سونوگرافی اندومتریوز

سونوگرافی اندومتریوز

فهرست مطالب

چگونه سونوگرافی اندومتریوز را تشخیص می دهد؟

اسکن تصویربرداری اولتراسوند یک راه ساده و سریع برای پزشک شما برای مشاهده داخل لگن است تا رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ را در صورت بزرگ شدن آنها ارزیابی کند. از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تشکیل تصویری از داخل بدن شما استفاده می کند.

اسکن اولتراسوند آسان، در دسترس، و غیرتهاجمی یا کم تهاجمی است. برخی از اسکن‌های اولتراسوند ممکن است از پروب واژینال برای دریافت تصویر واضح‌تری از داخل رحم استفاده کنند.

سونوگرافی معمولاً اولین ابزار تصویربرداری است که توسط پزشک شما برای بررسی دقیق‌تر در صورت داشتن علائم آندومتریوز استفاده می‌شود. اما برای تشخیص اندومتریوز به آزمایش‌ها و اسکن‌های دیگری به غیر از سونوگرافی نیاز دارید.

در برخی شرایط، سونوگرافی اندومتریوز ممکن است با توجه به اندومتریوز محدود شود. پزشک ممکن است سونوگرافی را همراه با سایر آزمایشات انجام دهد.

استاندارد طلایی فعلی منبع معتبر برای تشخیص اندومتریوز ( و جدیت مورد شما )تکمیل یک روش تشخیصی جراحی به نام لاپاراسکوپی است. با این حال، این روش همیشه برای تشخیص احتمالی ضروری نیست.

سایر آزمایشات تصویربرداری در حال حاضر در حال تحقیق هستند تا ببینند آیا می توانند اندومتریوز را بدون نیاز به جراحی شناسایی کنند یا خیر.

عکس سونوگرافی اندومتریوز

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز اغلب به عنوان یک “بیماری نامرئی” توصیف می شود که تقریباً یک زن از هر ده زن و زنانی که در هنگام تولد در سراسر جهان به آنها اختصاص داده می شود، مبتلا می شود.

این می تواند هر فردی را که در هنگام تولد در سن باروری به او اختصاص داده شده است، بدون در نظر گرفتن نژاد یا قومیت تحت تاثیر قرار دهد. آندومتریوز وضعیتی است که در آن سلول‌هایی شبیه به سلول‌های پوشش داخلی رحم (رحم) در جای دیگری از بدن یافت می‌شوند.

هر ماه این سلول‌ها به همان روشی به سلول‌های داخل رحم واکنش نشان می‌دهند، تشکیل می‌شوند و سپس تجزیه می‌شوند و خونریزی می‌کنند. این می تواند باعث التهاب، درد و تشکیل بافت اسکار شود.

اندومتریوز می تواند تأثیر زیادی بر زندگی افراد از جمله ایجاد طیف وسیعی از مشکلات از جمله درد مزمن، ناباروری، و چالش های انجام تعهدات کاری و اجتماعی داشته باشد

اندومتریوز یک بیماری التهابی در داخل و اطراف ناحیه رحم و لگن است. زنانی که این بیماری مزمن را دارند بدون درمان می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند.

اگر این بیماری را دارید، پزشک ممکن است چندین روش را برای تشخیص توصیه کند. اسکن اولتراسوند ابزار مهمی برای اندومتریوز است، اما به تنهایی نمی تواند تشخیص قطعی بدهد.

بیشتر بخوانید
جلوگیری از تشخیص اشتباه بیماری

همچنین ممکن است به اسکن سونوگرافی  اندومتریوز منظم به عنوان بخشی از برنامه تشخیصی و درمانی خود نیاز داشته باشید.

در اینجا  بررسی خواهیم کرد که چگونه سونوگرافی ممکن است در صورت ابتلا به آندومتریوز یا پزشک مشکوک به آن نقش داشته باشد.

 

تفسیر گزارش سونوگرافی اندومتریوز

این بافت ممکن است روی تخمدان ها، لگن یا نواحی روده رشد کند. برخی از زنان ممکن است ناراحتی شدید داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. علت دقیق این وضعیت مشخص نیست.

بافت آندومتر در رحم در طول چرخه قاعدگی ضخیم می شود و سپس در طول قاعدگی از بدن خارج می شود. اگر آندومتریوز دارید، بافتی که در خارج از رحم رشد کرده است نیز ضخیم می شود، اما در بدن باقی می ماند. این منجر به تحریک، درد، بافت اسکار و چسبندگی (چسبیدن به سایر قسمت‌های بدن) می‌شود که در طول دوره قاعدگی بدتر می‌شود.

علائم اندومتریوز

اگر شما جزو 10 تا 15 درصد زنان در سنین باروری هستید که به اندومتریوز مبتلا هستند، ممکن است علائمی مانند:

  1. سیکل های قاعدگی سنگین
  2. خونریزی نامنظم یا خونریزی بین قاعدگی
  3. گرفتگی شدید در حول و حوش پریود شما
  4. مقاربت دردناک
  5. درد مزمن لگن
  6. ناباروری
  7. حرکات ناراحت کننده روده
  8. خستگی

اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع بیماری های خود ایمنی و سرطان را داشته باشید.

درد و ناراحتی مزمن ناشی از این وضعیت می‌تواند به طرق دیگر نیز بر زندگی شما تأثیر بگذارد، از جمله افزایش خطر ابتلا به افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان.

بنابراین، مهم است که به محض مشاهده علائمی که ممکن است به اندومتریوز اشاره کند، با پزشک خود صحبت کنید.

 

سونوگرافی اندومتریوز برای تشخیص بیماری

 

 

اگر علائمی دارید که حاکی از آندومتریوز است، سونوگرافی ترانس واژینال معمولا اولین بررسی تشخیصی است. روش های جایگزین عبارتند از سونوگرافی ترانس رکتال، اسکن MRI یا جراحی .سونوگرافی انجام شده توسط متخصص می تواند اکثر آندومتریوزها  را تشخیص دهد، اما نه همه آنها. اسونگرافی اندومتریوز می تواند به بیماران و پزشکان آنها کمک کند تا شدت بیماری را درک کنند. اگر سونوگرافی “طبیعی” باشد یا آندومتریوز پیدا نشود، حتی اگر توسط متخصص انجام شود، هنوز هم احتمال اندومتریوز وجود دارد. جراحی در حال حاضر موثرترین روش برای تشخیص اندومتریوز است.

بیشتر بخوانید
سی تی اسکن گردن و مغز

 

سونوگرافی اندومتریوز

آندومتریوز چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص آندومتریوز گامی حیاتی در حصول اطمینان از دریافت درمان مناسب است.

 

سونوگرافی:

توصیه می‌شود که افرادی که علائم حاکی از آندومتریوز دارند باید توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی با تجربه معاینه شوند و یک سونوگرافی واژینال به آنها پیشنهاد شود.

سونوگرافی واژینال یک روش ایمن و ساده است که از امواج اولتراسوند برای تولید تصاویری از رحم (رحم)، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها و در مراکز متخصص در آندومتریوز، سایر ساختارها از جمله مثانه و روده استفاده می‌کند.

در طول سونوگرافی اندومتریوز، از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید. سپس یک کاوشگر سونوگرافی کوچک با پوشش استریل، نه بیشتر از یک انگشت، به آرامی وارد واژن می شود.

بسیاری از مردم سونوگرافی ترانس واژینال را ناراحت کننده، اما نه دردناک توصیف می کنند. اگر فردی علائم آندومتریوز را داشته باشد، گاهی اوقات اسکن را می توان دردناک توصیف کرد.

برخی از افراد به دلیل احساس ناراحتی، سونوگرافی واژینال را رد می کنند. بهتراست  بدانید که این کاملاً شخصی است و گزینه های جایگزینی مانند سونوگرافی ترانس رکتال، اسکن MRI یا جراحی وجود دارد.

با سونوگرافی اندومتریوز، آندومتریوز تخمدان، اندومتریوز عمیق را می توان با اعتماد بیشتر تشخیص داد.

متخصصان بین المللی در تشخیص سونوگرافی اندومتریوز

یک جامعه آنلاین پر جنب و جوش از متخصصان مراقبت های بهداشتی وجود دارد که دانش خود را در مورد تشخیص آندومتریوز با استفاده از سونوگرافی به اشتراک می گذارند.

 

آیا سونوگرافی واژینال در تشخیص اندومتریوز دقیق است؟

دکتر ثمینه بلورساز مشهدی و دکتر علیرضا سعیدی ، در روش‌های تصویربرداری برای تشخیص غیرتهاجمی اندومتریوز شواهدی را از تمام مطالعات تحقیقاتی منتشر شده در ارزیابی دقت سونوگرافی واژینال در تشخیص آندومتریوز گرد هم آوردند. این تحقیقات شامل مطالعاتی بودند که سونوگرافی ترانس واژینال را به عنوان یک آزمایش جایگزین برای جراحی ارزیابی کردند. که شامل:

پنج مطالعه شامل 1222 فرد مشکوک به اندومتریوز، دقت سونوگرافی واژینال را در تشخیص اندومتریوز سطحی ارزیابی کردند.

هشت مطالعه شامل 765 فرد مشکوک به اندومتریوز، دقت تشخیصی سونوگرافی واژینال را در تشخیص اندومتریوز تخمدان ارزیابی کردند.

نه مطالعه شامل 934 شرکت کننده مشکوک به اندومتریوز، دقت تشخیصی سونوگرافی واژینال را در تشخیص آندومتریوز نفوذی عمیق ارزیابی کردند.

محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که علائم درد حاکی از آندومتریوز دارند و شواهدی از آندومتریوز در طی سونوگرافی ترانس واژینال شناسایی شده است، احتمالاً به اندومتریوز مبتلا هستند. متاسفانه سونوگرافی ترانس واژینال منفی احتمال ابتلا به اندومتریوز را رد نکرد و این افراد نیاز به بررسی بیشتر دارند.

بیشتر بخوانید
اسکن ستون فقرات چه مواردی را مشخص می کند؟

محققان در مورد کیفیت پایین تحقیقات منتشر شده اظهار نظر کردند، به عنوان مثال، تفاوت های قابل توجه در افراد شرکت کننده در مطالعات تحقیقاتی، استفاده از دستگاه های سونوگرافی قدیمی و محدودیت در تخصص افرادی که اسکن سونوگرافی را انجام می دهند. این عوامل نتیجه گیری قطعی در مورد دقت سونوگرافی ترانس واژینال برای تشخیص آندومتریوز را دشوار می کرد.

تفسیر سونوگرافی اندومتریوز

 

تفسیر سونوگرافی اندومتریوز

سونوگرافی واژینال چیزی فراتر از یک آزمایش تشخیصی است. این آزمایشی است که می تواند به بیماران و پزشکان آنها در درک شدت اندومتریوز کمک کند. به نظر ما وقتی سونوگرافی توسط یکی از همکارانی که آموزش های با کیفیتی در زمینه تشخیص اندومتریوز دیده اند انجام می شود و طبیعی است، به این معنی نیست که آندومتریوز وجود ندارد.

در واقع، بسیاری از افراد با علائم کلاسیک آندومتریوز و یک اسکن طبیعی، اندومتریوز سطحی دارند. چیزی که این نتیجه سونوگرافی به ما می گوید این است که هیچ اندومتریوز تخمدان یا اندومتریوز عمیق نفوذی وجود ندارد، که هنگام فکر کردن به گزینه های درمانی مهم است که بدانیم.

از طرف دیگر، وقتی در سونوگرافی ؛ اندومتریوز مشاهده می شود می توانیم تشخیص دهیم که آندومتریوز تخمدان است یا آندومتریوز عمیقاً نفوذی است که نیاز به انجام جراحی برای تشخیص را از بین می برد. اطلاعات در مورد اندومتریوز شدید می تواند به فرد مبتلا به اندومتریوز کمک کند تا یک مرکز معتبر آندومتریوز پیدا کند.

با گذشت زمان، امید ما این است که همه افرادی که علائم آندومتریوز را دارند، بتوانند به سونوگرافی ترانس واژینال با کیفیت بالا توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی که برای جستجو و دیدن اندومتریوز آموزش دیده اند، دسترسی داشته باشند. ما معتقدیم که هیچ فردی نباید برای تشخیص اندومتریوز تحت عمل جراحی قرار گیرد. یافتن تکنیک‌های اولتراسوند و آزمایش‌های خون جدید باید به رفع تاخیر در تشخیص کمک کند.

تا آن زمان، ما توصیه می‌کنیم که افرادی که علائم آندومتریوز احتمالی دارند، از انجام سونوگرافی توسط همکارانی که آموزش تخصصی در تشخیص آندومتریوز را گذرانده است، استفاده کنند. برای تفسیر آنلاین سونوگرافی اندومتریوز می توانید از خدمات سایت گزارش آنلاین استفاده کنید.

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «سونوگرافی اندومتریوز»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید