زانو درد

تشخیص علت زانو درد با سی تی اسکن

فهرست مطالب

زانو درد، اختلال در دامنه حرکتی در این ناحیه و صدمات ناشی از ضربه از دلایل بسیار رایج مراجعه به پزشک هستند. تعیین علائم ناخوشایند با چشم، حتی برای یک پزشک با تجربه آسان نیست. با این حال، تشخیص یک کارآزمایی با موضوع آزاد نیست و در صورت مرحله بندی، جراح، تروماتولوژیست یا ارتوپد باید به اطلاعات دقیقی که با انجام اقدامات تشخیصی اضافی به دست می‌آید تکیه کند. چنین مطالعه اجباری و ارزانی سی تی اسکن  از مفصل زانو است.

معاینه با سی تی اسکن روشی است که به پزشک اجازه می‌دهد ساختارهای عمیقی را ببیند که با چشم انسان قابل‌مشاهده نیستند و نمی‌توانند بافت‌های نرم را برای دیدن بافت متراکم روشن کنند. بر خلاف فلوروگرام که باید به طور منظم یک بار در سال انجام شود، پزشک فقط عکس‌برداری با سی تی اسکن از مفصل زانو را تجویز می‌کند، اما تنها در صورتی که مشکوک به آسیب شناسی خاصی باشد که بر استخوان‌ها، بافت غضروفی و ​​دستگاه رباط زانو تأثیر می‌گذارد. معمولاً وقتی برای درد و محدودیت پا به پزشک مراجعه می‌کنید یا برای ضربه به اتاق انتظار می‌روید، این اتفاق می‌افتد.

چه موارد نقض و آسیب شناسی ممکن است نیاز به تأیید سی تی اسکن داشته باشد

چه موارد نقض و آسیب شناسی ممکن است نیاز به تأیید سی تی اسکن داشته باشد:

 

نقض یکپارچگی استخوان‌های مفصلی. بهترین راه برای دیدن تصاویر سی تی اسکن بافت سخت (استخوان) است، واضح است که چنین مطالعه‌ای تشخیص دقیق هر یک از آسیب‌های آن را امکان‌پذیر می‌کند: شکستگی‌ها، ترک‌ها و حفره‌های ناشی از ضربه قوی. ارزش تحقیقات سی تی اسکن در این مورد شامل این واقعیت است که پزشک اطلاعاتی در مورد محل دقیق ضایعه، محل قطعات استخوان، اندازه ترک‌ها و قالب‌های استخوانی دریافت می‌کند.

1.     دررفتگی (سابلوکساسیون مفصل):

تشخیص در مورد ماهیت دررفتگی منجر به چینش نادرست استخوان‌ها نسبت به یکدیگر می‌شود. در مفصل، بیرون زدگی یک استخوان باید با فرورفتگی استخوان دیگر منطبق باشد. هر گونه اختلاف می‌تواند از جابه‌جایی استخوان‌ها در نتیجه سکته مغزی یا حرکت غیرارادی صحبت کند.

2.     آسیب به دستگاه رباط (پارگی، اتساع):

وجود آنها بر اساس فاصله بین استخوان‌ها قضاوت می‌شود، زیرا خود رباط‌ها سی تی اسکن زانو را به طور کامل منعکس نمی‌کنند، بنابراین بد به نظر می‌رسند.

3.     آسیب‌های تروماتیک کشکک و منیسک‌ها (غضروف داخلی و خارجی):

همچنین با جابه‌جایی استخوان یا وجود ترک در آن پیدا می‌شود.

4.     آسیب شناسی مادرزادی استخوان‌ها و مفاصل (استئودیستروفی و ​​استئوپاتی).

 

معاینه سی تی اسکن زانو به شما امکان می‌دهد در موارد زیر یک تشخیص دقیق داشته باشید:

 

  1. آرتریت و آرتروز (تغییر در شکل مفصل و اندازه حفره مفصل وجود دارد).
  2. پوکی استخوان و استئومیلیت (تراکم استخوان با توجه به مناطق مختلف متفاوت است، ممکن است لایه‌بندی‌های غیرمعمول رخ دهد).
  3. سینوویت (فضای مفصلی به دلیل تجمع مایع و افزایش ضخامت کپسول سینوویال افزایش می‌یابد).
  4. استئوکندروپاتی: (کانون‌های نکروزه شدن استخوان‌ها با لبه‌های نابرابر شناسایی می‌شوند).
  5. سی تی اسکن مفصل زانو می‌تواند آسیب‌شناسی‌هایی را نشان دهد که حتی بیمار به آنها مشکوک نیست. به‌عنوان‌مثال، فرایندهای توموری که بر استخوان‌ها و بافت‌های نرم مفاصل تأثیر می‌گذارند، وجود کیست و رشد غیرعادی استخوان (استئوفیت)، وجود جسم خارجی.
بیشتر بخوانید
تفسیر سی تی اسکن شکم

مراجعه به پزشک با شکایت از درد در ناحیه و تغییر شکل زانو (صرف نظر از اینکه فرد آسیب دیده باشد)، اختلالات حرکتی مفصل زانو، تورم و قرمزی بافت نرم که نشان دهنده التهاب است. در حال حاضر دلایل خوبی برای بررسی سی تی اسکن وجود دارد.

سی تی اسکن  مفصل زانو چه چیزی را نشان می‌دهد؟

سی تی اسکن  مفصل زانو چه چیزی را نشان می‌دهد؟

 

سی تی اسکن از مفصل زانو روشی در نظر گرفته می‌شود که نیازی به آمادگی ندارد. فرد می‌تواند بلافاصله پس از مشورت با پزشک برای اسکن برود. سی تی اسکن  قسمت‌های مختلف اندام تحتانی نیازی به محدودیت در تغذیه و درمان دارویی ندارد تنها چیزی که ممکن است مورد نیاز باشد آزمایش آلرژی برای تشخیص حساسیت بدن است.

قبل از عمل، مطلوب است که ناحیه مورد بررسی قرار گیرد، لباس ممکن است حاوی جزئیاتی باشد که تصویر سی تی اسکن  را مخدوش می‌کند. اگر بیمار قبلاً در ناحیه زانو بانداژ کرده باشد، نیازی به برداشتن آن نیست، اما پس از آسیب، وسایلی که پا را ثابت می‌کنند باید تاحدامکان برداشته شوند.

ازآنجایی‌که قسمت پایینی بدن در معرض تابش قرار می‌گیرد، پیش بند سربی مخصوصی در ناحیه تناسلی قرار می‌گیرد که اجازه عبور اشعه را نمی‌دهد. با این حال، این برای کودکانی که اندازه بدن آنها کوچک‌تر از بزرگسالان است، مهم‌تر است، به این معنی که سی تی اسکن می‌تواند قسمت کوچکی از بدن کودک را نیز بگیرد.

 

سی تی اسکن  فنی مفصل زانو در نوزاد:

در این حالت وسایل حفاظتی مخصوص تمام بدن نوزاد را می‌پوشاند. به این دلیل است که برای خردسال‌ها، تابش خطرناک‌تر از یک بزرگسال است. رشد نوزاد هنوز بسیار کم است، بنابراین، در فضای ایجاد شده توسط رادیاتور اشعه ایکس، نه تنها کل بدن کودک، بلکه اندام معاینه شده نیز می‌تواند نفوذ کند.

شرط اصلی قرار گرفتن در وضعیت ایستا است که توسط پزشک تجویز شده است. هر حرکتی باعث ایجاد امواج در تصاویر می‌شود و تشخیص آن را دشوار می‌کند. در چنین مواردی اغلب نیاز به سی تی اسکن  مکرر است که یک دوز اضافی تابش سی تی اسکن است.

ماندن در وضعیت ثابت برای کودک بسیار دشوار است، بنابراین میز سی تی اسکن مجهز به فیکساتورهای مخصوص است. اگر علت اضطراب درد باشد، ممکن است برای انجام یک مطالعه کیفی به بیمار تزریق بی حسی داده شود.

برای تشخیص دقیق ناهنجاری‌هایی که در بالا توضیح داده شد، معمولاً نه یک، بلکه حداقل 2 تصویر در طرح‌های مختلف مورد نیاز است. یک برجستگی مستقیم (تصویر زمانی که فرد از پشت می‌سوزد ساخته می‌شود) در صورت مشکوک شدن به شکستگی استخوان‌های وارد شده به مفاصل بیشتر نشان دهنده است. در حالت ایستاده می‌توان چندین تصویر گرفت: در برآمدگی جانبی، مماسی و خلفی. دومی، در صورت لزوم، می‌تواند در وضعیت خوابیده به پشت‌درپشت انجام شود.

در برخی موارد، پزشکان به یک طرح محدود می‌شوند، اما با تشخیص بحث برانگیز، توجه به تصاویر از زوایای مختلف اهمیت بیشتری دارد. در اغلب موارد، پزشکان عکس سی تی اسکن  از مفصل زانو را در دو برجستگی تجویز می‌کنند.

بیشتر بخوانید
تفسیر سی تی اسکن شکم

 موارد منع سی تی اسکن برای زانو درد:

موارد منع سی تی اسکن برای زانو درد:

سی تی اسکن از مفصل زانو روشی است که با فرایند تابش اندام بیمار با اشعه یونیزان مضر همراه است. در این صورت، اگر بدن را با لباس محافظ بپوشانید، نتایج پس از عمل حداقل خواهد بود.

اعتقاد بر این است که تابش سی تی اسکن بر سلامت انسان تأثیر منفی دارد. در این مورد، ما در مورد علائم اولیه پس از دریافت دوز اشعه صحبت نمی‌کنیم: قرمزی پوست (سوختگی ناشی از تشعشع)، جدا شدن اپیدرم، ظاهر فرسایش، افزایش خستگی و غیره. با این حال، منابع مختلف، افزایش خطر سرطان پس از عمل، تغییرات جهشی، کاهش عملکرد جنسی و غیره.

در واقع، اگر سی تی اسکن  روزانه و برای مدت طولانی و بدون اقدامات حفاظتی انجام شود، چنین نتایجی امکان‌پذیر است. اما، با توجه به بررسی پزشکان و بیماران، آنها با چیزی شبیه به این مواجه نشدند.

دوز تابش در دستگاه‌های سی تی اسکن مدرن در حین کار مفصل زانو تقریباً برابر با دوز تشعشعی است که در یک روز و نیم در شرایط طبیعی دریافت می‌کنیم. در عین حال ده برابر کوچک‌تر است و ما را در فرودگاه‌ها و هواپیماها محاصره کرده است. بنابراین، حتی تصاویر تکراری، هنگام تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر و غیره. با در نظر گرفتن تابش، نمی‌تواند آسیب زیادی به بدن وارد کند.

با این حال، برخی از موارد منع مصرف برای این روش وجود دارد. انتصاب زنان باردار و مادران شیرده نامطلوب است، زیرا اشعه بر رشد جنین در رحم تأثیر منفی می‌گذارد و به شیر مادر و همراه با آن در بدن نوزاد وارد می‌شود. اگر جایگزین دیگری وجود نداشته باشد، تمام بدن زن، به‌استثنای زانو، باید از نفوذ اشعه محافظت شود.

سی تی اسکن بر کیفیت اسپرم تأثیر می‌گذارد، بنابراین تا مدتی پس از عمل باید از رابطه جنسی که هدف آن بچه‌دارشدن است خودداری کنید. اما در افراد چاق، به دلیل چگالی بالای بافت چربی که تصاویر را تار می‌کند، نتایج سی تی اسکن می‌تواند غیر قابل اعتماد باشد.

 

معاینه سی تی اسکن برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و بیمارانی که خونریزی بسیار شدید دارند توصیه نمی‌شود.

 

اگر تشخیص برای کودک انجام شود، بهتر است در صورت امکان، روش‌های مطمئن‌تری را انتخاب کنید. رایج‌ترین روش‌های تشخیصی سونوگرافی، کامپیوتر و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی است. ایمن‌ترین هنوز ام آر آی است، انرژی میدان مغناطیسی به جای سی تی اسکن استفاده می‌شود.

 

عملکرد عادی سی تی اسکن:

 

عملکرد عادی سی تی اسکن:

باید گفت که اطلاعات به دست آمده از تصویر سی تی اسکن در درجه اول برای متخصصان در نظر گرفته شده است و برای فردی دور از آناتومی ارزشی ندارد. در بهترین حالت، بیمار می‌تواند به طور مستقل شکستگی استخوان را تشخیص دهد. در واقع رمزگشایی اطلاعات موجود در تصویر را باید به پزشک سپرد.

سی تی اسکن توانایی نفوذ خوبی دارد، اما بافت‌هایی با تراکم‌های مختلف در سطوح مختلف تابش را به تأخیر می‌اندازند. بافت متراکم اشعه‌های بیشتری را جذب می‌کند، بنابراین در سی تی اسکن واضح‌تر از سایرین ظاهر می‌شوند. بیشترین نفوذپذیری بافت تاندون و غضروف است. در تصویر قابل‌مشاهده نیست، اما وضعیت و عملکرد را می‌توان با بزرگی تغییر کوچک در فضای مفصل و در موقعیت نسبی صفحات انتهایی قضاوت کرد.

بیشتر بخوانید
تفسیر سی تی اسکن شکم

با بررسی دقیق نتایج سی تی اسکن از مفصل سالم زانو، نواحی دیستال فمور و تیبیا، کشکک و یک نازک نی کوچک به تصویر کشیده می‌شود. بنابراین همه استخوان‌ها دارای رنگ یکسان و همچنین سطح صاف هستند، به این معنی که از نظر تراکم بافت تقریباً برابر هستند بدون هیچ آسیبی (جمع شدن نامشخص، تیره شدن یا تغییر شکل استخوان در مناطق با نور محدود). نواحی تیره ممکن است نشان دهنده شکستگی‌ها و شکاف‌ها باشد و مربوط به تومورهای بسیار روشن، کیست‌ها، تجمع مایع باشد.

سر استخوان‌ها مطابق با فرورفتگی‌ها است، حفره مفصل دارای ابعاد طبیعی است، در حالی که عرض دو طرف مفصل باید یکسان باشد و شکل آن متقارن است. هنجار در سی تی اسکن مفصل زانو هیچ گونه درگیری در حفره مفصلی را فراهم نمی‌کند.

در سی تی اسکن  منیسک مفصل زانو قابل‌مشاهده نیست زیرا یک بافت غضروفی است. وضعیت چنین بافت‌هایی را می‌توان فقط در عرض فضای مفصل و همچنین در اندازه و شکل یک سایه گوه‌ای شکل که قسمت منبسط شده آن به سمت پایین هدایت می‌شود قضاوت کرد. در صورت مشکوک شدن به آسیب منیسک، هدف از معاینه سی تی اسکن رد یا تأیید شکستگی استخوان در ناحیه است.

همچنین، شکستگی‌ها، رگ به رگ شدن‌ها، تومورها واضح به نظر می‌رسند (زمانی که جابه‌جایی استخوان‌ها نسبت به یکدیگر وجود دارد)، اما مانند سی تی اسکن برای شناسایی تغییرات التهابی و دژنراتیو در بافت. بیایید در نظر بگیریم که چه علائمی در یک تصویر به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص کامل را انجام دهد:

 

مراقبت‌های بعد از عمل:

مراقبت‌های بعد از عمل:

سی تی اسکن  یک روش بدون درد است. دکتر کمی بیشتر از 3-5 دقیقه وقت می‌گذارد و نتایج تقریباً قابل دستیابی است. اگر سی تی اسکن به صورت دیجیتالی انجام شود، فرد می‌تواند پاسخ فوری را روی دیسک یا فلش دریافت کند، در حالی که اطلاعات به دست آمده را می‌توان روی صفحه نمایش مانیتور کامپیوتر مشاهده کرد. در این حالت، وضوح و کنتراست تصویر دیجیتال به طور کلی بالاتر از فیلم سی تی اسکن است. علاوه بر این، حتی ساختارهای بافت نرم نیز با وضوح مناسب دیده می‌شوند.

زمان (حدود 10 دقیقه) طول می‌کشد تا یک عکس فوری فیلم با سی تی اسکن  آنالوگ آشکار شود، پس از آن بیمار عکسی را در دست خود می‌گیرد. در صورت نیاز به توضیح بیشتر در مورد تصویر، باید کمی بیشتر صبر کنید.

برخی منابع نوشیدن شیر تازه گاو را پس از عکس‌برداری با سی تی اسکن تازه توصیه می‌کنند؛ زیرا به حذف تشعشعات از بدن کمک می‌کند. باید گفت که نیاز خاصی به این کار وجود ندارد، اما با داشتن تمام خواص مفید یک محصول طبیعی، چرا توصیه‌هایی را که به اشباع بدن از مواد مفید کمک می‌کند، رعایت نکنید؟

 

 

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

پیمایش به بالا
به بالا بروید