تشخیص علت سردرد

تشخیص علت سردرد با سی تی اسکن (ct scan)

فهرست مطالب

سی تی اسکن از اشعه ایکس و کامپیوتر برای تهیه تصاویر از بدن استفاده می‌کند. گاهی اوقات می‌تواند به پزشکان در تشخیص سردرد و علل آن کمک کند. اگر روزانه یا تقریباً هر روز سردرد دارید یا سردرد شدید ناگهانی شروع می‌شود، ممکن است به آن نیاز داشته باشید.

سردرد یکی از شایع‌ترین شکایات در بیماران مراجعه کننده به بخش اورژانس است. پزشکان با کار دشواری برای افتراق اختلالات سردرد اولیه (خوش‌خیم) از ثانویه مواجه هستند، زیرا در حال حاضر هیچ دستورالعمل بین‌المللی در مورد شاخص‌های بالینی برای تصویربرداری عصبی در بیماران سردرد وجود ندارد.

ما با مرور پرونده‌های چند بیمار که با شکایت اولیه سردرد مراجعه کرده بودند پی بردیم که پیامدهای اولیه شامل مقدار تصویربرداری تشخیصی، نتایج متفاوت ارائه‌شده توسط تصویربرداری تشخیصی، و عوامل بالینی  با نتایج غیر طبیعی تصویربرداری مرتبط بود.

سردرد یکی از شایع‌ترین شکایات در بیمارانی است که در بخش اورژانس ارزیابی می‌شوند. اکثر بیمارانی که با سردرد در اورژانس بستری می‌شوند، با یک اختلال سردرد اولیه خوش‌خیم تشخیص داده می‌شوند. با این وجود، حدود 10 درصد از بیماران سردرد با اختلالات شدید سردرد ثانویه از جمله تروما، خونریزی، آسیب شناسی عروقی، عفونت یا بدخیمی تشخیص داده می‌شوند. سرنخ‌های بالینی برای علل سردرد ثانویه را می‌توان از علائم حیاتی و معاینه عصبی گسترده به دست آورد.

تشخیص علت سردرد

با این حال، ممکن است در تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به آسیب شناسی داخل جمجمه وجود نداشته باشد. تشخیص نادرست اختلالات سردرد ثانویه عواقب شدیدی دارد، زیرا آسیب شناسی زمینه‌ای مضر ممکن است به اندازه کافی درمان نشود و منجر به ناتوانی یا حتی مرگ شود. در نتیجه، تصویربرداری مجدد از جمله توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اغلب برای رد علل سردرد ثانویه شدید انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید
اسکن ستون فقرات چه مواردی را مشخص می کند؟

این آزمایش‌ها هم برای بیماران و هم برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی (به‌عنوان مثال افزایش مدت اقامت در اورژانس و ازدحام بیش از حد در اورژانس) و هزینه‌های قابل‌توجهی مراقبت‌های بهداشتی را به همراه دارد. علاوه بر این، یافته‌های اتفاقی در تصویربرداری جمجمه غیرمرتبط با سردرد ممکن است باعث ایجاد اضطراب غیر ضروری در این بیماران شود. بنابراین، پزشکان باید هزینه‌های آنالیزهای اضافی را در مقابل خطر تشخیص نادرست آسیب شناسی زمینه‌ای بسنجند.

در حال حاضر هیچ دستورالعمل بین‌المللی وجود ندارد که معیارهای بالینی برای انجام تصویربرداری CT جمجمه در بیماران با سردرد غیر ضربه‌ای را توصیف کند. ویژگی‌های بالینی در بیماران با سردرد که نشان دهنده ارزیابی تخصصی عصبی است، نوع جدیدی از سردرد در بیماران 50 سال به بالا، شروع حاد سردرد، سفتی گردن، تب، سردرد همراه با استفراغ صبحگاهی، بیماران مبتلا به نقص ایمنی است.

یا سابقه سرطان و سردرد پیش‌رونده در عرض 6 هفته پس از ضربه به سر. هدف اصلی این مطالعه ارزیابی بازده تصویربرداری CT در بیمارانی بود که با سردرد در اورژانس با استفاده از دستورالعمل‌های محلی فعلی مراجعه می‌کردند. به عنوان هدف دوم، ما ارزش پیش آگهی متغیرهای بالینی را در رابطه با ناهنجاری‌های تصویربرداری CT تعیین کردیم، که در نهایت می‌تواند به قوانین تصمیم گیری بالینی تصویربرداری عصبی در بیمارانی که با سردرد مراجعه می‌کنند، کمک کند.

سی تی اسکن چگونه کمک می‌کند؟

سی تی اسکن چگونه کمک می‌کند؟

این آزمایش می‌تواند به پزشک کمک کند تا سایر علل درد شما را رد کند، مانند:

تومور مغزی

عفونت مغزی که به آن آبسه می‌گویند

تجمع مایع در مغز، وضعیتی به نام هیدروسفالی

بیشتر بخوانید
تفسیر سونوگرافی

انسداد سینوس

صدمات

قسمت برآمده و ضعیف شریان مغز که آنوریسم یا خونریزی در مغز نامیده می‌شود.

آیا سی تی اسکن درد دارد یا خطرناک است؟

 این آزمایش بدون درد است. برای دریافت اسکن، روی یک میز دراز خواهید کشید. ممکن است یک شات از “ماده کنتراست” در یکی از رگ‌های شما تزریق کنند که به پزشکان کمک می‌کند تا قسمت‌هایی از مغز شما را با وضوح بیشتری روی تصویر ببینند.

اگر قبلاً واکنش آلرژیک به این ماده داشته‌اید، حتماً به پزشک یا پرستار بگویید. همچنین پزشک قبل از استفاده از ماده حاجب باید عملکرد کلیه شما را بررسی کند. چون دارای ید هستند که می‌تواند در برخی افراد واکنش ایجاد کند.

اسکنر سی تی از اشعه ایکس استفاده می‌کند، اما میزان تابشی که از آنها دریافت می‌کنید به حداقل می‌رسد. اما اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک اطلاع دهید. اشعه ایکس می‌تواند برای کودک در حال رشد مضر باشد. کودکی که نیاز به سی تی اسکن دارد باید آن را در یک مرکز که اغلب با کودکان کار می‌کند دریافت کند تا بتوان از کمترین دوز ممکن پرتو استفاده کرد.

 سی تی اسکن سردرد

چگونه باید برای سی تی اسکن آماده شوم؟

4 ساعت قبل از سی تی با کنتراست چیزی نخورید.

پس از بررسی توسط پزشک، داروهای خود را طبق معمول مصرف کنید.

برنامه ریزی کنید که آزمون شما حداقل یک ساعت طول بکشد. اکثر اسکن‌ها از 15 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

قبل از انجام اسکن هر سؤالی دارید از پزشک خود بپرسید.

ممکن است دارویی مصرف کنید که باعث ایجاد احساس آرامش و خواب آلودگی در شما شود.

بیشتر بخوانید
گزارش سی تی اسکن

ممکن است لازم باشد لباس بیمارستانی بپوشید، زیرا زیپ‌های لباس‌ها و زیورآلات می‌توانند در اسکن اختلال ایجاد کنند. همچنین ممکن است لازم باشد ساعت، انگشتر یا جواهرات خود را بردارید. بهتر است وسایل با ارزش خود از جمله جواهرات را در خانه بگذارید.

در طول سی تی اسکن چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یک شات ماده کنتراست دریافت کنید، ممکن است احساس آشفتگی کنید یا ممکن است طعم فلزی در دهان خود داشته باشید اینها واکنش‌های رایجی هستند. اگر دچار تنگی نفس یا علائم غیرعادی هستید، به فردی که آزمایش را انجام می‌دهد (تکنسین) بگویید.

تکنسین به شما کمک می‌کند در موقعیت صحیح روی میز معاینه دراز بکشید. سپس جدول به طور خودکار در جای خود برای تصویربرداری حرکت می‌کند. بسیار مهم است که در طول عمل تا حد امکان بدون حرکت دراز بکشید. حرکت می‌تواند تصاویر را تار کند.

تکنسین‌ها ممکن است از شما بخواهند که در برخی از نقاط هنگام گرفتن تصاویر اشعه ایکس، نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنید.

پس از سی تی اسکن  چه اتفاقی می‌افتد؟

می‌توانید بلافاصله پس از سی تی اسکن به فعالیت‌های معمول و عادات غذایی خود بازگردید

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید