شما فلزی مانند زیپ یا گیره ندارد، ممکن است مجبور نباشید لباستان را در بیاورید.

هرگونه جواهرات، یا پیرسینگ و ساعت خود را در آورید.

گیره های موی خود را در آورید.

جیب‌های خود را از سکه و کلید خالی کنید.

بهتر است که یکی از اقوام یا دوستان خود را با خود به اتاق اسکن ببرید. اما ابتدا با کارکنان بخش چک کنید. دوست یا همراه شما نیز باید هر فلزی را که روی خود دارند جدا کنند.

در اتاق اسکن

رادیوگرافی شما را به اتاق اسکن می‌برد. دستگاه ام آر آی  بزرگ و به شکل دونات است.

شما به پشت روی یک کاناپه دراز می‌کشید که می‌تواند به داخل دستگاه ام آر آی سر بخورد.

ممکن است یک رنگ (ماده کنتراست) را از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک (کانولا) به رگ بازوی شما تزریق شود. این کمک می‌کند تا اندام‌های بدن خود را واضح‌تر نشان دهید. برخی از افراد به رنگ آلرژی دارند، بنابراین رادیوگرافی شما ابتدا در مورد شرایط پزشکی یا آلرژی شما بررسی می‌کند.

پس از تزریق رنگ کنتراست ممکن است:

 1. احساس بیماری
 2. سردرد داشتن
 3. احساس گرما یا سرخ شدن کنید
 4. طعم فلزی در دهان خود داشته باشید
 5. کمی احساس سرگیجه کنید

این اثرات معمولاً خفیف هستند و برای مدت کوتاهی باقی می‌مانند. اگر در طول یا بعد از اسکن احساس بدی داشتید، به رادیوگراف خود اطلاع دهید.

ام آر آی چگونه انجام می‌گیرد؟

شما باید تا جایی که ممکن است بی‌حرکت دراز بکشید. اسکن بدون درد است اما ثابت ماندن ممکن است ناراحت‌کننده باشد. اگر سفت می‌شوید و نیاز به حرکت دارید، به رادیوگراف بگویید.

ام آر آی می‌تواند بین 15 تا 90 دقیقه طول بکشد. این بستگی به منطقه‌ای دارد که آنها باید اسکن کنند و تعداد تصویری که نیاز دارند.

بیشتر بخوانید
عوارض سی تی اسکن

هنگامی که در موقعیت مناسب روی کاناپه قرار گرفتید، رادیوگراف شما اتاق را ترک می‌کند. آنها می‌توانند همیشه از اتاق کنترل شما را روی صفحه تلویزیون یا از طریق پنجره ببینند. شما می‌توانید در حین اسکن، معمولاً از طریق تلفن داخلی، با یکدیگر صحبت کنید.

کاناپه از طریق اسکنر ام آر آی  حرکت می‌کند. همان‌طور که در آن حرکت می‌کنید عکس می‌گیرد. ممکن است رادیوگراف از شما بخواهد که گاهی نفس خود را حبس کنید.

اسکنر در طول اسکن صدای بسیار بلندی ایجاد می‌کند. برای محافظت از شنوایی خود از هدفون استفاده می‌کنید. شما همچنین می‌توانید به موسیقی گوش دهید. بسته نگه‌داشتن چشم‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد.

godr5
پزشکان

دکتر علیرضا سعیدی

مشخصات دکتر علیرضا سعیدی دکتر علیرضا سعیدی پیشینه گسترده ای در پزشکی آکادمیک و در پزشکی کارآفرینی دارد. او فارغ التحصیل  دانشگاه علوم پزشکی مشهد …

اطلاعات پزشک
godi5
پزشکان

دکتر ثمینه بلورساز مشهدی

دکتر ثمینه بلورساز دکتر ثمینه بلورساز مشهدی به عنوان پزشکی متخصص و شناخته شده در تصویربرداری و رادیولوژی پزشکی در سطح ایران مطرح است. دکتر …

اطلاعات پزشک
سؤالات متداول ام آر آی
قالب-سایت-گزارش-آنلاین-(1)6

خطرات احتمالی آم آر آی

ام آر آی  بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی‌کند. برخی از افراد نمی‌توانند ام آر آی  انجام دهند، اما چک‌لیست از قبل آن را انتخاب می‌کند. پزشک و رادیوگرافی شما مطمئن می‌شوند که مزایای انجام آزمایش بر خطرات احتمالی بیشتر است. خطرات عبارت‌اند از:

کبودی و تورم

این خطر وجود دارد که ماده حاجب به خارج از سیاهرگ نشت کند. این می‌تواند باعث تورم و درد در بازوی شما شود، اما نادر است. اگر زمانی که در خانه هستید وضعیت بهتر نشد یا شروع به بدتر شدن کرد، به پزشک عمومی خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک به ماده کنتراست یا حاجب

واکنش آلرژیک به تزریق ماده حاجب نادر است. این اغلب با احساس ضعف، عرق کردن و مشکل در تنفس شروع می‌شود. اگر احساس ناراحتی کردید فوراً به رادیوگراف خود اطلاع دهید تا بتواند برای کنترل واکنش دارویی به شما بدهد.

در گزارش آنلاین شما می توانید با ارسال تصاویر سی تی اسکن و ام آر آی خود تفسیر آن را به صورت کاملا آنلاین داشته باشید. در ادامه ما این دو روش تصویر برداری را برای شما تشریح کردایم. 

گزیده ای از تمامی خدمات گزارش آنلاین

goi3

سونوگرافی

در این روش از امواج ماورا صوت استفاده میشود وبنابراین هیچ خطری ندارد. امواج سونوگرافی توسط دستگاه ساخته میشود و بعد از برخورد به بدن برگردد...

goi8

سی تی اسکن

سی تی اسکن روش تصویر برداری پزشکی که با استفاده از اشعه ایکس اطلاعات به شیوه خاصی تهیه میشود و با استفاده از پردازش کامپیوتری به صورت...

goi5

MRI

ام آر آی یک روش تصویربرداری است که بااستفاده از امواج رادیومغناطیسی تصاویری از بافتهای بدن خصوصا از بافتهای نرم گرفته میشود و اطلاعات مهمی...

goi2

MRو CT آنژیو گرافی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان بررسی رگها تنها توسط تصویر برداری سی تی و ام ار آی فراهم شده است. آنژیوگرافی روشی است ...

goi9

ماموگرافی

ماموگرافی یکی از روش های تشخیص زودرس سرطان سینه به وسیله ی تابش پرتوهای ضعیف اشعه ایکس می باشد. دراین روش در وضعیت ایستاده سینه...

goi6

رادیوگرافی ساده و رنگی

اولین روش تصویر برداری پزشکی که بسیار در دسترس است. علی رغم سادگی این روش اطلاعات بسیار مهمی به خصوص در مورد استخوانها...

سؤالات متداول ام آر آی

یک اسکن معمولی معمولاً بین 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. ام آر آی ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد. در صورت داشتن هرگونه سؤال دررابطه‌با مدت‌زمان امتحان، لطفاً از تکنسین ام آر آی حتماً از پزشک سؤال کنید.

ام آر آی  از اشعه استفاده نمی‌کند. اجزای اصلی ام آر آی  یک میدان مغناطیسی قوی و یک پالس کوتاه فرکانس رادیویی است. هیچ عوارض جانبی شناخته شده‌ای در ارتباط با ام آر آی  وجود ندارد. بااین‌حال، ازآنجایی‌که میدان مغناطیسی قوی وجود دارد، افرادی که دستگاه‌های خاصی مانند باطری قلب، دفیبریلاتور، گیره آنوریسم و کاشت حلزون خاصی دارند، نباید وارد اتاق ام آر آی  شوند.

پس از اتمام معاینه، تصاویر برای یکی از رادیولوژیست‌های ما (پزشکان متخصص در ارزیابی تصاویر تشخیصی) ارسال می‌شود. کل فرایند معمولاً 24-48 ساعت طول می‌کشد.

اما برای گرفتن نتایج گزارش ام آر آی ممکن است تا دوهفته منتظر بمانید.

بیشتر بخوانید
تفسیر سونوگرافی

معاینه ام آر آی  به خودی خود نباید دردی ایجاد کند، اما چون بیمار باید برای مدت کوتاهی بی حرکت بماند، ممکن است ناراحتی ایجاد شود. گاهی اوقات بیماران ممکن است در ناحیه مورد اسکن احساس گرما کنند. اگر این حالت ناراحت کننده یا شدید شد، بیمار باید فوراً به تکنسین اطلاع دهد.

این بستگی به نوع ام آر آی شما دارد. قسمتی از بدن که معاینه می‌شود باید در مرکز لوله قرار گیرد. به‌عنوان مثال، برای ام آر آی پا، پای بیمار در مرکز آهنربا قرار می‌گیرد و قسمت اعظم قسمت بالایی بدن را بیرون می‌گذارد. برای این نوع امتحان می‌توانید به هدفون داشته باشید.

معاینه ام آر آی  به خودی خود نباید دردی ایجاد کند، اما چون بیمار باید برای مدت کوتاهی بی حرکت بماند، ممکن است ناراحتی ایجاد شود. گاهی اوقات بیماران ممکن است در ناحیه مورد اسکن احساس گرما کنند. اگر این حالت ناراحت کننده یا شدید شد، بیمار باید فوراً به تکنسین اطلاع دهد.

بله. تکنسین در طول ام آر آی  با شما در ارتباط خواهد بود. ممکن است در زمان‌های مختلف با تکنسین صحبت کنید یا سؤال بپرسید. هنگامی که صدای توقف نویز و لرزش را می‌شنوید متوجه می شوید که اسکن پایان یافته است. بسیار مهم است که در تمام طول امتحان بی حرکت بمانید.

صداهایی که از اسکنر ام آر آی می‌آید در واقع ارتعاش هستند. یک دستگاه از یک آهنربای الکتریکی بزرگ به نام آهنربای اصلی و سه آهنربای الکتریکی کوچک‌تر به نام گرادیان تشکیل شده است. برای ایجاد یک تصویر، جریان به‌سرعت به سیم‌پیچ‌های گرادیان اعمال می‌شود که باعث می‌شود آنها با آهنربای اصلی با نیروی زیادی تعامل کنند.

این باعث ایجاد صدای “کوبیدن” می‌شود که معمولاً با دستگاه مرتبط است.  ما در طول معاینه،  هدفون را به بیماران ارائه می‌دهیم. اینها اغلب تمام نویزها را کاملاً از بین نمی‌برند. بیمارانی که از هدفون استفاده می‌کنند ممکن است به موسیقی انتخابی خود گوش دهند.

اکثر اسکنرهای مورد استفاده در تصویربرداری پزشکی دارای قدرت میدان مغناطیسی اصلی 1.5 تسلا هستند که تقریباً 30000 برابر کشش مغناطیسی زمین است. این میدان مغناطیسی قدرتمند همیشه روشن است (حتی زمانی که عکس گرفته نمی‌شود) و جذب فلزات خاصی می‌شود. این بدان معنی است که هر چه یک جسم خارجی به مرکز آهنربا نزدیک‌تر شود، کشش قوی تر است.

این کشش می‌تواند باعث حرکت ناگهانی اجسام شود و به طور بالقوه پرتابه‌ای ایجاد کند که می‌تواند به هرکسی نزدیک شود. فلز در بدن نیز می‌تواند تحت‌تأثیر کشش مغناطیسی قرار گیرد، مگر اینکه در استخوان گیرکرده و غیر آهنی باشد. به همین دلیل، هر نوع فلزی از جمله ترکش، گلوله و لکه‌های فلزی ناشی از ساییدگی که می‌تواند در بدن شما، به‌ویژه چشم‌ها جاسازی شود، نیاز به ارزیابی دارد.

زمان ام آر آی واقعی بستگی به نوع آزمون سفارش داده شده دارد. برخی از امتحانات به 20 دقیقه و برخی دیگر نزدیک به یک ساعت هستند. هر اسکن بین 2-5 دقیقه طول می‌کشد. درست مانند گرفتن عکس با دوربین، اگر بیمار حرکت کند، تصاویر تار می‌شوند و کل اسکن باید تکرار شود که به معنای زمان معاینه طولانی تر است.

کارکنان و تکنسین‌های ام آر آی  ما، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی باتجربه هستند که به همه سؤالات بیمار پاسخ می‌دهند تا به آنها کمک کنند آرامش داشته باشند و امتحان را به‌راحتی پشت سر بگذارند. در بسیاری از مکان‌های رادیولوژی، اگر بیمار در طول ام آر آی دچار فوبیا شود، ممکن است آرام‌بخشی تزریق کند. این می‌تواند توسط رادیولوژیست تجویز و نظارت شود و بدون دستور پزشک ارجاع‌دهنده به بیمار داده شود.

برای دریافت آرام‌بخش، بیمار باید فردی را به همراه داشته باشد که او را به خانه برساند. شخصی که رانندگی می‌کند

پس از دریافت آرام‌بخش لطفاً توجه داشته باشید که تا پایان روز قادر به رانندگی، کار با ماشین‌آلات سنگین یا تصمیم‌گیری قانونی مهم نخواهید بود. حتی اگر فکر می‌کنید آرام‌بخش از بین رفته است، هنوز در سیستم شما وجود دارد.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۱ دیدگاه دربارهٔ «گزارش ام آر آی»

 1. بازتاب: تشخیص و درمان کمردرد به کمک ام آر آی، سی تی اسکن و سونوگرافی - گزارش آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید