خواندن ام آر آی

خواندن ام آر آی

فهرست مطالب

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) موضوعی است که در قالب‌های مختلف در سراسر دانشکده پزشکی ارائه می‌شود، بنابراین دانشجویان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به طور یکسان ممکن است استانداردهای آموزشی متفاوتی دریافت کنند. چندین نوع مختلف، صفحات مشاهده، و طیف وسیعی از آسیب‌شناسی‌های مرتبط برای خواندن ام آر آی وجود دارد.

این پیچیدگی‌ها ممکن است همه را از تفسیر MRI ترسانده باشد. در اینجا، ما یک مرور مختصر از اصول، رویکرد و تفسیر MRI ارائه می‌دهیم. در حالی که نمی‌توانیم شما را به یک رادیولوژیست تبدیل کنیم، ممکن است بتوانیم به شما کمک کنیم در زمان بعدی که توسط یکی از شما سؤال شد، کمتر سردرگم به نظر برسید.

چرا باید از ام آر آی استفاده کنیم؟

چرا باید از ام آر آی استفاده کنیم؟

به طور کلی، MRI کمتر از فیلم‌های ساده و سی تی اسکن استفاده می‌شود. آنها اغلب برای مشاهده بهتر بافت‌های نرم در نظر گرفته شده‌اند. MRI به ویژه در بیماران مشکوک به آسیب شناسی عصبی یا اسکلتی عضلانی مفید است، با این حال، می‌توان از آن در بسیاری از تخصص‌های دیگر نیز استفاده کرد. گرفتن تصاویر MR کمی بیشتر طول می‌کشد و آنها گران‌تر هستند. ام آر آی در بیمارانی که دارای ایمپلنت‌های فلزی فرومغناطیسی یا جسم خارجی هستند منع مصرف دارد.

 

چگونه اسکن MRI را بخوانیم؟

 

اگر با اصطلاحات و ارائه‌ها به خوبی آشنا نباشید، خواندن گزارش اسکن MRI می‌تواند کمی مشکل باشد. اسکن‌های MRI که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند، اسکن‌های T1-weighted و T2-weighted و همچنین آنهایی هستند که FLAIR را در بر می‌گیرند. ما برخی از حقایق مهم را فهرست کرده‌ایم تا به شما در انجام این کار کمک کنیم –

بیشتر بخوانید
 اسکن ام آر آی و کلاستروفوبیا: آیا اسکنرهای رو باز بهترین روش اسکن برای شما است؟

توالی با وزن T1 بهترین نمایش ساختارهایی را نشان می‌دهد که عمدتاً از چربی ساخته شده‌اند. این توالی‌ها مایع مغزی نخاعی (CSF) را به رنگ سیاه، ماده خاکستری را در خاکستری، ماده سفید را به رنگ سفید، استخوان‌ها را سیاه و بافت‌های چربی را سفید نشان می‌دهند. این توالی‌ها در بررسی مسائلی مانند آناتومی طبیعی مغز دقت بیشتری دارند.

توالی وزن T2 ساختارهایی را نشان می‌دهد که از مقدار زیادی آب تشکیل شده‌اند. CSF به صورت سفید، ماده خاکستری به صورت خاکستری، ماده سفید رنگ خاکستری تیره‌تر، استخوان‌ها به صورت سیاه و بافت چربی سفید نشان داده می‌شود. این توالی بیشتر برای نشان دادن تغییرات پاتولوژیک در بافت‌های عصبی استفاده می‌شود.

یکی دیگر از جنبه‌های مهمی که در هنگام بررسی اسکن‌های MRI باید به آن توجه کرد، جهت گیری اسکن‌ها است. در مورد اسکن تاج، هرآنچه در سمت چپ دیده می‌شود در واقع در سمت راست بیمار دیده می‌شود و بالعکس. در مورد اسکن‌های محوری، تصویر را به گونه‌ای می‌بینید که گویی بیمار را از میان پاهایش می‌بینید در حالی که در جهت مخالف قرار دارد.

برای اسکن‌های MRI مغز، پیروی از یک رویکرد سیستماتیک برای درک دقیق مسائل مهم است. تجزیه و تحلیل MRI در حالت ایده آل باید از بطن‌ها شروع شود و سپس به ساختارهای زیر قشری و سپس لوب‌های مغز برود. این کار متعاقباً با تجزیه و تحلیل قشر مغز و سپس در نهایت مننژها و جمجمه دنبال می‌شود.

مراحل مربوط به خواندن ام آر آی 

مراحل مربوط به خواندن ام آر آی

ما فهرستی از مراحل آسان را گردآوری کرده‌ایم که می‌توانید آنها را دنبال کنید تا ایده دقیقی از آنچه که اسکن‌های MRI به شما می‌گویند به دست آورید. مهم این است که مشخصاتی که در اسکن ذکر شده است؛ مانند نام بیمار، تاریخ تولد، اطلاعات تماس بیمارستان و … به همراه مشخصات تصویر از نظر تاریخ و نوع به درستی ذکر شود. مطمئن شوید که  اسکن مربوط به تصویر اخیر بیمار صحیح است و در صورت وجود، با مشاهده تصاویر مقطع قبلی بررسی کنید.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی اندومتریوز

نرم افزار تصویربرداری

نرم افزار تصویربرداری

به عنوان یک فرد غیرمجاز، نرم افزار تصویربرداری را نصب کنید. اکثر اسکن‌های MRI با نصب MRI داخلی در دیسک‌ها ارائه می‌شوند. دیسک خود را در لپ تاپ یا رایانه خود قرار دهید و مطالعه را بارگذاری کنید. نمایشگرهای MRI در قالب استاندارد DICOM به راحتی به صورت آنلاین برای دانلود در دسترس هستند و فرایند مشاهده را ساده‌تر، دردسترس‌تر و آسان‌تر می‌کنند.

مطمئن شوید که تصویر را به خوبی بارگذاری کرده‌اید و به طور خاص به تنظیمات کنتراست نگاه کنید تا تجزیه و تحلیل و کسر دقیق انجام شود. ایده این است که بر روی تکه‌های غیر متقارن تمرکز کنید که می‌تواند به شما در شناسایی مسائلی مانند فتق دیسک ستون فقرات کمک کند. برای ناحیه زانو، مطمئن شوید که به طور خاص به ناهماهنگی بین دو زانو برای مسائلی مانند پارگی رباط و پارگی مینیسک توجه کنید.

 

تصاویر وزن شده را به دقت بررسی کنید

مهم است که مطمئن شوید که تصاویر وزنی را که می‌توانند T1، T2 یا FLAIR باشند، به راحتی و با دقت ارزیابی می‌کنید. اسکن‌های خود را مرور کنید و سطوح مختلف موجود – محوری، تاجی و ساژیتال را شناسایی کنید. بررسی کنید که آیا سیگنال‌های MRI غیر طبیعی وجود دارد یا خیر.

از قسمت‌های آناتومیک تمرکز عبور کنید و مطمئن شوید که هیچ یک از آن فراموش نشده یا غیر طبیعی به نظر نمی‌رسد. مطمئن شوید که در صورت امکان هر دو طرف تصویر را با هم مقایسه کرده‌اید تا سیگنال‌های غیرعادی آشکار شود. همچنین باید مطمئن شوید که شکل، اندازه، شدت و مکان سیگنال تصاویر وزن‌دار را برای خواندن دقیق آنالیز کنید.

بیشتر بخوانید
موارد استفاده از سی تی اسکن

 مقایسه توالی‌های مختلف MRI

 مقایسه توالی‌های مختلف MRI

مهم است که تصاویر توالی‌های MRI را به منظور تمایز بین پاتولوژی مقایسه کنید. مقایسه تصاویر حساس به چربی با اسکن‌هایی که به آب حساس هستند می‌تواند به تشخیص ایسکمی و التهاب در پاتولوژی‌های مختلف کمک کند.

درگیر شدن در تقویت پس از کنتراست برای آسیب شناسی عروقی و بافت‌های پاتولوژیک عروقی نیز مفید است و مزایای زیادی را به همراه دارد. همچنین درک اینکه از چه تصاویر مختلف هنگام نگاه کردن به مغز و غیره استفاده می‌شود، کمک زیادی به رمزگشایی بین اکثر تفاوت‌ها خواهد کرد.

 

مقایسه در روش‌های مختلف

همچنین توصیه می‌شود که اسکن‌های MRI را با سایر روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن و اسکن فیلم ساده مقایسه کنید تا تصویر واضح‌تری از آنچه می‌خواهید به دست آورید. همچنین به شما کمک می‌کند تا به تعدادی از سؤالات پاسخ دهید که این روش‌های ذکر شده پاسخگوی آنها نیستند.

متوجه خواهید شد که MRIها در تجزیه و تحلیل خود در ارگان‌ها و عملکردهای بدن جامع هستند. با مقایسه روش‌های مختلف، می‌توانید به آسانی به سؤالات زیر پاسخ دهید – آیا می‌توانید آسیب‌شناسی را در سایر روش‌های تصویربرداری مشاهده کنید و آیا می‌توانید از فیلم‌های ساده با دقت استفاده کنید.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید