عوارض سی تی اسکن

عوارض سی تی اسکن

فهرست مطالب

سی تی اسکن چیست؟

سی تی اسکن یک آزمایش تخصصی اشعه ایکس است. می تواند تصاویر کاملا واضحی از داخل بدن شما ارائه دهد. به ویژه، می تواند تصاویر خوبی از بافت های نرم بدن ارائه دهد که در تصاویر معمولی اشعه ایکس نشان داده نمی شوند. علاوه بر مزایایی که این روش تشخیصی دارد، عوارض سی تی اسکن نیز غیر قابل انکار است.

سی تی اسکن چگونه انجام می شود؟

سی تی مخفف توموگرافی کامپیوتری است. گاهی اوقات اسکن CAT نامیده می شود. CAT مخفف توموگرافی محوری کامپیوتری است. اسکنر سی تی شبیه یک حلقه ضخیم غول پیکر است. درون دیواره اسکنر یک منبع اشعه ایکس وجود دارد. در مقابل منبع اشعه ایکس، در سمت دیگر حلقه، آشکارسازهای اشعه ایکس قرار دارند.

روی کاناپه ای دراز می کشید که به مرکز حلقه می لغزد تا جایی که قسمتی از بدن که قرار است اسکن شود داخل حلقه باشد. دستگاه اشعه ایکس درون حلقه به دور بدن شما می چرخد. همانطور که به اطراف می چرخد، دستگاه اشعه ایکس پرتوهای نازکی از اشعه ایکس را در بدن شما ساطع می کند که توسط آشکارسازهای اشعه ایکس شناسایی می شوند.

آشکارسازها قدرت پرتو اشعه ایکس را که از بدن شما عبور کرده است تشخیص می دهند. هر چه بافت متراکم تر باشد، اشعه ایکس کمتری از آن عبور می کند. آشکارسازهای اشعه ایکس این اطلاعات را به رایانه وارد می کنند. انواع مختلف بافت با تراکم های مختلف به صورت تصویر در مانیتور کامپیوتر، در رنگ ها یا سایه های خاکستری مختلف نشان داده می شود. بنابراین، در واقع، یک تصویر توسط کامپیوتر از یک برش (مقطع) از یک بخش نازک از بدن شما ایجاد می شود.

همانطور که کاناپه به آرامی در حلقه حرکت می کند، پرتو اشعه ایکس از بخش بعدی بدن شما عبور می کند. بنابراین، چندین تصویر مقطعی از بخشی از بدن شما که مورد بررسی قرار می گیرد توسط کامپیوتر ساخته می شود. اسکنرهای جدیدتر حتی می توانند تصاویر سه بعدی را از داده های دریافتی از برش های مختلف قسمتی از بدن که اسکن می شود تولید کنند.

سی تی اسکن جان انسان ها را نجات می دهد. اما آنها همچنین می توانند باعث سرطان شوند.

سی تی اسکن جان انسان ها را نجات می دهد. اما آنها همچنین می توانند باعث سرطان شوند.

هیچ کس استدلال نمی کند که این سی تی اسکن که تصاویر سه بعدی از بافت نرم و استخوان را به قدری دقیق می گیرد که می تواند ناهنجاری هایی به کوچکی یک دانه برنج را نشان دهد با کمک این فناوری پزشکان در تشخیص بیماری ها یا جراحات جدی جان افراد بی شماری را نجات داده اند.

بیشتر بخوانید
سی تی اسکن شکم

سی تی اسکن همچنین می تواند منجر به درمان موثرتر شود و می تواند از جراحی های اکتشافی دردناک بیماران جلوگیری کند. به عنوان مثال، اسکن بیماران مبتلا به درد شکم، تعداد آپاندکتومی‌های غیرضروری را در زنان 45 سال و کمتر از 42.9 درصد در سال 1998 به 7.1 درصد در سال 2007 کاهش داد.

اما سی‌تی‌اسکن پرتوهایی را ارائه می‌کند دوز عظیمی در مقایسه با اشعه ایکس معمولی که می‌تواند افراد را بسیار بیمار کند. کارشناسان می گویند که بسیاری از پزشکان اکنون خیلی سریع دستور اسکن را می دهند و حداقل یک سوم  شاید تا نصف غیر ضروری است. هاوارد پی. فورمن، استاد رادیولوژی تشخیصی و بهداشت عمومی در دانشگاه ییل، می‌گوید: «ما سی‌تی‌اسکن‌های زیادی انجام داده‌ایم، و همچنان به انجام بسیاری از آنها ادامه می‌دهیم.

باید دستورالعمل های بهتری وجود داشته باشد و همچنین تمایل پزشکان برای پیروی از آن قوانین وجود داشته باشد. اما روی این موضوع حساب نکنید که به زودی اتفاق می افتد. برای دنیای پزشکی سخت است که کاری را که بسیار معمولی و پرسود شده است، لغو کند. به همین دلیل این وظیفه شماست که از خود محافظت کنید. و این با درک خطرات و همچنین مزایای اسکن شروع می شود

سی تی اسکن

از آنجایی که واحد سی تی اسکن در اطراف بدن می چرخد، با گرفتن چندین عکس مقطعی، اسکن شما را در معرض تابش بسیار بیشتری نسبت به اشعه ایکس سنتی قرار می دهد. برای مثال، یک اسکن از قفسه سینه می تواند دوزی معادل بیش از 100 اشعه ایکس قفسه سینه بدهد و اگرچه دوزها بسته به نوع اسکن، خود دستگاه و مرکزی که آن را انجام می دهد متفاوت است، حتی قرار گرفتن در معرض دوز کم نیز در نهایت می تواند منجر به سرطان شود.

با  هر تشعشع در سی تی اسکن ، خطر انباشته می‌شود با هر اسکنی که در طول عمرتان انجام می‌دهید، خطر و عوارض برای شما بیشتر می‌شود. و هیچ کاری نمی توانید برای معکوس کردن آن انجام دهید: “در 10 تا 20 سال، زمانی که شاهد افزایش سرطان باشیم، برای آن افرادی که سی تی اسکن های مکرر انجام داده اند خیلی دیر خواهد بود.”

بیشتر بخوانید
تست های تشخیص سرطان

اعداد ترسناک هستند. سال گذشته، دانشمندان موسسه ملی سرطان پیش‌بینی کردند که حدود 15000 آمریکایی در اثر سی‌تی اسکن‌های انجام شده در یک سال، بر اثر عوارض سی تی اسکن و سرطان خواهند مرد. در مطالعه آنها، آن سال 2007 بود و تعداد اسکن ها از آن زمان به بعد همچنان در حال افزایش است.

 

برخی افراد آسیب پذیرتر از دیگران نسبت به عوارض سی تی اسکن هستند. کودکانی که سلول های آنها هنوز در بدن در حال رشد خود در حال تقسیم شدن است، با خطرات بیشتری روبرو هستند. این خطر برای زنان نیز بیشتر است – تشعشعات ممکن است در کسانی که فریم های کوچکتری دارند متمرکزتر باشد. و بافت پستان خاص است و به دنبال آن شاهد عوارض بیشتری ممکن است رخ  دهد به دلیل اینکه این قسما از بدن کاملاً مستعد تشعشع است. محل اسکن شما نیز مهم است: اندام های مجاور بیشترین خطر را دارند. به عنوان مثال، اسکن قلب، خطر ابتلا به سرطان ریه یا سینه را افزایش می دهد، در حالی که اسکن سر خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش می دهد.

در یک نظرسنجی اخیر از بیش از 100 پزشک، 74 درصد از افراد مورد سوال به طور قابل توجهی خطر ابتلای بیمار به سرطان را از یک سی تی اسکن شکم- لگن دست کم گرفتند. و در پاسخ به این سوال که قرار گرفتن یک بیمار در معرض تشعشع چقدر بر تصمیم آنها برای سفارش آزمایش تأثیر گذاشته است، 17 درصد گفتند که اصلاً تأثیری ندارد. بخشی از مشکل این است که پزشکان تمایل دارند سی‌تی‌اسکن‌ها را مانند سایر روش‌های رادیولوژیکی، مانند اشعه ایکس، مشاهده کنند، حتی اگر دوز پرتو ممکن است صدها برابر بیشتر باشد. همچنین، آنها به سرطانی فکر نمی کنند که ممکن است سال ها در آینده اتفاق بیفتد.

به اندازه کافی بد است که بیماران در معرض تشعشعات قرار می گیرند که اسکن ممکن است واقعا مفید باشد. اما مطالعات نشان داده است که بسیاری از اسکن ها برای بیمار مفید نیستند. به عنوان مثال محققان 978 مطالعه شکمی- لگنی را که بر روی 500 مرد و زن انجام شده بود، بررسی کردند، به این نتیجه رسیدند که 52 درصد از بیماران اسکن غیرضروری دریافت کرده‌اند.

سی تی اسکن برای چه مواردی استفاده می شود؟

سی تی اسکن را می توان در هر قسمت از سر یا بدن انجام داد. می تواند تصاویر واضحی از استخوان ها ارائه دهد. همچنین تصاویر واضحی از بافت‌های نرم ارائه می‌کند که آزمایش اشعه ایکس معمولی نمی‌تواند آن‌ها را نشان دهد، مانند عضلات، اندام‌ها، رگ‌های خونی بزرگ، مغز و اعصاب. متداول ترین سی تی اسکن انجام شده مربوط به مغز است – برای تعیین علت سکته مغزی یا ارزیابی صدمات جدی به سر. سایر کاربردهای سی تی اسکن عبارتند از:

  • برای تشخیص ناهنجاری‌های بدن مانند تومورها، آبسه‌ها، رگ‌های خونی غیرطبیعی و غیره در صورت مشکوک شدن به علائم یا آزمایش‌های دیگر.
  • برای اینکه قبل از انواع خاصی از جراحی تصویر واضحی از ناحیه ای از بدن خود به جراح بدهید.
  • برای مشخص کردن محل دقیق تومورها قبل از رادیوتراپی.
بیشتر بخوانید
آماده سازی کودک برای اسکن MRI

عوارض سی تی اسکن

عوارض سی تی اسکن چیست؟

ممکن است بخواهید از پزشک خود در مورد میزان پرتوهای استفاده شده در طی روش سی تی اسکن و عوارض سی تی اسکن مربوط به وضعیت خاص خود بپرسید. بهتر است سابقه قبلی قرار گرفتن در معرض اشعه، مانند سی تی اسکن قبلی و سایر انواع اشعه ایکس را ثبت کنید تا بتوانید به پزشک خود اطلاع دهید. خطرات مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ممکن است به تعداد تجمعی معاینات ویا درمان های اشعه ایکس در یک دوره زمانی طولانی مرتبط باشد.

اگر باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری ممکن است منجر به نقایص مادرزادی شود. اگر از مواد حاجب استفاده شود، خطر واکنش آلرژیک به محیط وجود دارد. بیمارانی که به داروها حساسیت دارند باید به پزشک خود اطلاع دهند.

اگر تا به حال به مواد حاجب یا مشکلات کلیوی واکنش نشان داده اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. آلرژی گزارش شده به غذاهای دریایی به عنوان منع مصرف کنتراست یددار در نظر گرفته نمی شود. اگر متفورمین/گلوکوفاژ یا یک داروی مرتبط مصرف می‌کنید، ممکن است از شما خواسته شود

بیماران مبتلا به نارسایی کلیه یا سایر مشکلات کلیوی باید به پزشک خود اطلاع دهند. در برخی موارد، ماده حاجب می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود، به‌ویژه اگر فرد دچار کم آبی شده یا قبلاً بیماری زمینه‌ای کلیوی داشته باشد. بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام عمل حتماً هر گونه نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید