تفسیر گزارش ماموگرافی

ماموگرافی چیست ؟

فهرست مطالب

ماموگرافی چیست : ماموگرافی یکی از روش های تشخیص زودرس سرطان سینه به وسیله ی تابش پرتوهای ضعیف اشعه ایکس می باشد. دراین روش در وضعیت ایستاده سینه فرد در دستگاه قرار میگیرد و با اشعه ایکس تصاویر از سینه و زیر بغل خانم و یا اقا تهیه میشود.

در دستگاههای جدید اشعه تابش شده به سینه بسیار کمتر و نگرانی از ایجاد عوارض اشعه بسیار پایین است. در افراد بالای ۴٠ سال یا در صلاحدید پزشک درسن کمتر انجام میشود. برای بررسی و تفسیر آنلاین گزارش ماموگرافی می توانید از خدمات آنلاین سایت گزارش آنلاین استفاده کنید تا بلافاصله به نتیجه ماموگرافی دسترسی پیدا کنید.

تفسیر عکس ماموگرافی

ماموگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

روش ماموگرافی یک ابزار غربالگری است که برای تشخیص سرطان پستان، از پستان عکسبرداری می کند. روش ماموگرافی که نکته کلیدی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان است، یکی از روش های کمکی تشخیصی است که در صورت لزوم توسط پزشک متخصص، همراه با معاینه بالینی منظم که هر ساله باید انجام شود، درخواست می شود.

علاوه بر این، متخصصان توصیه می کنند که زنان بالای 40 سال باید سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند. علاوه بر این، در صورت وجود سوء ظن شخصی یا سابقه خانوادگی سرطان پستان. ممکن است پزشک پیشنهاد کند که غربالگری باید زودتر و با دفعات بیشتری انجام شود. ماموگرافی منظم یکی از بهترین روش های تصویربرداری است که تشخیص زودهنگام سرطان سینه را فراهم می کند.

“ماموگرام چیست؟” یک روش تصویربرداری پزشکی است که امکان مشاهده ناهنجاری های پستان را با اشعه ایکس با دوز پایین فراهم می کند. با کمک دستگاه ماموگرافی، پزشک این فرصت را دارد که تغییرات بافت سینه را که در حین معاینه متوجه نشده است، با دقت بیشتری بررسی کند. به لطف دستگاه ماموگرافی، بیماری های پستان در زنان به موقع تشخیص داده می شود.

ماموگرافی غربالگری, در صورت وجود علائم سرطان سینه مانند تشکیل توده در سینه، افتادگی نوک پستان یا خروج مایع از سینه ضروری است. افرادی که پروتز سینه دارند باید یک ماموگرافی تشخیصی انجام دهند. ماموگرافی تشخیصی جامع تر از ماموگرافی غربالگری است. ماموگرافی غربالگری نوعی ماموگرافی است که فقط برای اهداف کنترلی انجام می شود، زمانی که هنوز هیچ علامتی مشاهده نشده است.

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ماموگرافی دیجیتال یک سیستم ماموگرافی است که به جای فیلم هایی که با اشعه ایکس گرفته می شوند، از آشکارسازهای حالت جامد استفاده می کند که اشعه ایکس را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. این آشکارسازها مشابه سیستم های موجود در دوربین های دیجیتال هستند. سیگنال‌های الکتریکی امکان تولید تصاویری را فراهم می‌کنند که می‌توانند روی صفحه کامپیوتر مشاهده شوند یا بر روی یک فیلم خاص مشابه ماموگرافی‌های سنتی چاپ شوند تا تصویر پستان به دست آید.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی چگونه انجام ميشود؟

ماموگرافی دیجیتال از نظر کاربرد برای بیمار هیچ تفاوتی با سایر ماموگرافی ها ندارد. با این حال، از آنجایی که برای افزایش وضوح و کنتراست کار می کند، تصویر واضح تری در مقایسه با ماموگرافی معمولی به دست می آید. این امر تمایز بافت پستان و تجسم تومورهای کوچک را تسهیل می کند و مزیتی را برای پزشک در تشخیص بیماری ایجاد می کند. از آنجایی که دسترسی به اطلاعات دقیق و واضح را به یکباره فراهم می کند، نیاز به انجام روش ماموگرافی منظم مکرر را نیز از بین می برد.

 انجام ماموگرافی

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

ابتدا لباس ها را در می آورند و یک لباس نخی بلند جلو باز می پوشند. پس از پوشیدن لباس، یک بازو بیرون کشیده می شود و سینه مورد نظر آزاد می شود و از بیمار خواسته می شود که جلوی دستگاه ماموگرافی بایستد.

در حین ماموگرافی، پس از قرار گرفتن پستان بین دو صفحه، با فشار دادن آن صاف می شود و اشعه ایکس ارسال می شود. اگرچه این ممکن است باعث ایجاد ناراحتی جزئی در سینه شود، اما تنها چند ثانیه طول می کشد.

پس از قرار دادن سینه بین صفحات، نگه داشتن نفس مطلوب است. در همین حال، تکنسین به سرعت عکس اشعه ایکس را می گیرد. سپس پلاک از سینه جدا می شود.

تکنسین وضعیت بیمار را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که بتوان تصویر دوم از سینه را از زاویه‌ای متفاوت گرفت.

این روند برای سینه دیگر نیز به همین ترتیب تکرار می شود.

زیورآلاتی مانند گردنبند و دستبند باید در طول روش ماموگرافی در آورده شوند. علاوه بر این، از آنجایی که موادی مانند دئودورانت و پودری که به بدن اعمال می شود می تواند به تصاویر ماموگرافی آسیب برساند، باید قبل از انجام عمل تمیز شوند.

تفاوت بین ماموگرافی و سونوگرافی

در حین انجام کار با دستگاه ماموگرافی، از پرتوهای کم دوز برای گرفتن تصویر از پستان استفاده می شود. برای نشان دادن بهترین تصویر، سینه صاف شده و بین دو صفحه فشرده می شود و معمولاً تصاویر از دو زاویه متفاوت گرفته می شود. برخلاف دستگاه ماموگرافی که از اشعه برای گرفتن تصویر از پستان استفاده می کند، دستگاه اولتراسوند امواج صوتی را به بدن ارسال می کند.

پس از پوشاندن ناحیه با ژل برای تشخیص ناهنجاری‌های سینه، ابزاری شبیه به میکروفون روی پوست قرار می‌گیرد تا امواج صوتی را هدایت کند و پژواک‌ها را در حالی که از بافت پستان پرتاب می‌کنند، دنبال کند. پس از تبدیل انعکاس صدا به عکس، آنها را روی صفحه کامپیوتر انتقال می دهیم.

بیشتر بخوانید
MR و CT آنژیوگرافی

در روش ماموگرافی هیچ مداخله ای مانند قرار دادن سینه روی صفحه و صاف کردن آن وجود ندارد. استفاده از سونوگرافی به تنهایی برای تشخیص بیماری کافی نیست. مطالعات نشان داده اند که‌در سونوگرافی احتمال دارد کیست ها یا تومورهای کوچک دیده نشوند.

ماموگرافی

ماموگرافی در چه سنی انجام می شود؟

تعیین اینکه از چه سنی باید غربالگری ماموگرافی را شروع کرد دشوار است.اگرچه تشخیص زودهنگام از اهمیت بالایی برخوردار است، اما لازم است تا میزان قرار گرفتن بیمار در معرض اشعه به حداقل برسد. زیرا برخی از مطالعات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض تابش دستگاه ماموگرافی نیز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اکثر متخصصان برای پیشگیری از این وضعیت، سالی یک بار ماموگرافی را برای بیماران خود مناسب می دانند.

از این منظر، انتخاب محدوده سنی که خطر ابتلا به سرطان به طور کلی بالا است، نقطه شروع مناسب برای شروع غربالگری است. توصیه می شود زنانی که در معرض خطر متوسط ​​هستند، اولین ماموگرافی خود را قبل از 40 سالگی انجام ندهند. علاوه بر این، کارشناسان توصیه می کنند که این کار باید هر سال پس از غربالگری سرطان تکرار شود. با این حال، هیچ پاسخ قطعی در مورد اینکه چه زمانی باید ابتدا ماموگرافی انجام شود، وجود ندارد.

مدت زمان انجام ماموگرافی چقدر است؟

پس از قرار گرفتن در موقعیت مناسب برای روش ماموگرافی، تکنسین در عرض چند ثانیه از پستان عکس می گیرد. این روند ممکن است ناخوشایند باشد، اما در عرض چند دقیقه تمام می شود. اگر چه مدت زمان روش ماموگرافی بسته به مرکزی که در آن عمل انجام می شود، زمان پر کردن فرم شناسایی بیمار و مراحل آماده سازی متفاوت است. ماموگرافی غربالگری معمولاً 15 دقیقه طول می کشد. ماموگرافی تشخیصی می تواند دو برابر (30 دقیقه) بیشتر از این طول بکشد.

آیا انجام ماموگرافی برای بیمار دردناک است؟

تجربه ماموگرافی برای هر کسی متفاوت است. برخی از زنان ممکن است در طول عکسبرداری احساس درد کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چیزی احساس نکنند. سطح درد؛ ممکن است بسته به اندازه سینه ها، همزمانی سیکل قاعدگی با ماموگرافی، تحمل درد شخصی و نحوه قرارگیری فرد در طول عمل متفاوت باشد. اما پس از انجام ماموگرافی درد دائمی و طولانی مدت ایجاد نمی شود.

از آنجایی که سینه‌های خانم‌ها ممکن است به دلیل سیکل قاعدگی‌شان حساس‌تر باشد، توصیه می شود یک هفته قبل از سیکل قاعدگی از انجام ماموگرافی خودداری شود تا از دردهای احتمالی جلوگیری شود. علاوه بر این، از آنجایی که مواد کافئین‌دار می‌توانند حساسیت سینه‌ها را افزایش دهند، توصیه می‌شود یک یا دو هفته قبل از نوبت از مصرف  مواد غذایی کافئین‌دار خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
ام آر آی چيست و چگونه انجام ميشود؟

آیا انجام ماموگرافی برای بدن بیمار ضرر دارد؟

روش ماموگرافی عوارض جانبی نگران کننده یا طولانی مدتی روی بافت پستان ایجاد نمی کند. مانند تمام معاینات اشعه ایکس، ماموگرافی نیز فرد را در معرض مقداری اشعه قرار می دهد. به همین دلیل، بحث های زیادی در مورد اینکه خانم ها چند وقت یکبار باید ماموگرافی انجام دهند وجود دارد. اگرچه این موضوع بحث برانگیز است، اما متخصصان سرطان بیان می کنند که میزان قرار گرفتن در معرض اشعه در طول ماموگرافی حداقل است و مزایای تشخیص زودهنگام سرطان سینه بیشتر از خطرات یا عوارض جانبی اشعه است.

مدت زمان انجام ماموگرافی

کدام بیماران برای انجام ماموگرافی مراجعه می کند؟

تشخیص سرطان در مراحل اولیه روند درمان را تسهیل می کند. ماموگرافی نمی تواند از ایجاد سرطان سینه جلوگیری کند و خطر ابتلا به سرطان را کاهش نمی دهد. با این حال، می تواند از مرگ و میر ناشی از سرطان سینه جلوگیری کند. به همین دلیل، برای زنان از سن 19 سالگی مهم است که یک روال برای خودآزمایی ایجاد کنند و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند تا توده هایی را که فکر می کنند مرتبط با سرطان هستند تشخیص دهند.

چگونه نتایج گزارش ماموگرافی را دریافت کنیم؟

در نتایج گزارش اسکن ماموگرافی، یک توده  با ساختار صاف معمولا سرطانی نیست. یک توده قابل لمس را می توان با دستگاه اولتراسوند بررسی کرد. اگر پر از مایع باشد، کیست نامیده می شود و معمولا سرطانی نیست. با این حال، پزشک همچنان ممکن است بیوپسی را توصیه کند. غده هایی که ظاهری شبیه ستاره دارند و لبه های صافی ندارند بیشتر نگران کننده هستند و اغلب نیاز به بیوپسی دارند. مدت زمانی که طول می کشد تا نتیجه گزارش ماموگرافی به دست آید ممکن است بسته به انجام ماموگرافی غربالگری یا تشخیصی متفاوت باشد.

در حالی که معمولاً دو هفته طول می کشد تا نتایج گزارش ماموگرافی غربالگری دریافت شود، گزارش را می توان بلافاصله پس از انجام مراحل تشخیصی از پزشک مربوطه دریافت کرد. برای تفسیر آنلاین گزارش ماموگرافی می توانید از خدمات سایت ما برای تفسیر این گزارش بدون مراجعه به پزشک استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات تفسیر گزارش پزشکی آنلاین می توانید

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «ماموگرافی چیست ؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید