کمردرد

تشخیص و درمان کمردرد به کمک ام آر آی، سی تی اسکن و سونوگرافی

فهرست مطالب

دلایل کمردرد چیست؟

کمردرد می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و معمولاً می‌تواند نتیجه آسیب‌هایی مانند کشیدگی عضله باشد. گاهی اوقات، شرایط دیگری مانند لغزش دیسک، عصب به دام افتاده یا آرتریت می‌تواند منجر به کمردرد و علائم دیگری مانند بی حسی یا سوزن‌سوزن شدن شود.

به ندرت، کمردرد می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری مانند شکستگی، سرطان یا عفونت باشد. اسکن MRI می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا برخی از مسائل را رد کند یا تشخیص را تأیید کند تا به شما در دسترسی به مراقبت‌های بعدی که نیاز دارید کمک کند.

چرا یک پزشک باید اسکن MRI را برای کمردرد تجویز کند؟

چرا یک پزشک باید اسکن MRI را برای کمردرد تجویز کند؟

MRI روش تصویربرداری استاندارد برای ستون فقرات است. این به این دلیل است که اسکن‌های MRI می‌توانند تصاویری با کیفیت بالا از طیف وسیعی از بافت‌های مختلف بدن در یک تصویر، مانند بافت‌های نرم و استخوان‌ها، ارائه دهند. همچنین یک روش ایمن و غیر تهاجمی است و هیچ تشعشعی در آن دخالت ندارد.

MRI برای تشخیص بیماری‌های ستون فقرات از جمله فشارهای طناب یا عصب، عفونت‌ها، سرطان و شکستگی‌ها بسیار حساس و اختصاصی است. با این حال، سی تی اسکن استاندارد طلایی برای تشخیص و برنامه ریزی مدیریت و درمان شکستگی‌های ستون فقرات است.

در حالی که اشعه ایکس می‌تواند برای تشخیص شکستگی‌ها و سایر ناهنجاری‌های استخوانی نیز مفید باشد، اما به اندازه اسکن MRI برای تشخیص مشکلات دیسک، نخاع یا عصبی قابل اعتماد نیست. علاوه بر این، اسکن MRI همچنین می‌تواند مشکلات استخوان‌های ستون فقرات (مهره‌ها) را با جزئیات بیشتری نشان دهد.

 

اسکن MRI در مورد علل کمردرد چه اطلاعاتی می‌تواند به ما بدهد؟

اسکن‌های ام آر آی حساسیت و ویژگی بالایی در تشخیص بسیاری از شرایطی که بر ستون فقرات تأثیر می‌گذارند دارند. یک مثال خوب، کمردردی است که با ضعف یا بی حسی پا همراه است  اغلب نشانه‌ای از وجود شرایطی است که بر نخاع یا اعصاب تأثیر می‌گذارد، مانند افتادگی دیسک یا باریک شدن کانال نخاعی.

بیشتر بخوانید
انواع سی تی اسکن و کاربرد های آن

اسکن MRI همچنین می‌تواند برای شناسایی شرایطی مانند آرتریت، عفونت یا تروما و تومورهای ستون فقرات استفاده شود. همچنین می‌تواند کاملاً قابل اعتماد به ما بگوید که آیا یک بیمار سرطان ستون فقرات دارد یا خیر.

انواع مختلف اسکن MRI ستون فقرات چیست؟

انواع مختلف اسکن MRI ستون فقرات چیست؟

ناحیه ستون فقرات شما که نیاز به اسکن دارد به علائم شما بستگی دارد و ممکن است در برخی موارد نیاز به گرفتن MRI از کل ستون فقرات داشته باشید.

اسکن‌های رایج MRI ستون فقرات عبارت‌اند از:

 

  1. ستون فقرات گردنی: ناحیه گردن، متشکل از 7 مهره اول بین جمجمه و پایه گردن.
  1. ستون فقرات سینه‌ای: وسط پشت و طولانی‌ترین قسمت ستون فقرات، متشکل از 12 مهره از اطراف بالای ناحیه شانه تا شکم. ستون فقرات قفسه سینه نیز به قفسه سینه متصل می‌شود.
  1. ستون فقرات کمری: قسمت تحتانی کمر که اغلب از 5 مهره بین دنده‌ها و لگن تشکیل شده است.
  1. ستون فقرات ساکرال: انتهای پایینی ستون فقرات، شامل 5 مهره است که از طریق مفاصل ساکروایلیاک در هر دو طرف با لگن مفصل می‌شود.
  1. همچنین اسکن‌های جداگانه‌ای از مفاصل ساکروایلیاک و دنبالچه (دنباله در پایه ستون فقرات شما) ارائه می‌دهد.

 

MRI برای کمردرد چقدر طول می‌کشد؟

اگر یک بخش از ستون فقرات را اسکن می‌کنید، معمولاً بین 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و در صورت نیاز به ماده حاجب می‌تواند بیشتر طول بکشد. اسکن کل ستون فقرات می‌تواند از 30 تا 60 دقیقه طول بکشد.

چگونه می‌توان از سونوگرافی در تشخیص و درمان کمردرد استفاده کرد؟

 

چگونه می‌توان از سونوگرافی در تشخیص و درمان کمردرد استفاده کرد؟

در حالی که سونوگرافی معمولاً برای تشخیص کمردرد مفید نیست، می‌توان از آن برای هدایت تزریق به ستون فقرات به عنوان بخشی از برنامه درمانی استفاده کرد. سونوگرافی می‌تواند برای شناسایی برخی از اختلالات مادرزادی ستون فقرات در کودکان خردسال استفاده شود، اما برای بزرگسالان، MRI روش توصیه شده برای تشخیص مشکلات ستون فقرات است.

بیشتر بخوانید
 اسکن ام آر آی و کلاستروفوبیا: آیا اسکنرهای رو باز بهترین روش اسکن برای شما است؟

 

چه درمان هایی برای انواع مختلف کمردرد وجود دارد؟

بسیاری از علائم کمردرد ناشی از عوامل سبک زندگی است، مانند وضعیت نامناسب، نشستن بیش از حد طولانی، و کار در نقش‌هایی که نیاز به خم شدن یا بلند کردن بدن دارند. برای درمان این دسته از مسائل، تنظیم سبک زندگی مانند افزایش حرکت همراه با فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود علائم کمک کند.

همچنین می‌توان برای کنترل درد در طول درمان از مسکن استفاده کرد.

در برخی موارد، تزریق یا جراحی ممکن است برای درمان علل کمردرد ضروری باشد. در صورت کشف تومور، ممکن است آزمایشات بیشتری برای تعیین بهترین مسیر درمانی و ارجاع سریع به مراکز تخصصی مورد نیاز باشد.

برای پزشکان چقدر مهم است که بتوانند به تصویربرداری برای بیماران خود به عنوان بخشی از برنامه‌های درمانی خود دسترسی داشته باشند؟

برای پزشکان چقدر مهم است که بتوانند به تصویربرداری برای بیماران خود به عنوان بخشی از برنامه‌های درمانی خود دسترسی داشته باشند؟

دسترسی به موقع، راحت و مقرون به صرفه به MRI بسیار ارزشمند است، زیرا باعث سرعت بخشیدن به فرایند درمانی می‌شود. تشخیص مشکلات کمر، و به راهنمایی مدیریت و برنامه ریزی درمان هایی که برای بیمار شخصی‌سازی‌شده است کمک می‌کند.

 

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید