سونوگرافی

سونوگرافی

فهرست مطالب

سونوگرافی یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است. از امواج صوتی با فرکانس بالا – به نام امواج اولتراسوند – برای تولید تصاویری از اندام‌ها، بافت‌های نرم، رگ‌های خونی و جریان خون از داخل بدن استفاده می‌کند. این تصاویر برای تجزیه و تحلیل پزشکی استفاده می شود.پس از معاینه اشعه ایکس، سونوگرافی رایج ترین شکل تصویربرداری تشخیصی است. این به پزشکان کمک می کند تا بینشی در مورد عملکرد درونی بدن به دست آورند و به این دلیل شناخته شده است:

 1. در دسترس است
 2. مقرون به صرفه بی خطر
 3. بدون تشعشع
 4. غیر تهاجمی
 5. قابل حمل
 6. به طور گسترده

سونوگرافیست پزشکی که اغلب به عنوان فناوری اولتراسوند شناخته می شود فردی است که برای استفاده از فناوری تصویربرداری تشخیصی اولتراسوند (سونوگرافی) آموزش دیده است. آنها تصاویر دقیقی از آنچه در داخل بیماران می گذرد به پزشکان ارائه می دهند.

پزشکان از تفسیر سونوگرافی در زنان، مردان و کودکان برای به دست آوردن بینش پیشرفته در مورد عملکرد درونی بدن استفاده می کنند. در واقع، پس از معاینه اشعه ایکس، سونوگرافی پرکاربردترین شکل تصویربرداری تشخیصی است که امروزه در دسترس است.

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

سونوگرافی چگونه کار می کند؟

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند که به بدن تابیده می شود و از بافت و اندام ها باز می گردد (پژواک). این اکوها سیگنال‌های الکتریکی تولید می‌کنند که توسط کامپیوتر برای تولید تصاویری از بافت‌ها و اندام‌ها ترجمه می‌شوند.

انواع سونوگرافی عبارتند از:

سونوگرافی داپلر می تواند برای اندازه گیری و تجسم جریان خون در قلب و عروق خونی استفاده شود.

الاستوگرافی برای افتراق تومورها از بافت سالم استفاده می شود.

برای تعیین تراکم استخوان از سونوگرافی استخوان استفاده می شود.

اولتراسوند درمانی برای گرم کردن یا شکستن بافت استفاده می شود.

سونوگرافی متمرکز با شدت بالا برای تخریب یا اصلاح بافت غیر طبیعی بدن بدون باز کردن پوست طراحی شده است.

اکثر سونوگرافی ها با استفاده از مبدل روی سطح پوست انجام می شود. گاهی اوقات، با قرار دادن یک مبدل ویژه در یکی از منافذ طبیعی بدن، می توان تصویر تشخیصی بهتری ایجاد کرد

سونوگرافی ترانس واژینال از یک گره مبدل استفاده می کند که در واژن زن قرار می گیرد تا تصاویری از رحم و تخمدان های او دریافت کند.

سونوگرافی ترانس رکتال که گاهی در تشخیص بیماری های پروستات استفاده می شود، از یک گره مبدل استفاده می کند که در رکتوم قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید
تفسیر رادیولوژی فک و صورت

اکوکاردیوگرافی ترانس مری از یک پروب مبدل در مری برای گرفتن تصاویر قلب استفاده می کند.

پزشکان از تصویربرداری اولتراسوند برای کمک به تشخیص بیماری‌هایی که بر اندام‌ها و بافت‌های نرم بدن تأثیر می‌گذارند، از جمله:

 1. شکم
 2. کبد
 3. کلیه ها
 4. قلب
 5. رگ های خونی
 6. کیسه صفرا
 7. طحال
 8. پانکراس
 9. تیروئید
 10. مثانه
 11. پستان
 12. تخمدان ها
 13. بیضه ها
 14. چشم ها

سونوگرافی

برخی محدودیت های تشخیصی برای اولتراسوند وجود دارد. به عنوان مثال، امواج صوتی به خوبی از طریق مناطقی که ممکن است گاز یا هوا را در خود نگه دارند (مانند روده) یا مناطقی که توسط استخوان متراکم مسدود شده اند، منتقل نمی شوند.

با استفاده از سونوگرافی، پزشکان می‌توانند انواع شرایط سلامت زنان را از بیماری قلبی گرفته تا ناهنجاری‌های پستان تا چندین مشکل زنان را کنترل کنند  در عین حال روش‌های تهاجمی را محدود می‌کنند.

سونوگرافی می تواند به تشخیص طیف گسترده ای از شرایط در مردان کمک کند، از بیماری قلبی گرفته تا ناهنجاری های غده پروستات یا بیضه ها. در مورد کودکان، پزشکان معمولا از سونوگرافی برای تشخیص انواع بیماری ها و اختلالات استفاده می کنند. یک پزشک ممکن است از سونوگرافی برای بررسی دستگاه گوارش کودک از نظر علائم آپاندیسیت یا ساختار استخوان نوزاد برای مشکلات هم ترازی مانند دررفتگی مادرزادی لگن یا اسپینا بیفیدا استفاده کند. معاینه اولتراسوند سر می تواند هیدروسفالی (آب روی مغز)، خونریزی داخل جمجمه (خونریزی در جمجمه) و سایر شرایط سر را تشخیص دهد.

علیرغم سیستم های  پیشرفته امروزی، سونوگرافی همچنان علمی است که بر اساس موج صوتی ساده ساخته شده است. پزشکان با ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن، پژواک هایی را که از بافت ها و اندام های بدن منعکس می شود، به تصاویر رنگارنگ و بصری تبدیل می کنند که اطلاعات پزشکی ارزشمندی را ارائه می دهند. بیماری قلبی، سکته مغزی، ناهنجاری‌های شکم یا دستگاه تناسلی، سنگ‌های صفراوی، آسیب کبدی و اختلال عملکرد کلیه، همگی نشانه‌های آشکاری دارند که سونوگرافی می‌تواند به شناسایی آنها کمک کند..

سال 1998 پنجاهمین سالگرد سونوگرافی تشخیصی بود. از اواخر دهه 1940، زمانی که اسکن روی بیماران نشسته در برجک های تفنگ پر از آب انجام شد تا اواخر دهه 1990، زمانی که داپلر رنگی رنگ را به تصاویر سیاه و سفید معرفی کرد، سونوگرافی همیشه در خط مقدم بود.

بیشتر بخوانید
 اسکن ام آر آی و کلاستروفوبیا: آیا اسکنرهای رو باز بهترین روش اسکن برای شما است؟

اولین شکل اولتراسوند به نام SONAR که به عنوان علم ناوبری آغاز شد، در طول جنگ جهانی دوم برای حرکت در دریاها با پرتاب امواج صوتی از کف اقیانوس و تفسیر پژواک در کشتی‌های جنگی استفاده شد. در اواخر دهه 1940، دانشمندان آزمایش این امواج صوتی را به عنوان روشی جدید برای تصویربرداری از بدن انسان شبیه به اشعه ایکس آغاز کردند. در دهه‌های 1950 و 1960، پزشکان از سونوگرافی برای بیماران قلبی استفاده می‌کردند، در حالی که در موارد مامایی، زنان و زایمان و کاربردهای شکمی نیز فعالیت می‌کردند.

این تصاویر اولیه شبیه یک خروجی لرزه نگار (یک رکورد از یک زلزله) با خوشه ها و خطوط بودند که امواج صوتی بازگشتی را به تصویر می کشیدند. در دهه 1970، تصویربرداری در مقیاس خاکستری معرفی شد که اولین فرصت را برای پزشکان فراهم کرد تا مقطعی از آناتومی یک فرد را ببینند. در اوایل دهه 1980، نرم افزارهای کامپیوتری به فناوری اولتراسوند ملحق شدند تا عصر اولتراسوند مدرن را آغاز کنند. امروزه سونوگرافی یک ابزار تشخیصی پیچیده و یکپارچه کامپیوتری است که بینش بصری پویا و واضحی را در مورد بدن انسان ارائه می دهد.

زنان و زایمان و عکس سونوگرافی

زنان و زایمان

یک پزشک می تواند از اولتراسوند برای تشخیص طیف وسیعی از بیماری های زنان استفاده کند. برای افرادی که درد لگن را تجربه می کنند، سونوگرافی ممکن است به عنوان بخشی از یک معاینه استاندارد لگن برای یافتن یا رد شرایطی مانند خونریزی داخلی، بیماری التهابی لگن، آبسه، توده های لگنی و اندومتریوز استفاده شود.

اگر پزشکان به هر یک از این مشکلات مشکوک شوند، معاینه اولتراسوند می تواند این نگرانی ها را تایید یا شناسایی کند. سونوگرافی همچنین می تواند به رفع مشکلات ناباروری کمک کند. سیستم‌های جدید اولتراسوند با وضوح بالاتر به پزشکان اجازه می‌دهند تا به طور ایمن سیستم تولید مثل را در مراحل اولیه رشد جنین در فرآیند باروری بررسی و بررسی کنند.

بارداری

سونوگرافی می تواند در بارداری پرخطر مفید باشد. پزشکان با بررسی اندازه دهانه رحم می توانند زایمان زودرس را پیش بینی کنند. آنها همچنین می توانند باز بودن لوله فالوپ را غربالگری کنند و حاملگی خارج از رحم را تشخیص دهند (زمانی که تخمک بارور شده در خارج از رحم رشد می کند).

تصویربرداری از جنین

تصویربرداری از جنین

از آنجایی که اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر خود استفاده می کند، نشان داده شده است که هم برای مادر و هم برای کودک بی خطر است. معاینه کامل جنین با استفاده از سونوگرافی شامل تصویربرداری از سر، قلب، کلیه ها، ستون فقرات، معده، بند ناف، مثانه و جفت نوزاد برای تعیین وجود هر گونه ناهنجاری است.

بیشتر بخوانید
عوارض سی تی اسکن

از همین معاینه جنین نیز می توان برای بررسی احتمال چند قلو، جهت گیری غیرعادی و در صورت قرارگیری صحیح جنین، جنسیت را نیز تعیین کرد. با اندازه گیری جنین، پزشک می تواند سن حاملگی نوزاد را نیز تعیین کند تا به تاریخ بارداری کمک کند.در برخی موارد، در اوایل سه ماهه اول، ممکن است یک معاینه ویژه با استفاده از مبدل اندواژینال (داخل واژن) انجام شود تا شرایطی که آسان نیستند بررسی شود.

اقدامات پزشکی

هنگامی که پزشک نیاز به برداشتن بافت از یک ناحیه بسیار دقیق در بدن – مانند بیوپسی سوزنی دارد، تصویربرداری اولتراسوند می‌تواند به جهت بینایی کمک کند.

کاربرد درمانی

گاهی اوقات از سونوگرافی برای تشخیص و درمان برخی آسیب های بافت نرم استفاده می شود. سونوگرافی برای تشخیص اختلالات و بیماری های مختلف کودکان استفاده می شود. از سونوگرافی برای بررسی علائم آپاندیسیت با معاینه دستگاه گوارش استفاده می شود. همچنین برای بررسی ساختار استخوان از نظر اسپینا بیفیدا احتمالی یا دررفتگی مادرزادی لگن در جنین استفاده می شود.

 

 آیا تکنیک ایمن است؟

تفسیر سونوگرافی بر تکنیک های تصویربرداری که احتمال عوارض دارند ترجیح داده می شود. این روش از هیچ تشعشعی استفاده نمی کند. هنگامی که بیمار تحت سی تی اسکن قرار می گیرد، در معرض سطوح قابل توجهی از اشعه قرار می گیرد. و در مورد MRI، تصاویر با کمک آهنرباهای بسیار قوی گرفته می شود. ام آر آی را نمی توان برای بیمارانی که داخل بدنشان فلز است انجام داد.

آزمایش سونوگرافی بر روی سطح پوست انجام می شود و هیچ عارضه ای در ارتباط با سونوگرافی وجود ندارد. امواج اولتراسوند بی ضرر محسوب می شوند. هنگامی که برای مدت طولانی در معرض امواج اولتراسوند قرار می گیرید، احتمال از هم گسیختگی بافت ها وجود دارد. اما کامپیوتر قدرت امواج صوتی را تنظیم می کند و سونوگرافیک از تکنیک هایی برای کاهش مدت زمان نوردهی استفاده می کند. بنابراین سونوگرافی در بین سایر تکنیک های تصویربرداری نسبتاً ایمن است.

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید