سی تی اسکن گردن و مغز

سی تی اسکن گردن و مغز

فهرست مطالب

سی تی اسکن گردن و مغز (توموگرافی کامپیوتری) یا CAT (توموگرافی محوری کامپیوتری) به داخل سر و گردن شما تمرکز می‌کند. فناوری ویژه اشعه ایکس و سی تی اسکن گردن و مغز به پزشک شما تصویری از جمجمه، مغز، چشم‌ها، مجرای بینی، سیاهرگ‌ها، شریان‌ها و بافت شما می‌دهد. سی تی اسکن گردن و مغز یک آزمایش رایج پزشکی است.

سی تی اسکن گردن و مغز برای بررسی آسیب‌های جدی به سر، سردردهای شدید، نقایص مادرزادی مغز و جمجمه، بیماری‌های مغزی و سکته استفاده می‌شود. پزشکان تصمیم می‌گیرند که چه زمانی فرد نیاز به این روش سی تی اسکن دارد. یک دستگاه برای انجام سی تی اسکن گردن و مغز استفاده می‌شود.

دستگاه سی تی اسکن گردن و مغز شبیه یک استوانه غول پیکر است. به یک میز بلند که به داخل و خارج دستگاه می‌چرخد وصل می‌شود. این فناوری چندین عکس پرتو ایکس از سر شما می‌گیرد. آنها را روی هم قرار می‌دهد تا یک تصویر سه بعدی برای پزشک شما ایجاد کند.

اگر سی تی اسکن گردن و مغز انجام می دهید، در طول انجام سی تی اسکن گردن و مغز روی میز دراز خواهید کشید. از شما خواسته می‌شود که بی حرکت بمانید. ممکن است 30 دقیقه تکمیل شود. دستگاه پر سر و صدا است. با این حال، سی تی اسکن گردن و مغز بدون درد است.

کودکان اغلب در بی حرکت ماندن مشکل دارند، بنابراین ممکن است به آنها دارویی تزریق شود تا آنها را در طول آزمایش بخوابانند. نتایج آزمون در زمان آزمون به شما داده نخواهد شد.

سی تی اسکن گردن و مغز

دلایل انجام سی تی اسکن گردن و مغز

آسیب یا بیماری مربوط به سر شما می‌تواند ترسناک باشد. با این حال، تصاویر ارائه شده توسط سی تی اسکن سر می‌تواند به پزشک شما در تشخیص و درمان بهتر بیماری‌های سر و مغز کمک کند. همچنین ممکن است نیاز شما به انجام سایر روش‌های پزشکی از جمله جراحی را کاهش دهد.

پزشک ابتدا یک معاینه مطب انجام می‌دهد و علائم شما را مورد بحث قرار می‌دهد. پزشک شما همچنین به شدت علائم شما را بررسی خواهد کرد. این به او کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد که آیا اسکن سر ضروری است یا خیر. اگر اسکن سر شما اورژانسی نباشد، در بیمارستان یا مرکز تصویربرداری برنامه ریزی می‌شود.

در مواقع اورژانسی مانند تصادف، آسیب جدی یا سکته، پزشکان می‌توانند سی تی اسکن گردن و مغز را در اورژانس انجام دهند. در آن نوع از اورژانس‌های پزشکی، زمان بندی بسیار مهم است. پزشک اتاق اورژانس ممکن است برای تشخیص، درمان و ارزیابی آسیبی که ممکن است فرد متحمل شده باشد، نیاز به سی تی اسکن گردن و مغز داشته باشد.

بیشتر بخوانید
خواندن ام آر آی

به‌عنوان مثال، سی تی اسکن گردن و مغز برای تشخیص سکته مغزی استفاده می‌شود. فردی که سکته مغزی کرده است با معاینه و درمان زودهنگام شانس بهبودی بیشتری دارد. سی تی اسکن گردن و مغز اتاق اورژانس به پزشکان کمک می‌کند تا تأیید کنند که این سکته مغزی بوده، آسیب را ارزیابی کرده و در مورد درمان بیشتر تصمیم گیری کند.

برای سی تی اسکن گردن و مغز، باید لباس های خود را در بیاورید و لباس مخصوص بپوشید. برخی از افراد برای سی تی اسکن گردن و مغز باید یک رنگ (کنتراست) به ورید بازویشان تزریق کنند. رنگ حاوی ید است. این کار باعث می‌شود قسمت‌ها و عملکردهای خاصی در سر یا گردن شما بر روی تصویر نشان داده شوند.

هنگامی که رنگ تزریق می‌شود، ممکن است احساس سوزش، طعم فلز و احساس گرما در بدن خود داشته باشید. اینها فقط چند ثانیه طول می‌کشد. برخی از افراد به رنگ آلرژی دارند (به «نکات مورد توجه» مراجعه کنید). اگر می‌دانید به رنگ حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

اسکن

مواردی که باید در سی تی اسکن گردن و مغز در نظر گرفته شود:

برخی از افرادی که نیاز به سی تی اسکن گردن و مغز دارند، باید قبل از انجام آزمایش، رنگ ید تزریق کنند. اگر می‌دانید به ید حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. او ممکن است قبل از آزمایش برای کاهش واکنش آلرژیک شما دارو تجویز کند.

برخی از افراد مبتلا به عملکرد ضعیف کلیه ناشی از بیماری کلیوی یا دیابت ممکن است پس از آزمایش به مایعات اضافی برای کمک به حذف ید از کلیه‌هایشان نیاز داشته باشند. افرادی که دیابت دارند و داروی متفورمین مصرف می‌کنند باید قبل از انجام آزمایش به پزشک خود اطلاع دهند.

متفورمین و رنگ می‌توانند منجر به تداخل دارویی جدی شوند. جدی‌ترین آلرژی به رنگ می‌تواند باعث مشکل در تنفس شود. اگر در طول آزمایش دچار مشکل تنفسی شدید، فوراً به تکنسین اسکن اطلاع دهید.

مانند یک اشعه ایکس، سی تی اسکن سر شما را در معرض دوز کمی از اشعه قرار می‌دهد. یک تصویر اسکن سر از چندین اشعه ایکس تشکیل شده است. به این ترتیب این فناوری تصویر واضحی از داخل سر یا گردن شما ایجاد می‌کند. بنابراین، اسکن سر شما را در معرض تشعشعات بیشتری نسبت به یک عکس اشعه ایکس قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید
بررسی مجدد آزمایش

قرار گرفتن در معرض تابش با یک اسکن سر کم است. قرار گرفتن مکرر در معرض اسکن در مدت زمان طولانی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. تکنولوژی سی تی اسکن امروزی سریع‌تر از گذشته است. بنابراین، قرار گرفتن شما در معرض تابش حتی کمتر از قبل است. با پزشک خود در مورد اینکه آیا مزایای اسکن سر بیشتر از خطر قرار گرفتن در معرض اشعه است صحبت کنید.

پزشک شما بررسی خواهد کرد که آیا سی تی اسکن سر ضروری است یا خیر. از آنجایی که این آزمایش شامل قرار گرفتن در معرض تشعشع، استفاده بیش از حد ، زمان و هزینه است، آکادمی پزشکان گزارش آنلاین از توصیه‌های کمپین انتخاب عاقلانه برای سی تی اسکن پیروی می‌کند.

انتخاب عاقلانه تلاشی است که مکالمات بیمار و پزشک را در مورد آزمایش‌ها و روش‌های پزشکی غیرضروری ترویج می‌کند. به گزارش Choosing Wisely، کودکان و بزرگسالانی که با آسیب جزئی سر به اورژانس مراجعه می‌کنند و خطر ابتلا به عوارض جدی در آنها کم است، نیازی به سی تی اسکن سر ندارند.

سی تی اسکن سر نباید بر روی فردی برای کم شنوایی ناگهانی انجام شود، مگر اینکه فرد دارای علائم آسیب مغزی یا بیماری، سابقه ضربه یا بیماری جدی گوش باشد. علاوه بر این، در نهایت، اگر وزن شما 300 پوند یا بیشتر است، با پزشک خود مشورت کنید تا ببیند آیا دستگاه سی تی دارای محدودیت وزنی است یا خیر.

 

سی تی اسکن گردن و مغز

سؤالاتی از پزشک شما در مورد سی تی اسکن گردن و مغز

 1. با توجه به قرار گرفتن در معرض تابش، چه تعداد سی تی اسکن سر بسیار زیاد است؟
 2. آیا سی تی اسکن سر سایر قسمت‌های بدن من را در معرض تشعشع قرار می‌دهد؟
 3. آیا سی تی اسکن سر برای بارداری من مضر است؟
 4. چه زمانی سی تی اسکن سر بهتر از اشعه ایکس است؟
 5. تفاوت بین سی تی اسکن سر و آزمایش تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) چیست؟

قبل از رسیدن

 1. مصرف تمام داروهای فعلی خود را ادامه دهید. 48 ساعت قبل از معاینه ویاگرا ، سیالیس یا لویترا مصرف نکنید .
 2. از آنجایی که برای معاینه باید لباس بیمارستان بپوشید، لباسی بپوشید که به راحتی قابل تعویض باشد.
 3. تمام جواهرات و اشیای قیمتی را در خانه بگذارید.
 4. اگر پزشک به شما دستورالعملی داده است، لطفاً آن را لحاظ کنید.
 5. اگرچه ما هیچ تأخیری پیش‌بینی نمی‌کنیم، لطفاً کتاب، مجله یا پخش‌کننده موسیقی همراه داشته باشید تا به شما در گذراندن زمان در انتظار کمک کند.
بیشتر بخوانید
جلوگیری از تشخیص اشتباه بیماری

پس از رسیدن

 1. یک پرستار یا تکنسین رادیولوژی از شما چند سؤال در مورد سابقه پزشکی شما می‌پرسد.
 2. لطفاً قبل از معاینه، یا اگر باردار هستید یا ممکن است آلرژی داشته باشید، به تکنسین، پرستار رادیولوژی و/یا پزشک اطلاع دهید.
 3. از شما خواسته می‌شود که لباس بیمارستان را بپوشید و یک پرستار یا تکنسین یک IV کوچک را در بازوی شما قرار می‌دهد.

در طول پروسه

 1. در حالی که شما را روی میز قرار می‌دهند، تکنسین مواردی را برای شما توضیح می‌دهد و به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می‌دهد.
 2. اگر از رنگ کنتراست استفاده می‌شود، از طریق IV شما تزریق می‌شود.
 3. در طول تزریق، ممکن است احساس گرما در سراسر بدن و طعم فلز در دهان خود داشته باشید. این طبیعی است.
 4. در صورت بروز هرگونه خارش، عطسه، احتقان بینی، خاراندن گلو یا تورم صورت خود، لطفاً سریعاً به تکنسین اطلاع دهید.
 5. جدول امتحان به داخل اسکنر می‌رود و فقط قسمتی از بدن شما را که در حال مطالعه است می‌پوشاند. اسکنر در پشت و جلو باز است و به شما امکان می‌دهد بیرون را ببینید.
 6. تکنسین همیشه می‌تواند شما را در طول امتحان ببیند و بشنود.
 7. ممکن است از شما خواسته شود که برای مدت کوتاهی نفس خود را حبس کنید در حالی که اسکنر یک سری عکس می‌گیرد. زمانی که برای به دست آوردن تصاویر واقعی نیاز است بسیار کوتاه است.
 8. تصاویر بررسی خواهند شد و در صورت لزوم ممکن است برخی از آنها تکرار شوند.
 9. این روش معمولاً 15-30 دقیقه طول می‌کشد. کل زمان تقریباً یک ساعت و نیم خواهد بود.

سی تی اسکن گردن و مغز

بعد از اتمام

 1. لازم است رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید.
 2. اگر رنگ کنتراست تزریق کردید، باید شش تا هشت لیوان آب بنوشید تا آن را از بدن خود خارج کنید.
 3. یک پزشک تصاویر شما را بررسی می‌کند و گزارشی از یافته‌های خود می‌نویسد. این گزارش معمولاً ظرف 24 ساعت برای پزشک شما ارسال می‌شود. برخی از اسکن‌ها به پردازش کامپیوتری بیشتری نیاز دارند و ممکن است تجزیه و تحلیل آنها بیشتر طول بکشد.
 4. پزشک شما در مورد نتایج معاینه شما با شما تماس خواهد گرفت.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «سی تی اسکن گردن و مغز»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید