تفسیر سونوگرافی آنلاین

تفسیر سونوگرافی

فهرست مطالب

تصویربرداری اولتراسوند را می توان به دلایل مختلف مورد استفاده قرار داد، اما رایج ترین استفاده برای مشاهده نوزاد در رحم است. اگر اخیرا سونوگرافی انجام داده اید و می خواهید تصاویر را تفسیر سونوگرافی کنید، ممکن است اطلاعاتی در مورد اصول اولیه تصویربرداری اولتراسوند یاد بگیرید.

همچنین می توانید با برخی از ویژگی های سونوگرافی بارداری مانند نحوه دیدن سر، بازوها یا جنسیت نوزاد آشنا شوید. به یاد داشته باشید، تفسیر سونوگرافی ممکن است دشوار باشد، بنابراین بهتر است از پزشکان متخصص سایت گزارش آنلاین کمک بگیرید، تفسیر سونوگرافی و دیگر نتایج رادیولوژیک به صورت کاملا آنلاین و توسط متخصصین این زمینه در این سایت ارائه می شود.

تفسیر سونوگرافی بارداری

روش شماره یک: رمزگشایی تصاویر و تفسیر سونوگرافی

 

 1. تفسیر سونوگرافی اطلاعات بالای تصاویر سونوگرافی

متن و اعداد بالای تصویر را نادیده بگیرید. بسیاری از بیمارستان ها و مراکز سونوگرافی این فضا را با اطلاعاتی مانند نام شما، شماره مرجع بیمارستان یا تنظیمات دستگاه سونوگرافی پر می کنند. از آنجایی که این اطلاعات هیچ ارتباطی با آنچه در سونوگرافی می بینید ندارد، همه آنها در تفسیر سونوگرافی نادیده گرفته می شود.

 

 1. اولین مرحله تفسیر سونوگرافی

از بالای تصویر شروع کنید. بالای صفحه یا تصویر کاغذی جایی است که پروب اولتراسوند قرار می گیرد. به عبارت دیگر، آنچه می بینید نمای جانبی اندام ها یا بافت ها است نه از بالا.

فرض کنید در حال انجام سونوگرافی از رحم خود هستید. سپس آنچه در بالای صفحه یا سونوگرافی چاپ شده مشاهده می کنید، طرح کلی بافت های بالای رحم خواهد بود. در پایین صفحه یا تصویر، بافت های عمیق تری مانند پوشش داخلی رحم، داخل رحم و پشت رحم را مشاهده خواهید کرد.

 

 1. توجه به رنگ در تفسیر سونوگرافی

به تفاوت رنگ ها در تفسیر سونوگرافی توجه کنید. اکثر تصاویر سونوگرافی سیاه و سفید هستند، اما می بینید که در آنها از سایه های مختلف سیاه و سفید نیز استفاده می شود. تفاوت رنگ ناشی از اختلاف در چگالی موادی است که امواج صوتی از آن عبور می کنند.

بافت‌های جامد مانند استخوان سفید به نظر می‌رسند زیرا سطوح بیرونی آن‌ها امواج بیشتری را منعکس می‌کنند. بافت های پر از مایع، مانند رحم پر از مایع آمنیوتیک، تیره به نظر می رسند. تصویربرداری اولتراسوند در محیط گازی به خوبی عمل نمی کند. بنابراین، سونوگرافی به طور کلی در بررسی اندام های پر از هوا مانند ریه ها استفاده نمی شود.

 

 1. مشخص کردن جهت تصویر در تفسیر سونوگرافی

قسمت های قابل مشاهده بدن را شناسایی کنید. اکثر تصاویر اولتراسوند معکوس هستند، بنابراین شما قسمت چپ بدن را در سمت چپ تصویر می بینید. با این حال، سونوگرافی ترانس واژینال به شکل مستقیم گرفته می شود. در نماهای مستقیم، سمت چپ بدن در سمت راست تصویر قرار دارد.

اگر مطمئن نیستید که چه نوع سونوگرافی دریافت می کنید، از تکنسین های سونوگرافی سایت گزارش آنلاین در خواست مشاوره کنید تا به تفسیر سونوگرافی شما به کامل ترین شکل و سریعترین شکل ممکن انجام شود.

 

 1. جلوه های بصری تصاویر

مراقب جلوه های بصری باشید. اولتراسوند از صدا برای ایجاد تصاویری از ساختارهای داخلی بدن شما استفاده می کند. بنابراین، تصاویر واضح نیستند. ممکن است به دلیل تنظیمات دستگاه اولتراسوند، زاویه آن یا تراکم بافت های مورد بررسی، جلوه های بصری متفاوتی رخ دهد. رایج ترین جلوه های بصری که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

تقویتی: این به این دلیل است که بخشی از ساختار مورد بررسی به دلیل وجود مایع اضافی در ناحیه (مثلاً کیست) روشن‌تر از آنچه باید باشد به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید
جلوگیری از تشخیص اشتباه بیماری

تضعیفی: همچنین به عنوان ghosting شناخته می شود، این باعث می شود که ناحیه اسکن شده تیره تر از آنچه باید به نظر برسد.

ناهمسانگردی. این اثر مربوط به زاویه پروب است. برای مثال، نگه داشتن کاوشگر در زاویه راست نسبت به تاندون‌های خاص، آن ناحیه را روشن‌تر از حالت عادی نشان می‌دهد. بنابراین برای جلوگیری از این اثر باید زاویه پروب را تغییر داد.

تفسیر سونوگرافی

روش دوم: تفسیر سونوگرافی بارداری

 

1.     شناسایی رحم در تصویر

رحم خود را شناسایی کنید خطوط سفید یا خاکستری روشن را در طرفین تصویر سونوگرافی پیدا کنید تا طرح کلی رحم را ببینید. فقط داخل این قسمت باید یک ناحیه سیاه وجود داشته باشد. این مایع آمنیوتیک است.

به یاد داشته باشید که لبه های رحم ممکن است همیشه قابل مشاهده نباشند. ممکن است تکنسین دستگاه را طوری قرار داده باشد که کودک در مرکز تصویر قرار گیرد. اگر خطوط سفید یا خاکستری را در یک یا هر دو طرف تصویر می بینید، احتمالاً طرح کلی رحم شما است.

همچنین ممکن است خاکستری یا سفید به نظر برسد، بسته به موقعیت او در مایع آمنیوتیک (ناحیه تیره داخل رحم). سعی کنید با نگاه کردن به ناحیه داخل مایع آمنیوتیک، خطوط و اندام های کودک را ببینید.

جزئیات در تصویر بسته به مرحله بارداری متفاوت است. به عنوان مثال، در هفته هشتم، جنین شبیه یک خرس عروسکی نرم یا لوبیا پخته شده است. در 12 هفتگی می توانید سر نوزاد را مشاهده کنید و در 20 هفتگی می توانید ستون فقرات، چشم ها، پاها و قلب نوزاد را ببینید.

 

2.     جنسیت نوزاد را تعیین کنید.

 در هفته های 18 تا 20 بارداری، سونوگرافی برای بررسی رشد نوزاد، وجود مشکل و تعیین جنسیت انجام می شود. به یاد داشته باشید که در این مرحله همیشه نمی توان جنسیت نوزاد را تعیین کرد و تا زمانی که نوزاد متولد نشود، جنسیت دقیقا مشخص نخواهد شد.

تکنسین سونوگرافی یا متخصص زنان و زایمان به دنبال سه خط در تصویر هستند که نشان دهنده لابیا کوچک یا آلت تناسلی است تا جنسیت کودک را تعیین کند. به یاد داشته باشید که این روش تفسیر سونوگرافی در تعیین جنسیت 100٪ دقیق نیست. یک جلوه بصری ممکن است ظاهر آلت تناسلی را در تفسیر سونوگرافی مبهم کند، یا ممکن است آلت تناسلی ظاهر شود که در واقع وجود ندارد.

عکس تفسیر سونوگرافی

 

3.     تفسیر سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی

تفسیر سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی بهترین گزینه برای تعیین جنسیت جنین است. اگر می خواهید کودک خود را با جزئیات بیشتری نسبت به دستگاه های سونوگرافی معمولی ببینید، از پزشک خود در مورد سونوگرافی سه بعدی سوال کنید. یک تصویر سونوگرافی سه بعدی می تواند ویژگی های صورت نوزاد را نشان دهد و حتی برخی از نقایص مادرزادی مانند شکاف لب یا شکاف کام را تشخیص دهد.

اگر می خواهید سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی انجام دهید، بهترین زمان برای این کار بین هفته های 26 تا 30 است.

به خاطر داشته باشید که این اسکن ها می توانند گران قیمت باشند و ممکن است توسط شرکت های بیمه پوشش داده نشوند مگر اینکه دلیل پزشکی برای بررسی یک ناهنجاری وجود داشته باشد.

 

تفسیر سونوگرافی pelvic

تفسیرسونوگرافی Transvaginal و Perineal در تشخیص Pelvic floor muscle dysfunction تاکید دارد . اما با توجه به معمول‌تر بودن سونوگرافی Trans abdominal به عنوان یک روش غیر تهاجمی، معمول و راحت، در صورت توانایی در تدوین روش سونوگرافی و ثبت معیارهایی برای تشخیص این تغییرات، این معیارها می‌تواند در گزارش معمول سونوگرافی‌های Trans abdominal ذکر شود و تشخیص زودهنگام و پی‌گیری آسان‌تر تغییرات در عملکرد و  قدرت عضلات کف لگن را مورد توجه قرار دهد.

بیشتر بخوانید
اسکن سریعتر MRI فعالیت مغز موش را ثبت می کند

 

 

اصطلاحات متداول تفسیر سونوگرافی به چه معناست؟

زمانی که خونریزی قاعدگی به تعویق افتاد، خانمی که مشکوک به بارداری است به پزشک مراجعه می کند، آزمایش بارداری داده می شود و در صورت مثبت بودن آزمایش، پزشک سونوگرافی انجام می دهد تا ببیند آیا بارداری وجود دارد یا خیر. کیسه حاملگی در هفته های اول برای بررسی بارداری در سونوگرافی کافی است. در مراحل بهد از معاینات اولتراسوند برای تعیین وضعیت سلامت عمومی نوزاد در کیسه، روند رشد جنین و وجود یا عدم وجود هر گونه ناهنجاری استفاده می شود.

در طول دوره از شروع بارداری تا تولد، پزشک در فواصل زمانی معین، مادر باردار را برای معاینه سونوگرافی فرا می خواند. با توجه به داده های به دست آمده از تفسیر سونوگرافی، او اطلاعات مهمی در مورد مادر بارداری و نوزاد به دست می آورد. معاینات سونوگرافی معمولا هر ماه تا آغاز ماه هشتم بارداری به طور منظم ادامه می یابد. اگرچه بنا به صلاحدید پزشک متفاوت است، کنترل اولتراسوند معمولاً یک بار در هفته در 2 یا 1 ماه گذشته انجام می شود.

در هر کنترل اولتراسوند که معمولا ماهانه است، پزشک رشد نوزاد را بررسی می کند، آن را با توجه به داده ها تفسیر می کند و خروجی سونوگرافی را به مادر باردار می دهد. این چاپ اولتراسوند که توسط مادر باردار دریافت می‌شود معمولاً حاوی اطلاعات مهمی مانند هفته بارداری است، وزن تخمینی او و مقدار مایع آمنیوتیک در آن است.

با این حال، از آنجایی که این موارد به صورت اختصاری نوشته شده اند، اگر پزشک تفسیر سونوگرافی، توضیح دقیق و قابل فهمی ارائه نکند، مادر باردار نمی تواند چیز زیادی از این خروجی سونوگرافی بفهمد. از این نظر، دانستن اینکه حروف و علائم روی پرینت های سونوگرافی داده شده در دوران بارداری به چه معناست و اختصارات در نتایج تفسیر سونوگرافی به چه معناست مفید است.

تفسیر آنلاین سونوگرافی

 

اصطلاحات رایج سونوگرافی

اصطلاحات پزشکی مختلفی در طول فرآیند سونوگرافی استفاده می شود. تعاریف برخی از کلمات کلیدی و عبارات اصطلاحات رایج اولتراسوند در ادامه برای آشنایی بیشتر بیماران گردآوری شده است.

 

 1. LMP: اگرچه به طور کلی این عبارت یکی اصطلاحات رایج سونوگرافی نیست، اما به معنای آخرین روز قاعدگی مادر است. اما بیشتر مواقع در گزارشات سونوگرافی درج می شود.
 2. CRL: به معنای فاصله سر و باسن نوزاد است. با مشاهده این مقدار می توانید دقیق ترین اطلاعات در مورد رشد کودک قبل از بارداری را مشاهده کنید.
 3. AC (دور شکم): اندازه گیری دور شکم نوزاد
 4. BPD (قطر دو جداره): قطر عرضی جمجمه نوزاد. این به فاصله بین استخوان های جداری در دو طرف جمجمه نوزاد اشاره دارد.
 5. OFD (قطر اکسیپیتوفرونتال): قطر طولی جمجمه نوزاد
 6. HC (دور سر): نماد اندازه دور سر نوزاد است.
 7. FL: مخفف طول استخوان ران نوزاد است. استخوان ران بلندترین استخوان بدن است. برای داشتن اطلاعاتی در مورد سلامتی نوزاد از ماه چهارم استفاده می شود. با یک محاسبه آسان می توانید این مقدار را در 7 ضرب کنید و قد نوزاد را بدست آورید.
 8. AD: قطر شکم نوزاد
 9. EDD: تاریخ تخمینی تولد نوزاد است و همراه با سایر اصطلاحات اولتراسوند استفاده می شود.
 10. AFI: برای اندازه گیری مقدار مایع آمنیوتیک در سونوگرافی استفاده می شود. (شاخص مایع آمنیوتیک)
 11. RA: دهلیز راست در قلب
 12. LA: دهلیز چپ در قلب
 13. LV: بطن راست در قلب
 14. AO: آئورت، شریان اصلی قلب
 15. W: بچه چند سالشه؟
 16. GA (سن حاملگی): سن حاملگی، یعنی چند هفته و چند روز است
 17. EFW (وزن تخمینی جنین): برای اندازه گیری سونوگرافی استفاده می شود و به وزن تخمینی نوزاد اشاره دارد.
 18. GS: کیسه بارداری
 19. YS: اگرچه عملکرد کیسه ای که قبل از تشکیل جنین تشکیل می شود دقیقاً مشخص نیست، اما مشخص شده است که این کیسه مسئول تشکیل سلول های خونی نوزاد و همچنین تبادل مواد است. بین مادر و نوزاد البته در مراحل اولیه بارداری پروتئینی به نام آلفا فتوپروتئین نیز در این کیسه تولید می شود.
 20. HL: به معنای طول استخوان بازو، یعنی استخوان بلند بازو است. استخوان بازو که استخوان بلند بازو بین شانه و آرنج است، در نوزادان مبتلا به سندرم داون کوتاهتر است. به عبارت دیگر برای تشخیص سندروم داوون در جنین استفاده می شود.
 21. NT: به ضخامت پشت گردن نوزاد اشاره دارد.
بیشتر بخوانید
سی تی اسکن ریه

سونوگرافی داپلر نیز اصطلاحات اختصاری خود را دارد که شاما موارد زیر می شود.

 1. S: به نقطه ی انتهایی شکل موج داپلر اشاره دارد. همچنین نقطه‌ای است که سرعت جریان خون در آن بسیار زیاد است.
 2. A: به میانگین سرعت جریان خون اشاره دارد.
 3. D:    نرخ جریان دیاستولیک است. همچنین بیانگر سرعت جریان خون در ورید در مرحله آرامش قلب است.
 4. RI:  شاخص مقاومت بدن
 5. PI: شاخص ضربان قلب
 6. S/D: میزان سرعت جریان خون در سیستول و دیاستول

سوالات متداول تفسیر سونوگرافی:

مزایای تفسیر سونوگرافی آنلاین در مقایسه با تفسیر حضوری چیست؟

تفسیر سونوگرافی آنلاین خدمات راحت و در دسترس را برای بیماران، با توانایی دریافت سریع نتایج ، از خانه خود ارائه می دهد.

چگونه خدمات تفسیر سونوگرافی آنلاین نتایج دقیق را تضمین می کنند؟

خدمات آنلاین تفسیر اولتراسوند از متخصصان بسیار آموزش دیده و با تجربه و همچنین فناوری و نرم افزار پیشرفته برای اطمینان از ارائه نتایج دقیق استفاده می کند.

چه نوع خدمات تفسیر سونوگرافی آنلاین موجود است؟

خدمات آنلاین تفسیر سونوگرافی معمولاً شامل تفسیر سونوگرافی شکم، زایمان، زنان و اسکلتی عضلانی می شود.

هزینه خدمات تفسیر آنلاین سونوگرافی در مقایسه با خدمات حضوری چگونه است؟

هزینه خدمات آنلاین تفسیر سونوگرافی بسته به عوامل مختلف ممکن است در مقایسه با خدمات حضوری کمتر باشد.

آیا محدودیتی برای سونوگرافی آنلاین وجود دارد؟

برخی از انواع اسکن های اولتراسوند، مانند برخی روش های عروقی یا مداخله ای، ممکن است برای تفسیر آنلاین مناسب نباشند.

آیا می توان از خدمات تفسیر آنلاین سونوگرافی در مواقع اضطراری استفاده کرد؟

خدمات آنلاین تفسیر سونوگرافی ممکن است برای شرایط اضطراری مناسب نباشد و در این موارد مراجعه حضوری به پزشک در اولویت قرار دارد.

زمان‌ ارائه برای تفسیر سونوگرافی آنلاین چقدر است؟

زمان ارائه گزارش سونوگرافی برای تفسیر سونوگرافی آنلاین 24 تا 48 ساعت است.

کیفیت خدمات تفسیر آنلاین سونوگرافی در مقایسه با خدمات حضوری چه تفاوتی دارد؟

کیفیت خدمات آنلاین سونوگرافی به دلیل راحتی و در دسترس بودن خواهان بیشتری دارد.

فرآیند درخواست تفسیر سونوگرافی چگونه است؟

فرآیند درخواست تفسیر سونوگرافی آنلاین معمولا شامل ارسال اسکن اولتراسوند به سایت گزارش آنلاین و ارائه اطلاعات بیمار می شود.

 

تفسیر سونوگرافی آنلاین در سایت گزارش آنلاین

اگر این اطلاعات برای شما پیچیده به نظر میرسند به راحتی می توانید از خدمات تفسیر سونوگرافی آنلاین سایت ما استفاده کنید که دسترسی سریع به متخصصان ما و از خانه خود داشته باشید.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «تفسیر سونوگرافی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید