کلاستروفوبیا

 اسکن ام آر آی و کلاستروفوبیا: آیا اسکنرهای رو باز بهترین روش اسکن برای شما است؟

فهرست مطالب

آیا مطمئن نیستید که در طول اسکن MRI خود چه انتظاری داشته باشید؟ احساس عصبی بودن هنگام اسکن MRI قابل درک است، به خصوص اگر قبلاً MRI انجام نداده باشید.

این اطمینان که اسکن های ام آر آی ایمن و غیر تهاجمی هستند اغلب برای آرامش بیشتر افراد کافی است. با این حال، اگر با بیماری کلاستروفوبیا دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه اسکن خود را انجام خواهید داد.

در اسکن MRI گزارش آنلاین، ماموریت ما این است که تصویربرداری پزشکی را برای همه، از جمله افراد مبتلا به کلاستروفوبیا، در دسترس قرار دهیم.

متأسفانه، یک چهارم افراد مبتلا به کلاستروفوبیک ترجیح می دهند یک بیماری پزشکی را بدون درمان رها کنند تا اینکه از اسکن MRI استفاده کنند. ما می‌توانیم این آمار را به کمک دستگاه‌های مدرن “رو باز” ​​تغییر دهیم که به طور معمول در NHS در دسترس نیستند.

کلاستروفوبیا

 

کلاستروفوبیا چیست؟

کلاستروفوبیا به عنوان ترس از فضاهای محدود تعریف می شود و تخمین زده می شود که 10٪ از مردم در بریتانیا آن را تجربه می کنند. در کنار احساسات اضطرابی، کلاستروفوبیا می تواند علائم فیزیکی مانند گرگرفتگی، تنگی نفس و سرگیجه را ایجاد کند.

 

در طول اسکن MRI سنتی چه اتفاقی می‌افتد و چرا می‌تواند باعث ایجاد کلاستروفوبیا شود؟

کلاستروفوبیا در یک محیط MRI شایع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، این بیماری بین 1 تا 15 درصد از تمام بیمارانی که برای تصویربرداری MR مراجعه می کنند را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اسکنرهای MRI سنتی استوانه‌ای شکل هستند و بیماران روی یک تخت مسطح موتوری دراز می‌کشند که به داخل و خارج لوله منتقل می‌شود. دیواره های اسکنر حاوی آهنرباهای قوی است که باید اطراف بیمار را احاطه کند تا تصاویر واضحی از بدن او تهیه کند. معمولاً به همین دلیل است که اسکن MRI باعث می شود برخی افراد احساس تنگناهراسی کنند.

متناسب با قسمتی از بدن که قرار است اسکن شود، ابتدا وارد اسکنر می شوید یا ابتدا سر یا پاها. طول هر اسکن نیز بر اساس اندازه ناحیه اسکن شده بین 15 تا 90 دقیقه متغیر است.

فرآیند اسکن می‌تواند بسیار پر سر و صدا باشد و صدای کلیک، وزوز و زنگ بلند را می‌شنوید که ناشی از انبساط و انقباض سیم‌های پیچ‌دار در هنگام عبور جریان‌های الکتریکی از آن‌ها است. هدفون و یا گوش گیر برای اسکن در اختیار شما قرار می گیرد و معمولاً می توانید موسیقی مورد نظر خود را برای گوش دادن انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید
تشخیص علت سردرد با سی تی اسکن (ct scan)

اسکن MRI سنتی

اسکنر MRI باز چیست و چگونه می تواند به کلاستروفوبیا کمک کند؟

اسکنرهای باز MRI ​​از همان فناوری مغناطیسی مشابه اسکنرهای قبلی استفاده می کنند، اما آنها دستگاه های جدیدتری با یک طرف باز هستند.

این بدان معنی است که اسکنر کمتر شبیه یک لوله است و بیشتر شبیه یک قوس است یا به جای اطراف شما دارای آهنرباهایی در بالا و پایین شما خواهد بود. این بدان معنی است که شما می توانید خارج از اسکنر و قسمت داخلی اتاق را ببینید و سطح نویز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

برخی از اسکنرهای باز نیز عمودی هستند و به بیماران اجازه می‌دهند در حین اسکن بنشینند یا بایستند. افزایش تقاضا برای اسکنرهای باز هزینه تجهیزات را کاهش داده است، اما این نوع اسکن ها نسبتاً گران تر از اسکن های MRI سنتی هستند. آنها همچنین کمتر در دسترس هستند. به دلیل محدودیت استفاده از این اسکنر ها ، آرامبخش معمولا به جای اسکن باز استفاده می شود، مگر اینکه به دنبال مراقبت خصوصی باشید.

اسکنر MRI باز

 

نکاتی برای غلبه بر کلاستروفوبیا MRI

چه تصمیم به انجام یک اسکن MRI سنتی یا باز داشته باشید، چندین روش مختلف وجود دارد که می توانید برای کاهش اضطراب و غلبه بر کلاستروفوبیا MRI خود استفاده کنید.

 

ارتباط

هنگام رزرو اسکن خود، به تیم پزشکی بگویید که کلاستروفوبیک هستید و در همان روز با رادیوگراف خود در ارتباط باشید. اگر مشاور شما از کلاستروفوبیا شما مطلع باشد، برای حمایت از شما آمادگی های مورد نیاز را تهیه خواهد بود.

وقتی اسکن شروع می شود، لازم نیست ارتباط شما با پزشک قطع شود. یک دکمه تماس برای جلب توجه به شما داده می شود و رادیوگراف شما را در تمام طول مدت از طریق یک صفحه نمایش تحت نظر خواهد داشت. همچنین می‌توانید صدای تکنسین را از طریق هدفون یا بلندگوهای داخل اسکنر بشنوید.

مدیتیشن

ممکن است مدیتیشن در حالی که مضطرب هستید یا استرس دارید غیر منطقی به نظر برسد، اما حتی تاکتیک‌های ساده مانند تنفس عمیق و بستن چشم‌ها نیز می‌تواند به کاهش نگرانی کمک کند.

موسیقی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید

بیشتر بخوانید
گزارش ام آر آی

بسیاری از ارائه دهندگان MRI به شما این امکان را می دهند که سی دی یا دستگاه صوتی خود را برای پخش در حین اسکن بیاورید. ممکن است تمرکز روی یک کتاب صوتی یا پادکست به کاهش استرس کمک کند، یا شاید بخواهید به موسیقی آرامش بخش یا نشاط آور انتخابی خود گوش دهید. حتی ممکن است تصمیم بگیرید که برخی از مسیرهای مدیتیشن هدایت شده را تجربه کنید تا به شما کمک کند در طول اسکن آرامش خود را حفظ کنید.

ماسک چشم بیاورید

بسته به قسمت بدن که اسکن می شود، ممکن است بتوان از ماسک چشم استفاده کرد. مسدود کردن دید شما از اسکنر می تواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید و همچنین ممکن است به ذهن شما اجازه دهد تا به جای تمرکز روی فرآیند MRI بر روی موارد دیگری متمرکز شود. اگر می خواهید تمرینات تنفسی یا مدیتیشن را امتحان کنید، این می تواند مفید باشد.

اسکنر MRI

یک دوست یا یکی از اعضای خانواده حامی خود را دعوت کنید

متناسب به کلینیکی که بازدید می کنید، ممکن است بتوانید همراهی را با خود داشته باشید که می تواند قبل از اسکن با شما منتظر بماند و بعد از آن با شما ملاقات کند. داشتن یک همراه می تواند به کاهش اضطراب در پیشبرد اسکن شما کمک کند و آنها می توانند پس از انجام اسکن به شما اطمینان خاطر دهند.

گرفتن یک مجموعه عکس در هر جلسه

تکنسین ها بین هر مجموعه عکس با شما صحبت می کنند و به شما می گویند که هر مجموعه چقدر طول خواهد کشید. تصویربرداری می تواند از چند دقیقه تا 10 الی 15 دقیقه باشد. متخصصان معمولاً در طول معاینه با بیمار صحبت می‌کنند و به او اطلاع می‌دهند که عکس بعدی چقدر طول می‌کشد و چقدر از معاینه باقی می‌ماند. این می‌تواند به سرعت بخشیدن به زمان شما در دستگاه کمک کند و تکنسین‌ها اغلب وقتی صحبت می‌کنند شما را تشویق می‌کنند و به شما اطمینان می‌دهند که آیا تصاویر با کیفیت هستند یا خیر.

چگونه ترس خود را به حداقل برسانیم

اگر در مورد MRI می ترسید، به خاطر داشته باشید که افراد بر اساس آنچه در گذشته شنیده یا تجربه کرده اند، در مورد MRI و کلاستروفوبیا (ترس از قرار گرفتن در یک فضای بسته) صحبت می کنند. همه این موارد امروزه درست نیست و مطمئناً پیشرفت علم پزشکی تاثیر این عوامل را کاهش داده است.

بیشتر بخوانید
جلوگیری از تشخیص اشتباه بیماری

 

از تخیل خود استفاده کنید

در واقع، شما نمی توانید فقط ذهن خود را از این روند دور نگه دارید، بلکه باید با ذهن خود بازی کنید. برای پرت کردن حواس خود، می توانید به لحظات شاد زندگی خود فکر کنید. به هر چیزی که دوست دارید فکر کنید یا به چیزی که لبخند بر لبانتان می آورد فکر کنید. گفتن این روش آسان تر از انجام دادن آن است، درسته؟

بله همینطور است.

ما خود نیز می دانیم که این کار آسانی نیست زیرا وقتی بین دو آهنربای بزرگ در یک فضای محدود قرار می گیرید کار آسانی نیست به نکات مثبت فکر کرد. برای این کار باید تلاش کنید. تلاش مداوم برای حواس پرتی ذهن شما را به فضایی شاد سوق می دهد.

کلاستروفوبیا یک مشکل در ارتباط با ذهن انسان است. وقتی به طور مداوم سعی می کنید به جزئیات یک خاطره خوب بپردازید، در ابتدا کار سختی به نظر می رسد، اما در نهایت می تواند به طور کامل حواس شما را پرت کند.

کلاستروفوبیا و اسکن ام ار ای

 

از قبل آماده شوید

وقتی می دانید که چه روند درمانی را طی خواهید کرد، این روند اسکن را برای بیماران کلاستروفوبیک آسان تر می کند. انجام دادن اسکن آسان‌تر نمی شود، اما آشنایی با این روش از نظر ذهنی شما را برای آنچه با آن روبرو خواهید شد آماده می کند، درست است؟ بیاموزید که روش تصویربرداری اسکن MRI چگونه عمل می کند. وقتی خود را با هر مرحله از برنامه آشنا کردید، متوجه خواهید شد که برای چه کاری می روید و باید از چه چیزی حواس خود را پرت کنید.

می توانید با پزشک خود یا تکنسینی که همراه شماست در طول روش تصویربرداری تشدید مغناطیسی صحبت کنید. از آنها سؤال بپرسید و اطلاعاتی را که می توانید به دست آورید. آنها ممکن است به شما پاسخ هایی بدهند که به شما امکان می دهد خود را آرام کنید.

MRI یکی از مهم ترین نوآوری های پزشکی برای شناسایی و ارزیابی نگرانی های سلامت است. در حالی که اسکن می تواند برای افراد مبتلا به کلاستروفوبیا دلهره آور باشد، گزینه های زیادی برای اطمینان از بهره مندی شما از تصویربرداری تشخیصیMRI وجود دارد.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ « اسکن ام آر آی و کلاستروفوبیا: آیا اسکنرهای رو باز بهترین روش اسکن برای شما است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید