رادیوگرافی ساده چیست؟

فهرست مطالب

رادیوگرافی ساده اولین روش تصویر برداری پزشکی است که در دسترس پزشک قرار می گیرد. علی رغم سادگی این روش اطلاعات بسیار مهمی به خصوص در مورد استخوانها و مفاصل ارائه میکند که با پیشرفت علم تصویر برداری جایگزینی در برخی موارد ندارد.
اشعه ایکس به کار رفته در این روش علی رغم ناچیز بودن میتواند برای جنین و کودکان مضر باشد.

رادیوگرافی ساده

رادیوگرافی با انتقال تابش الکترومغناطیسی یونیزه کننده از طریق ساختارهای استخوانی و بافت نرم انجام می شود و تصویری بر اساس جذب فوتون های اشعه ایکس تولید می کند. رادیوگرافی ساده رایج ترین مطالعه تصویربرداری تشخیصی است. رادیوگرافی به روش‌های متعددی اشاره دارد: ماموگرافی و DEXA نمونه‌هایی از رادیوگرافی کم‌انرژی هستند، فلوروسکوپی و آنژیوگرافی کاربردهای ویژه‌ای هستند که برای تصویربرداری اورژانسی استفاده می‌شوند و سی تی اسکن از بازسازی محاسباتی برای تولید تصویر مقطعی استفاده می‌کند. این مقاله بر روی رادیوگرافی ساده که در محاوره به عنوان تصویربرداری اشعه ایکس شناخته می شود، تمرکز خواهد کرد.

رادیوگرافی ساده

رادیوگرافی ساده از پرتوی ناهمگن از اشعه ایکس استفاده می کند که به سمت آشکارساز پخش می شود و تصویری بر اساس چگالی و ترکیب اجسام مداخله ای ایجاد می کند. فوتون های اشعه ایکس منبع اصلی پرتوهای الکترومغناطیسی یونیزه کننده مورد استفاده در رادیوگرافی پزشکی هستند و از بمباران یک آند با الکترون های پرانرژی ساطع شده از کاتد داغ تولید می شوند.

روش‌های تشخیص شامل صفحه‌های تقویت‌کننده حساس به پرتو، تقویت‌کننده‌های تصویر و آشکارسازهای دیجیتالی است که تصویر را بازسازی می‌کنند. چگالی بافت توسط ظرفیت جذب اشعه ایکس منعکس می شود، موارد زیر به ترتیب افزایش شفافیت رادیویی ذکر شده است:

 1. هوا (نای، ریه، روده، سینوس های پارانازال).
 2. بافت های نرم (قلب، کلیه، ماهیچه ها).
 3. بافت غنی از کلسیم (اسکلت).
 4. مینای دندان.
 5. اجسام خارجی متراکم (پرکننده های فلزی) و مواد حاجب رادیویی مات (باریم).

در حالی که موارد منع مصرف کمی وجود دارد، اشعه ایکس پرتوهای یونیزه کننده تولید می کند زیرا انرژی کافی برای بیرون راندن یک الکترون از اتم را ذخیره می کند و به طور بالقوه بافت را در سطح مولکولی تغییر می دهد. پرتوهای یونیزه سرطان زا هستند و قرار گرفتن در معرض تجمعی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد و بنابراین باید در کودکان خردسال و زنان باردار با احتیاط استفاده شود. عوامل خطر آسیب بافتی شامل دوز تابش، سن کمتر، جنسیت زن و تصویربرداری از مناطق حساس به پرتو است.

بیشتر بخوانید
ام آر آی چيست و چگونه انجام ميشود؟

 

ارتباط با عمل بالینی:

تصویربرداری اشعه ایکس یک روش نسبتا کم هزینه، به طور گسترده در دسترس و بسیار مورد استفاده برای ارزیابی حالات مختلف پاتولوژیک است. این می تواند به فیزیوتر در تشخیص و ارزیابی شرایط متعدد کمک کند. در کسانی که بیمه درمانی ندارند باید هزینه را در نظر گرفت.

عکس تفسیر رادیوگرافی ساده

برنامه های رایج شامل موارد زیر نیست:

 

 • تشخیص شکستگی یا دررفتگی مفصل
 • نشان دادن هم ترازی مناسب و تثبیت قطعات استخوانی پس از درمان شکستگی
 • راهنمای جراحی ارتوپدی مانند ترمیم ستون فقرات، فیوژن ستون فقرات، تعویض مفصل و کاهش شکستگی
 • ارزیابی تروما، از جمله آسیب اسکلتی یا عواقبی مانند پنوموتوراکس یا تشریح آئورت
 • ارزیابی استئومیلیت
 • تشخیص و تکامل پنومونی، آتلکتازی، پلورال افیوژن، آسم، COPD، برونشیت مزمن، برونشیولیت و سایر آسیب شناسی ریوی.
 • ارزیابی کاردیومگالی بالینی یا نارسایی قلبی
 • ارزیابی آرتریت، رشد غیرطبیعی استخوان و تغییرات استخوانی که در شرایط متابولیک مشاهده می شود
 • ارزیابی انسداد یا سوراخ شدن روده مشکوک
 • تشخیص و ارزیابی اسکولیوز
 • تشخیص سرطان استخوان
 • ارزیابی آسیب غیر تصادفی، پلاژیوسفالی یا کرانیوسینوستوزیس در کودکان
 • ارزیابی صفحات رشد و بلوغ اسکلتی
 • محل قرار گرفتن اجسام خارجی در بافت نرم
 • تشخیص آبسه رتروفارنکس

 

معیارهای تشخیصی خاصی که استفاده از تفسیر رادیوگرافی را توجیه می کند:

رادیوگرافی ساده بهتر است در زمینه تاریخچه بالینی و معاینه فیزیکی خاص بیمار در رابطه با شکایت اصلی مورد استفاده قرار گیرد.

 1. تاریخ
 2. شروع
 3. محل
 4. مدت زمان
 5. فرکانس
 6. کیفیت، عوامل تشدید کننده/تسکین دهنده
 7. نگرانی های عصبی
 8. علائم مرتبط
 9. تابش – تشعشع
 10. معاینه ی جسمی

موارد منع کمی برای رادیوگرافی ساده وجود دارد، اگرچه در کودکان خردسال و زنان باردار باید احتیاط کرد و ارائه دهندگان باید خطرات و مزایای تصویربرداری را بسنجند. دوز تجمعی پرتو باید در صورت تصویربرداری مکرر کنترل شود. توانایی بیمار برای تحمل معاینه همیشه باید قبل از سفارش در نظر گرفته شود.

رادیوگرافی رنگی

پیش بینی نتیجه

رادیوگرافی می‌تواند نتیجه بیمار را با ارائه مکان‌های تشخیصی و درمانی دقیق، اغلب بدون تأخیر قابل‌توجه یا هزینه‌های زیاد با سایر روش‌های تصویربرداری، بهبود بخشد.

 

تاثیرات محیطی

یکی از مزیت‌های رادیوگرافی ساده این است که می‌توان آن را در محیط‌های بستری یا سرپایی، با کاربرد قابل حمل برای بیمارانی که نمی‌توانند تحت معاینه ایستاده قرار گیرند، انجام داد. در حالی که رادیوگرافی به آسانی در دسترس است، باید با احتیاط انجام شود، به عنوان امتداد یک شرح حال کامل و معاینه فیزیکی با احتمال کافی قبل از آزمون.

 

مفاهیم و عمل پیشرفته یا در حال ظهور و منحصر به فرد

رادیوگرافی یک روش به خوبی شناخته شده است و بیشتر نوآوری ها در رادیولوژی MRI، سی تی اسکن، PET، فلوروسکوپی و اولتراسوند را احاطه می کند. با این حال اخیراً پزشکان از توموسنتز پستان به جای ماموگرافی استفاده می کنند، که در آن 10 عکس اشعه ایکس با 1/10 دوز تابش در هر دنباله گرفته می شود و تصاویر در زوایای مختلف گرفته می شوند تا متخصص تشخیص بتواند در بافت “پیمایش” کند. تصور می شود که این باعث افزایش حساسیت برای تشخیص توده ها می شود

بیشتر بخوانید
MR و CT آنژیوگرافی

علاوه بر این، توموسنتز در تشخیص فرسایش استخوان در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید ایجاد شده استفاده شده است. یک مطالعه نشان داد که توموسنتز حساسیت بالاتری در تشخیص فرسایش استخوان دارد، در مقایسه با رادیوگرافی ساده، با بار تشعشعی تقریباً معادل 14 درصد افزایش یافته است.

 شکاف در پایه شواهد

اشعه ایکس در ارزیابی بافت نرم محدود است و حساسیت در موارد استئومیلیت مزمن و توده های ریوی کاهش می یابد. اغلب CT، MR یا مطالعات پزشکی هسته ای برای تایید تشخیص مورد نیاز است. به طور کلی، رادیوگرافی ساده یک روش بسیار تثبیت شده است و رایج ترین تصویربرداری تشخیصی مورد استفاده در عمل پزشکی است.

رادیوگرافی رنگی

رادیوگرافی رنگی

 

کنترل های دقیق: با انجام رادیوگرافی با اشعه ایکس با دو انرژی مختلف می توان عدد اتمی متوسط ​​ماده تابیده شده را بدست آورد که اطلاعاتی در مورد ماهیت آن ارائه می دهد. تصاویر به دست آمده اغلب مواد با اعداد اتمی کم را به رنگ نارنجی رنگ می کنند.

اینها شامل مواد آلی، از جمله مواد مخدر و مواد منفجره است. با الگوریتم های مناسب، حتی می توان بین این دو تمایز قائل شد. این به این دلیل است که مولکول های دارو غنی از کربن، اکسیژن و هیدروژن هستند، در حالی که مواد منفجره حاوی نیتروژن بسیار بیشتری هستند.

اشعه ایکس سنتی این امکان را فراهم می کند که به وضوح یک استخوان درشت نی شکسته، یک دندان پوسیده یا طرح کلی اشیاء داخل چمدان را مشاهده کنید. با این حال، آنها به طور فزاینده ای ناکافی هستند، به ویژه در زمینه امنیتی، جایی که گاهی اوقات لازم است بین بسته بندی مواد منفجره پلاستیکی و بسته بندی مارزیپان تمایز قائل شد.

به همین دلیل، اسکنرهای اشعه ایکس جدید ساخته شده اند که می توانند اشیایی را که در نگاه اول پنهان می شوند، آشکار کنند. برای رسیدن به این هدف، چنین دستگاه هایی هوشمندانه از تعامل بین اشعه ایکس و اتم ها بهره می برند.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی چگونه انجام ميشود؟

 

برای درک نحوه عملکرد آنها، اجازه دهید ابتدا اصول اولیه یک اشعه ایکس سنتی را یادآوری کنیم. اینها را می توان به عنوان یک عکس نگاتیو در نطر گرفت، جایی که نواحی نور مربوط به بخش هایی از جسم است که اشعه ایکس ساطع شده در جهت صفحه آشکارساز را جذب کرده است (یا آنها را تا زمانی که خارج از میدان منحرف شده اند منحرف کرده اند).

در همان ضخامت، هر چه مواد متراکم تر باشند، این جذب بیشتر است. یعنی جرم آن در واحد حجم بیشتر باشد. این اصل چیزی است که به ما امکان می دهد استخوان ها را از سایر بافت ها، دندان پوسیده را از سالم یا در داخل چمدان، اشیاء فلزی را از لباس تشخیص دهیم.

رادیوگرافی رنگی

چرا جذب یا انحراف پرتوهای ایکس به طور مستقیم با چگالی جسم مرتبط است؟ دلیل آن این است که پرتوهای ایکس با الکترون‌های موجود در ماده که تعداد آنها در واحد حجم عملاً متناسب با چگالی است، برهمکنش می‌کنند.

اجازه دهید این جمله آخر را توجیه کنیم. جرم کل یک اتم اساساً جرم هسته است که می توان آن را با تعداد نوکلئون ها (پروتون ها و نوترون ها) ضرب در جرم پروتون تقریب زد. اکنون تعداد نوکلئون های یک اتم معمولاً بین دو تا سه برابر پروتون ها و تعداد پروتون ها برابر با تعداد الکترون ها است تا از خنثی بودن الکتریکی اتم اطمینان حاصل شود. بنابراین، تعداد الکترون های موجود در یک اتم تقریباً متناسب با جرم آن اتم خواهد بود.

در رادیوگرافی سنتی اشعه ایکس، یک پرتو اشعه ایکس از انرژی کاملاً مشخص از طریق جسم مورد بررسی ارسال می شود. بنابراین یک تصویر در مقیاس خاکستری به دست می آید: سایه هایی که هیچ اطلاعاتی در مورد ماهیت مواد تابیده شده ارائه نمی دهند. کنترل کننده های امنیتی باتجربه سعی می کنند طرح کلی اشیاء خطرناک مانند چاقو یا سلاح گرم را تشخیص دهند.

هنگامی که چندین اشیاء روی هم چیده می‌شوند، سایه‌ها روی هم قرار می‌گیرند و مانع شناسایی می‌شوند. علاوه بر این، چنین تصاویری اجازه شناسایی مواد منفجره یا مواد مخدر را نمی دهد، زیرا چنین موادی شکل خاصی ندارند. حداکثر، یک اپراتور قادر خواهد بود سیم های الکتریکی یک وسیله انفجاری را شناسایی کند.

 

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «رادیوگرافی ساده چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید