سی تی اسکن ریه

سی تی اسکن ریه

فهرست مطالب

 

سی تی اسکن ریه چیست؟

به عنوان بخشی از بررسی سلامت ریه، ممکن است به شما سی تی اسکن ریه پیشنهاد شود تا هرگونه تغییری در ریه‌های شما که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد بررسی شود. یکی از موارد خاصی که ما به دنبال آن هستیم، هرگونه نشانه اولیه بیماری ریه از جمله سرطان ریه است.

سی تی مخفف توموگرافی کامپیوتری است که یک اسکن ویژه است که از اشعه ایکس و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل بدن استفاده می‌کند. سی تی اسکن گاهی اوقات به عنوان اسکن CAT یا اسکن توموگرافی کامپیوتری نامیده می‌شود.

که توسط اپراتورهای آموزش دیده ویژه که رادیوگرافی نامیده می‌شوند انجام می‌شوند. برای برنامه بررسی سلامت ریه، ما از CT با دوز بسیار کم استفاده می‌کنیم، به این معنی که قرار گرفتن در معرض تابش بسیار کم است، شبیه به اشعه ایکس. سعی کنید از پوشیدن جواهرات و لباس‌های حاوی فلز (مانند زیپ‌ها) خودداری کنید، زیرا باید آن‌ها را بردارید.

عکس سی تی اسکن ریه

سی تی اسکن ریه چه چیزی را می‌تواند تشخیص دهد؟

 

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان است. مانند سایر انواع سرطان، غربالگری زودهنگام هم برای تشخیص و هم برای درمان بیماری کلیدی است. سی تی اسکن ریه سریع و بدون درد می‌تواند نقش مهمی در تشخیص زودتر سرطان ریه و سایر ناهنجاری‌ها برای گزینه‌های درمانی بهتر داشته باشد.

 

سی تی اسکن ریه چه چیزی را نشان دهد؟

 

سرطان ریه معمولاً تا زمانی که به مرحله 3 یا 4 می‌رسد، شناسایی نمی‌شود. این به این دلیل است که علائم بسیار کمی در ارتباط با این بیماری تا زمانی که به سطح پیشرفته برسد وجود دارد. در طول یک اسکن، تصاویری از قفسه سینه شما به رادیولوژیست‌ها و پزشکان دید واضحی از سلامت ریه‌های شما ارائه می‌دهد. تصویربرداری سی تی اسکن با کیفیت بالا می‌تواند موارد زیر را نشان دهد:

 

 1. توده‌ها
 2. ضایعات
 3. انسدادها
 4. عفونت‌ها
 5. التهاب
 6. ندول‌های ریوی
 7. مجموعه‌ای از بافت غیر طبیعی ریه
 8. تومورها

 

همه این موارد می‌تواند نشانه اولیه سرطان ریه یا نشانه‌ای از وجود سرطان ریه باشد. وقتی زود تشخیص داده شود، شانس بسیار بیشتری برای درمان موفقیت آمیز سرطان ریه دارید. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، بسیاری از افراد برای رد هر گونه مشکل، سی تی اسکن ریه را انتخاب می‌کنند. اگر در معرض خطر بالای سرطان ریه هستید، باید غربالگری زودهنگام را در نظر بگیرید تا در مورد سلامتی خود فعال‌تر باشید و هر چه زودتر ناهنجاری‌ها را تشخیص دهید.

تصویر سی تی اسکن ریه

مزایای سی تی اسکن ریه چیست؟

نادیده گرفتن علائم کوچک و ظریفی که بدنتان به شما می‌گوید می‌تواند بسیار آسان باشد. ممکن است درد مکرر قفسه سینه یا سرفه‌های نگران‌کننده‌ای داشته باشید که به نظر نمی‌رسد از بین برود. حتی ممکن است خون سرفه کنید یا با مشکل تنفسی مواجه شوید. به جای ادامه زندگی در عدم قطعیت، سی تی اسکن ریه راهی سریع و آسان برای کنترل سلامتی شماست تا بتوانید به سمت آینده‌ای سالم‌تر قدم بردارید.

بیشتر بخوانید
7 روشی که پزشکی از راه دور مراقبت های درمانی را متحول می کند

مزایای سی تی اسکن ریه پیشگیرانه عبارت‌اند از:

 1. تشخیص زودهنگام سرطان ریه به معنای گزینه‌های درمانی بیشتر است
 2. یک ابزار عالی برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند
 3. اسکن سریع، بدون درد و غیر تهاجمی است
 4. تصویربرداری سی تی دقیق و دقیق است و می‌تواند کوچک‌ترین ناهنجاری‌ها را آشکار کند
 5. سی تی اسکن نیازی به آرام بخش یا دارو ندارد
 6. می‌تواند پس از غربالگری ریه به شما آرامش دهد
 7. یک اسکنر با دوز پایین به معنای خطر کمتری برای بیماران است

به غیر از سرطان ریه، ممکن است مسائل دیگری نیز وجود داشته باشد که باعث بروز علائم مکرر در شما شود. اسکن همچنین می‌تواند به شناسایی عفونت‌ها، ضایعات، جای زخم، بیماری و انسداد بدون آزمایش یا جراحی تهاجمی کمک کند.

چه کسانی باید سی تی اسکن ریه انجام دهند؟

چه کسانی باید سی تی اسکن ریه انجام دهند؟

 

برخی عوامل می‌توانند فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری ریه یا سرطان قرار دهند. با افزایش سن، ممکن است مستعد ابتلا به این بیماری‌ها شوید و اغلب توصیه می‌شود که پس از رسیدن به سن 55 سالگی، غربالگری سرطان ریه را انجام دهید. به دلیل سطوح پایین تشعشع و سهولت فرایند واقعی، یک بیماری کم دوز سی تی اسکن ریه تقریباً برای هر بیمار ایده آل است.

 

برخی از دلایلی که باید گزارش سی تی اسکن ریه را در نظر بگیرید عبارت‌اند از:

اگر شما:

 • سیگاری هستید یا برای مدت طولانی سیگاری بودید.
 • بالای 55 سال سن دارید.
 • چاق هستید یا دیابت دارید.
 • سابقه خانوادگی بیماری ریه یا سرطان دارید.
 • در 15 سال گذشته سیگار را ترک کرده‌اید.
 • درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی یا سرفه‌های مداوم را تجربه کرده‌اید.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، توصیه می‌شود در صورتی که سابقه استعمال شدید دخانیات دارید، هنوز سیگار می‌کشید یا در 15 سال گذشته آن را ترک کرده‌اید، و در سنین 55 سال هستید، سی‌تی اسکن ریه سالانه انجام شود.

در طول سی تی اسکن چه اتفاقی می‌افتد؟

 

در طول اسکن، شما معمولاً به پشت روی یک تخت مسطح که به داخل اسکنر سی تی می‌رود دراز می‌کشید. این اسکنر از حلقه‌ای تشکیل شده است که در حین عبور از آن در اطراف بخش کوچکی از بدن شما می‌چرخد.

بیشتر بخوانید
گزارش ام آر آی

رادیوگراف اسکنر را از پشت صفحه نمایش در اتاق سی تی کار می‌کند. در حالی که اسکن انجام می‌شود، می‌توانید آنها را ببینید و با آنها صحبت کنید. در حالی که هر اسکن گرفته می‌شود، باید بی حرکت دراز بکشید و دستورالعمل‌های ساده تنفسی را برای کمتر از 10 ثانیه دنبال کنید تا مطمئن شوید که تصاویر تار نمی‌شوند.

 

سؤالات متداول در مورد سی تی اسکن ریه:

 

1.     چرا باید سی تی اسکن غربالگری سرطان ریه انجام دهم؟

اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستید، ممکن است بخواهید سی تی اسکن با دوز کم انجام دهید که می‌تواند به تشخیص سرطان ریه در ابتدایی‌ترین و قابل درمان‌ترین مرحله آن کمک کند. بهترین امید برای درمان سرطان ریه، تشخیص هر چه زودتر آن است تحقیقات نشان می‌دهد که غربالگری CT سالانه می‌تواند 85 درصد از سرطان‌های ریه را در ابتدایی‌ترین و قابل درمان‌ترین مرحله خود پیدا کند. سی تی اسکن می‌تواند نقاط ریز روی ریه‌های شما را تشخیص دهد.

 

2.     چه مدت طول می‌کشد تا سی تی اسکن ریه انجام شود؟

پیشرفت‌های حاصل از سی‌تی‌اسکن اکنون به افراد اجازه می‌دهد تا یک اسکن بدون درد و غیرتهاجمی را انجام دهند. قرار ملاقات سی تی اسکن با دوز بسیار کم بیش از 15 دقیقه طول نمی‌کشد، اما معمولاً در عرض 5 تا 10 دقیقه انجام می‌شود. هنگامی که روی میز قرار گرفتید، اسکن خود کمتر از 20 ثانیه طول می‌کشد تا کامل شود.

 

3.     چه کسی سی تی اسکن ریه را تفسیر می‌کند؟

یک رادیولوژیست که آموزش ویژه‌ای داشته و در تفسیر این نوع آزمایش‌ها با تجربه است، هر سی تی اسکن را تجزیه و تحلیل می‌کند. رادیولوژیست‌ها هرگونه یافته و پیگیری‌های لازم را با پزشک شما در میان خواهند گذاشت.

 

4.     چرا غربالگری سرطان ریه مهم است؟

سرطان ریه بیش از هر سرطان دیگری منجر به مرگ و میر می‌شود. در واقع، بیشتر از مجموع سرطان سینه، دهانه رحم، روده بزرگ و پروستات باعث مرگ و میر می‌شود. از آنجایی که سرطان ریه در مراحل اولیه خود هیچ علامتی ندارد، بیش از 85 درصد از مردان و زنانی که امروزه به سرطان ریه مبتلا می‌شوند، در مراحل پایانی، پس از بروز علائم و زمانی که شانس درمان بسیار کمی وجود دارد، تشخیص داده می‌شوند. با تشخیص زودهنگام، 85 درصد از سرطان‌ها را می‌توان در ابتدایی‌ترین و قابل درمان‌ترین مرحله یافت. اگر به سرعت با جراحی درمان شود، میزان بهبودی آنها 92٪ است.

بیشتر بخوانید
انواع سی تی اسکن و کاربرد های آن

در طول  سی تی اسکن ریه از فرد خواسته می‌شود چه کاری انجام دهند؟

 

5.     در طول  سی تی اسکن ریه از فرد خواسته می‌شود چه کاری انجام دهند؟

از شرکت کننده خواسته می‌شود تا با راهنمایی ناوبر مراقبت‌های بهداشتی، پرسش‌نامه‌ای محرمانه در مورد عادات سیگار کشیدن و سایر عوامل خطر مرتبط برای ریه پر کند. این اطلاعات برای رادیولوژیست که سی تی اسکن را می‌خواند، مهم است. شرکت کننده همچنین فرم رضایت نامه استاندارد سی تی اسکن را امضا می‌کند. این به هر شرکت کننده یادآوری می‌کند که برای غربالگری سالانه بعدی، یک سال پس از غربالگری قبلی، بازگردد. این بسیار مهم است؛ زیرا این غربالگری‌های مکرر سالانه است که واقعاً زندگی را نجات می‌دهد.

 

6.     من قبلاً عکس قفسه سینه گرفته‌ام، چرا باید سی تی اسکن ریه را انجام دهم؟

اشعه ایکس قفسه سینه تنها دو نمای از قفسه سینه شما (جلو و پهلو) را نشان می‌دهد، در حالی که سی تی اسکن تصاویر مقطعی را از تمام قفسه سینه شما نشان می‌دهد، از بالای ریه‌ها تا پایین ریه؛ بنابراین، ناهنجاری‌های کوچک (که می‌تواند سرطان ریه در مراحل اولیه باشد) را می‌توان یافت که هرگز در عکس قفسه سینه دیده نمی‌شد.

 

7.     آیا قلب من در سی تی اسکن ریه با دوز پایین ارزیابی می‌شود؟

یک ارزیابی محدود انجام خواهد شد. رادیولوژیست‌ها می‌توانند اندازه قلب را ببینند و در صورت وجود کلسیفیکاسیون در شریان‌های کرونر را تشخیص دهند. همچنین می‌تواند بزرگ شدن غیر طبیعی رگ‌های خونی اصلی که به خارج از قلب منتهی می‌شوند را تشخیص دهد. این نتایج به پزشک شما گزارش خواهد شد.

 

8.     آیا خطراتی در سی تی اسکن ریه وجود دارد؟

خطرات مرتبط با غربالگری شامل یافتن ناهنجاری‌هایی است که نیاز به آزمایشات اضافی دارند و در نهایت خوش‌خیم هستند. این آزمایش‌ها می‌توانند باعث اضطراب شوند و در برخی موارد منجر به روش‌های تهاجمی مانند بیوپسی برای تعیین بیشتر سرطان بودن یافته‌ها شوند.

 

9.     بعد از سی تی اسکن ریه چه کار باید انجام دهیم؟

پس از سی تی اسکن  می‌توانید به خانه بروید. این اسکن بدون درد است و شما می‌توانید پس از اسکن به طور معمول غذا بخورید، بنوشید یا رانندگی کنید.

 

10.  چه زمانی نتایج سی تی اسکن ریه را دریافت می‌کنیم؟

 

در عرض چهار هفته نتایج بررسی سلامت ریه خود را دریافت خواهید کرد. این به شما اطلاع می‌دهد که آیا اسکن شما طبیعی است، اگر به اسکن بعدی نیاز دارید یا اگر نیاز به بررسی‌های بیشتر دارید.

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید