سی تی اسکن

سی تی اسکن

فهرست مطالب

روش تصویر برداری پزشکی یا سی تی اسکن که با استفاده از اشعه ایکس اطلاعات به شیوه خاصی تهیه میشود و با استفاده از پردازش کامپیوتری به صورت تصاویر در مقطع عرضی تولید میشود. اشعه ایکس در سلولهای بدن تغییرات ساختاری میتوانند ایجاد کنند به همین دلیل توصیه میشود کودکان و مادران باردار فقط در مواقع ضروری تحت سی تی اسکن قرار بگیرند در افراد بالغ خطر ناشی از اشعه ایکس ناچیز است.

دسترسی اسان و زمان کوتاه تصویر برداری در سی تی دلیل استفاده گسترده از ان است که در مواقع اضطراری امکان تصمیم گیری سریع پزشک میتواند ایجادکند. بیمار روی تخت سی تی اسکن میخابد و تخت به درون دستگاه حرکت میکند و لامپ اشعه ایکس به دورش میچرخد و اطلاعات ایجادشده برای پردازش به کامپیوتر ارسال میشود تا تصاویر ایجاد شوند.

تفسیر سی تی اسکن

سی تی اسکن چیست؟

 

توموگرافی کامپیوتری سی تی اسکن (CT) مجموعه ای از تصاویر که با اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف بدن شما را ترکیب می کند و از پردازش کامپیوتری برای ایجاد تصاویر مقطعی از استخوان ها، رگ های خونی و بافت های نرم داخل بدن شما استفاده می کند. تصاویر سی تی اسکن در مقایسه بااشعه ایکس اطلاعات دقیق تری را  ارائه می دهد.

سی تی اسکن کاربردهای زیادی دارد، به ویژه برای بررسی سریع افرادی که ممکن است آسیب های داخلی ناشی از تصادفات رانندگی یا انواع دیگر تروما داشته باشند، مناسب است. سی تی اسکن را می توان برای تجسم تقریباً تمام قسمت های بدن استفاده کرد و برای تشخیص بیماری و همچنین برای برنامه ریزی درمان پزشکی، جراحی یا پرتو درمانی استفاده می شود.

سی تی اسکن را برای کمک به موارد زیر انجام می‌گیرد:

  1. ارزیابی استخوانها مانند تومورهای استخوانی و شکستگی و اختلالات عضلانی را تشخیص داد
  2. محل تومور، عفونت یا لخته را مشخص کنید.
  3. روش هایی مانند جراحی، بیوپسی و پرتودرمانی را هدایت می کند.
  4. بیماری ها و شرایطی مانند سرطان، بیماری قلبی، گره های ریوی و توده های کبدی را شناسایی و نظارت میکند
  5. نظارت بر اثربخشی برخی از دارو ها و درمان ها، مانند درمان سرطان
  6. آسیب های داخلی و خونریزی داخلی.

 

انجام سی تی اسکن

 

عوارض سی تی اسکن:

 

قرارگیری در معرض تشعشع

در طول سی تی اسکن، شما برای مدت کوتاهی در معرض تشعشعات یونیزاسیون قرار می گیرید. مقدار تشعشع در تصویر برداری سی تی اسکن بیش از آن چیزی است که در طول عکسبرداری با یک اشعه ایکس ساده دریافت می کنید، زیرا سی تی اسکن اطلاعات جامع و دقیقی را به شما ارائه می‌دهد. دوزهای پایین تابش مورد استفاده در سی تی اسکن باعث آسیب طولانی مدت نمی شود، اگرچه در دوزهای بسیار بالاتر، ممکن است افزایش اندکی در خطر بالقوه سرطان وجود داشته باشد.

با این حال  مزایای سی تی اسکن از هر خطر بالقوه کوچک آن بیشتر است. پزشکان برای به دست آوردن اطلاعات پزشکی مورد نیاز از کمترین دوز پرتو ممکن استفاده کنند. همچنین، دستگاه‌ها و تکنیک‌های جدیدتر و سریع‌تر به تشعشع کمتری نسبت به قبل نیاز دارند. با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات سی تی اسکن صحبت کنید.

 

آسیب به جنین:

اگر باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگرچه تشعشع سی تی اسکن بعید است که به فرزند شما آسیب برساند، اما ممکن است پزشک نوع دیگری از معاینه مانند سونوگرافی یا MRI را برای جلوگیری از این امر پیشنهاد کند. در دوزهای پایین تابش مورد استفاده در تصویربرداری CT، هیچ اثر منفی در انسان مشاهده نشده است.

سی تی اسکن

واکنش به مواد کنتراست

در موارد خاص، پزشک ممکن است توصیه کند که مواد حاجب (رنگی) مخصوصی به نام ماده کنتراست دریافت کنید. این می تواند ماده ای باشد که از شما خواسته می شود قبل از سی تی اسکن بنوشید، یا دارویی که از طریق ورید بازوی شما تزریق می شود. اگرچه نادر است، ماده حاجب می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا انافیلاکتیک شود.

بیشتر واکنش ها خفیف هستند و منجر به راش یا خارش می شوند. در موارد نادر، یک واکنش آلرژیک می تواند جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد. اگر تا به حال به مواد حاجب واکنش نشان داده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

آماده سازی برای سی تی اسکن

 

بسته به اینکه کدام قسمت از بدن شما اسکن می شود، ممکن است از شما خواسته شود:

  1. بخشی یا تمام لباس های خود را درآورید و لباس بیمارستان بپوشید.
  2. اجسام فلزی مانند کمربند، جواهرات، دندان مصنوعی و عینک را که ممکن است با نتایج تصویر تداخل داشته باشد را بیرون آورید.
  3. چند ساعت قبل از اسکن از خوردن و آشامیدن خودداری کنید

 

مواد کنتراست

برای برخی سی تی اسکن ها یک رنگ مخصوص نیاز است به نام ماده کنتراست، تا به رویت بهتر نواحی از بدن شماکمک کند. ماده کنتراست اشعه ایکس را جذب می کند و در تصاویر سفید به نظر می رسد، که می تواند به تأکید و شناسایی  عروق خونی، روده یا سایر ساختارها کمک کند.

ممکن است کنتراست به روش‌های زیر به شما داده شود:

​​

از طریق دهان :

اگر مری  یا معده شما در حال اسکن است، ممکن است لازم باشد مایعی حاوی ماده حاجب را ببلعید. این نوشیدنی ممکن است طعم ناخوشایندی داشته باشد.

به وسیله‌ی تزریق:

مواد حاجب را می توان از طریق ورید بازوی شما تزریق کرد تا به کیسه صفرا، مجرای ادرار، کبد یا رگ های خونی شما کمک کند تا روی تصاویر برجسته شوند. ممکن است در حین تزریق احساس گرما یا طعم فلزی در دهان خود داشته باشید.

تزریق در رکتوم :

ممکن است ماده حاجب در رکتوم شما قرار داده شود تا به تجسم روده شما کمک کند. این روش می تواند باعث ایجاد احساس نفخ و ناراحتی در شما شود.

 

آماده سازی فرزندتان برای اسکن:

اگر نوزاد یا کودک نوپا شما سی تی اسکن می شود، پزشک ممکن است برای آرام نگه داشتن کودک شما یک داروی آرام بخش توصیه کند. حرکت تصاویر را تار می کند و ممکن است منجر به نتایج نادرست شود. از پزشک خود بپرسید که چگونه کودک خود را آماده کنید.

شما می توانید سی تی اسکن را در یک بیمارستان یا یک مرکز سرپایی انجام دهید. سی تی اسکن بدون درد است و با دستگاه های جدیدتر فقط چند دقیقه طول می کشد. کل فرآیند معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد.

اسکنرهای سی تی شبیه یک دونات بزرگ است که در کنار آن ایستاده است. شما روی یک میز باریک دراز می کشید که از طریق دهانه به داخل یک تونل می رود. ممکن است از تسمه ها و بالش ها برای کمک به شما در حفظ موقعیت استفاده شود. در طول اسکن سر، روی میز ممکن است یک گهواره مخصوص نصب شود که سر شما را ثابت نگه دارد.

در حالی که میز شما را به داخل اسکنر می برد، آشکارسازها و لوله اشعه ایکس به دور شما می چرخند. هر چرخش چندین تصویر از برش های نازک بدن شما به دست می دهد. ممکن است صداهای وزوز را بشنوید.

یک تکنسین در یک اتاق جداگانه می تواند شما را ببیند و بشنود. شما می توانید از طریق اینترکام با تکنسین ارتباط برقرار کنید. ممکن است تکنسین از شما بخواهد که نفس خود را در نقاط خاصی حبس کنید تا از تار شدن تصاویر جلوگیری کنید.

تصویر سی تی اسکن

 

بعد از انجام سی تی اسکن

بعد از سی تی اسکن می توانید به روال عادی خود بازگردید. اگر مواد کنتراست به شما داده شد، ممکن است دستورالعمل های خاصی دریافت کنید. در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود قبل از خروج مدت کوتاهی منتظر بمانید تا مطمئن شوید که بعد از سی تی اسکن احساس خوبی دارید. پس از اسکن، احتمالاً به شما گفته می شود که مایعات زیادی بنوشید تا به کلیه های شما کمک کند ماده حاجب را از بدن شما خارج کند.

نتایج

تصاویر سی تی به عنوان فایل های داده های الکترونیکی ذخیره می شوند و معمولاً بر روی صفحه نمایش رایانه بازبینی می شوند. رادیولوژیست این تصاویر را تفسیر می کند و گزارشی را برای پزشک شما ارسال می کند ، یا  گزارش آن را به صورت آنلاین برای شما ارسال می‌کند. برای تفسیر رادیولوژی آنلاین می توانید از خدمات منحصر به فرد گزارش آنلاین استفاده کنید.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «سی تی اسکن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالا بروید