تست های تشخیص سرطان

تست های تشخیص سرطان

فهرست مطالب

غربالگری سرطان

تشخیص سرطان در مراحل اولیه آن اغلب مواقع شانس درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، با پزشک خود در مورد اینکه چه نوع غربالگری سرطان و تست های تشخیص سرطان ممکن است برای شما بهترین گزینه باشد.

برای چند سرطان، مطالعات نشان می‌دهد که آزمایش‌های غربالگری و تست های تشخیص سرطان می‌توانند با تشخیص زودهنگام سرطان جان انسان‌ها را نجات دهند. بسیاری از سازمان‌های پزشکی توصیه‌ها و دستورالعمل‌هایی برای غربالگری سرطان دارند. دستورالعمل‌های مختلف را با پزشک خود مرور کنید و با هم می‌توانید بر اساس فاکتورهای خطر سرطان خود بهترین را برای خود تعیین کنید.

تست های تشخیص سرطان

پزشک شما ممکن است از یک یا چند روش برای تست های تشخیص سرطان استفاده کند:

 1. معاینه بدنی: پزشک ممکن است مناطقی از بدن شما را برای توده‌هایی که ممکن است نشان دهنده سرطان باشد، احساس کند. در طول معاینه ، پزشک شما ممکن است به دنبال ناهنجاری‌هایی مانند تغییر رنگ پوست یا بزرگ شدن یک قسمت از بدن باشد که ممکن است نشان دهنده وجود سرطان باشد.
 2. تست‌های آزمایشگاهی برای تست های تشخیص سرطان: آزمایش‌های آزمایشگاهی، مانند آزمایش ادرار و خون، ممکن است به پزشک شما کمک کند تا ناهنجاری‌های ناشی از سرطان را شناسایی کند. به‌عنوان مثال، در افراد مبتلا به لوسمی، یک آزمایش خون رایج به نام شمارش کامل خون ممکن است تعداد یا نوع غیرعادی گلبول‌های سفید خون را نشان دهد.
 3. تست‌های تصویربرداری آزمایش‌های تصویربرداری به پزشک شما اجازه می‌دهد تا استخوان‌ها و اندام‌های داخلی شما را به روشی غیرتهاجمی بررسی کند. تست‌های تصویربرداری مورد استفاده در تشخیص سرطان ممکن است شامل توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن، اسکن استخوان، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)، سونوگرافی و اشعه ایکس و غیره باشد.
 4. بیوپسی، پزشک نمونه‌ای از سلول‌ها را برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری می‌کند. روش‌های مختلفی برای جمع آوری نمونه وجود دارد. اینکه کدام روش بیوپسی برای شما بهترین گزینه است به نوع سرطان و ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در بیشتر موارد، بیوپسی تنها راه تشخیص قطعی سرطان است.

در آزمایشگاه گزارش آنلاین، پزشکان به نمونه‌های سلولی زیر میکروسکوپ نگاه می‌کنند. سلول‌های طبیعی یکنواخت، با اندازه‌های مشابه و سازماندهی منظم به نظر می‌رسند. سلول‌های سرطانی با اندازه‌های متفاوت و بدون سازماندهی ظاهری منظم‌تر به نظر می‌رسند.

تست های تشخیص سرطان

مراحل سرطان

هنگامی که سرطان با تست های تشخیص سرطان تشخیص داده شد، پزشک شما برای تعیین میزان (مرحله) سرطان شما کار خواهد کرد. پزشک شما از مرحله سرطان برای تعیین گزینه‌های درمانی و شانس شما برای درمان استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید
تفاوت سی تی اسکن و ام آر آی

تست های تشخیص سرطان و آزمایش‌ها و روش‌های مرحله‌بندی در گزارش آنلاین ممکن است شامل آزمایش‌های تصویربرداری مانند اسکن استخوان یا عکس‌برداری با اشعه ایکس باشد تا ببیند آیا سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است یا خیر.

مراحل سرطان با اعداد 0 تا 4 نشان داده می‌شوند که اغلب به صورت اعداد رومی 0 تا IV نوشته می‌شوند. اعداد بالاتر نشان دهنده سرطان پیشرفته‌تر است. برای برخی از انواع سرطان، مرحله سرطان با استفاده از حروف یا کلمات نشان داده می‌شود.

تفسیر تست های تشخیص سرطان

بسیاری از درمان‌های سرطان در دسترس هستند. گزینه‌های درمانی شما به عوامل مختلفی مانند نوع و مرحله سرطان، سلامت عمومی و ترجیحات شما بستگی دارد. شما و پزشکتان با هم می‌توانید مزایا و خطرات هر درمان سرطان را بسنجید تا مشخص کنید کدام یک برای شما بهترین است.

تست های تشخیص سرطان

اهداف درمان سرطان

درمان سرطان اهداف مختلفی دارد، از جمله:

 1. درمان: هدف از درمان دستیابی به درمانی برای سرطان است که به شما امکان می‌دهد یک طول عمر عادی داشته باشید. این ممکن است بسته به شرایط خاص شما ممکن باشد یا ممکن نباشد. درمان اولیه هدف از درمان اولیه حذف کامل سرطان از بدن یا کشتن سلول‌های سرطانی است.
 2. هر نوع درمان سرطانی را می‌توان به عنوان یک درمان اولیه استفاده کرد، اما رایج‌ترین درمان اولیه سرطان برای شایع‌ترین سرطان‌ها، جراحی است. اگر سرطان شما حساسیت خاصی به پرتودرمانی یا شیمی درمانی دارد، ممکن است یکی از آن درمان‌ها را به عنوان درمان اولیه خود دریافت کنید.
 3. درمان کمکی: هدف درمان کمکی از بین بردن سلول‌های سرطانی است که ممکن است پس از درمان اولیه باقی بماند تا احتمال عود سرطان کاهش یابد. هر نوع درمان سرطان می‌تواند به عنوان یک درمان کمکی استفاده شود. درمان‌های کمکی رایج شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی و هورمون درمانی است.
 4. درمان تسکینی: درمان‌های تسکینی ممکن است به کاهش عوارض جانبی درمان یا علائم و نشانه‌های ناشی از خود سرطان کمک کند. جراحی، پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و هورمون‌درمانی همگی می‌توانند برای تسکین علائم و کنترل گسترش سرطان در زمانی که درمان امکان‌پذیر نباشد، مورد استفاده قرار گیرند. برخی داروها ممکن است علائمی مانند درد و تنگی نفس بیماران را تسکین دهند.

درمان تسکینی را می‌توان همزمان با سایر درمان‌هایی که برای درمان سرطان شما در نظر گرفته شده است استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
ریموند دامادیان، مخترع اولین M.R.I. در سن 86 سالگی درگذشت

تست های تشخیص سرطان

درمان‌های سرطان

پزشکان برای درمان سرطان ابزارهای زیادی دارند. گزینه‌های درمان سرطان عبارت‌اند از:

 1. عمل جراحی: هدف از جراحی برداشتن سرطان یا تا حد امکان سرطان است.
 2. شیمی درمانی: در شیمی درمانی داروهایی استفاده می‌شود که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.
 3. پرتودرمانی: پرتودرمانی از پرتوهای انرژی پرقدرت مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. پرتودرمانی می‌تواند از یک دستگاه خارج از بدن شما (تابش پرتو خارجی)، یا می‌تواند در داخل بدن شما قرار گیرد (براکی تراپی).
 4. پیوند مغز استخوان: پیوند مغز استخوان به عنوان پیوند سلول‌های بنیادی نیز شناخته می‌شود. مغز استخوان شما ماده‌ای است که در داخل استخوان‌های شما سلول‌های خونی را می‌سازد. پیوند مغز استخوان می‌تواند از سلول‌های خود یا سلول‌های اهداکننده استفاده کند. پیوند مغز استخوان به پزشک شما اجازه می‌دهد تا از دوزهای بالاتر شیمی درمانی برای درمان سرطان شما استفاده کند. همچنین ممکن است برای جایگزینی مغز استخوان بیمار استفاده شود.
 5. ایمونوتراپی: ایمونوتراپی که به عنوان درمان بیولوژیکی نیز شناخته می‌شود، از سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کند. سرطان می‌تواند بدون کنترل در بدن شما زنده بماند زیرا سیستم ایمنی شما آن را به عنوان یک مزاحم تشخیص نمی‌دهد. ایمونوتراپی می‌تواند به سیستم ایمنی شما کمک کند تا سرطان را ببیند و به آن حمله کند.
 6. هورمون درمانی: برخی از انواع سرطان توسط هورمون‌های بدن شما تغذیه می‌شود. به‌عنوان مثال می‌توان به سرطان سینه و سرطان پروستات اشاره کرد. حذف این هورمون‌ها از بدن یا مسدود کردن اثرات آنها ممکن است باعث توقف رشد سلول‌های سرطانی شود.
 7. درمان دارویی: هدفمند درمان دارویی هدفمند بر روی ناهنجاری‌های خاص در سلول‌های سرطانی تمرکز دارد که به آنها اجازه زنده ماندن می‌دهد.
 8. آزمایشات بالینی: آزمایشات بالینی مطالعاتی برای بررسی راه‌های جدید درمان سرطان هستند. هزاران آزمایش بالینی سرطان در حال انجام است.
 • بسته به نوع سرطان شما ممکن است درمان‌های دیگری نیز در دسترس شما باشد.

آزمایشات بالینی

مطالعات کلینیک گزارش آنلاین را بررسی کنید که درمان‌ها، مداخلات و آزمایش‌های جدید را به عنوان ابزاری برای پیشگیری، تشخیص، درمان یا مدیریت این بیماری آزمایش می‌کند.

تست های تشخیص سرطان

طب جایگزین

هیچ درمان جایگزین برای درمان سرطان ثابت نشده است. اما گزینه‌های طب جایگزین ممکن است به شما کمک کند تا با عوارض جانبی سرطان و درمان سرطان مانند خستگی، حالت تهوع و درد کنار بیایید.

بیشتر بخوانید
رادیولوژیست آنلاین

با پزشک خود در مورد اینکه کدام گزینه‌های طب جایگزین ممکن است فوایدی ارائه دهند، صحبت کنید. پزشک شما همچنین می‌تواند در مورد اینکه آیا این درمان‌ها برای شما بی‌خطر هستند یا اینکه ممکن است با درمان سرطان شما تداخل داشته باشد صحبت کند.

برخی از گزینه‌های پزشکی جایگزین که برای افراد مبتلا به سرطان مفید هستند عبارت‌اند از:

 1. طب سوزنی
 2. هیپنوتیزم
 3. ماساژ
 4. مراقبه
 5. تکنیک‌های آرامش بخش
 6. یوگا
 7. مقابله و حمایت

تست های تشخیص سرطان می‌تواند زندگی شما را برای همیشه تغییر دهد. هر فردی راه خود را برای مقابله با تغییرات عاطفی و فیزیکی که سرطان به ارمغان می‌آورد، پیدا می‌کند. اما زمانی که برای اولین بار به سرطان مبتلا می‌شوید، گاهی اوقات دشوار است که بدانید در مرحله بعد چه کاری انجام دهید.

در اینجا چند ایده برای کمک به شما برای مقابله وجود دارد:

در مورد سرطان به اندازه کافی بیاموزید تا در مورد مراقبت خود تصمیم بگیرید. از پزشک خود در مورد تست های تشخیص سرطان خود، از جمله گزینه‌های درمانی و در صورت تمایل بپرسید. همان‌طور که در مورد سرطان بیشتر می‌آموزید، ممکن است در تصمیم‌گیری‌های درمانی اطمینان بیشتری پیدا کنید.

دوستان و خانواده را نزدیک نگه دارید. قوی نگه داشتن روابط نزدیک به شما کمک می‌کند تا با سرطان خود مقابله کنید. دوستان و خانواده می‌توانند حمایت عاطفی مورد نیاز شما را ارائه دهند، مانند کمک به مراقبت از خانه شما اگر در بیمارستان هستید و هنگامی که احساس می‌کنید تحت تأثیر سرطان هستید، می‌توانند به عنوان یک حمایت عاطفی عمل کنند.

کسی را پیدا کنید که با او صحبت کنید. شنونده خوبی پیدا کنید که مایل باشد به صحبت‌های شما درباره امیدها و ترس‌هایتان گوش دهد. این ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده باشد. نگرانی و درک یک مشاور، مددکار اجتماعی پزشکی، عضو یک انجمن یا گروه حمایت از سرطان نیز ممکن است مفید باشد.

عکس تست های تشخیص سرطان

آماده شدن برای قرار ملاقات تست های تشخیص سرطان

اگر علائمی دارید که شما را نگران می‌کند، با یک قرار ملاقات با پزشک خود شروع کنید. اگر پزشک تشخیص دهد که شما به سرطان مبتلا هستید، احتمالاً به یک یا چند متخصص ارجاع خواهید شد، مانند:

 1. پزشکانی که سرطان را درمان می‌کنند (انکولوژیست ها)
 2. پزشکانی که سرطان را با پرتو درمان می‌کنند. (متخصصان پرتودرمانی)
 3. پزشکانی که بیماری های خون و بافت های خون ساز را درمان می‌کنند. (هماتولوژیست ها)

نوشته‌های مرتبط

۸ دیدگاه دربارهٔ «تست های تشخیص سرطان»

 1. بازتاب: ریموند دامادیان، مخترع اولین M.R.I. در سن 86 سالگی درگذشت - گزارش آنلاین

 2. بازتاب: بررسی مجدد آزمایش - گزارش آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

پیمایش به بالا
به بالا بروید