انواع سی تی اسکن و کاربرد های آن

انواع سی تی اسکن و کاربرد های آن

فهرست مطالب

انواع سی تی اسکن

وقتی پزشک شما بخواهد نگاه بهتری به آنچه در داخل بدن شما می گذرد داشته باشد، به احتمال زیاد تصویربرداری را تجویز می کند. چندین فناوری مختلف برای تشخیص شرایط وجود دارد. بسته به نوع تصویربرداری و ناحیه بدن، روش مورد استفاده برای گرفتن عکس از داخل بدن ممکن است انواع سی تی اسکن باشد. توموگرافی کامپیوتری از پرتوهای یونیزان یا اشعه ایکس برای دریافت تصویری از داخل بدن استفاده می کند. اگر پزشک شما معتقد باشد که استخوان شکسته ای دارید یا اگر در تلاش برای تشخیص تومورها یا سایر علائم بیماری در بدن باشد، ممکن است سی تی اسکن را درخواست کند.

سی تی اسکن چیست؟

سی تی اسکن چیست؟

سی تی اسکن که گاهی CAT اسکن نامیده می شود، روش های تصویربرداری تشخیصی است. اگر می‌خواهد ایده بهتری از آنچه در داخل بدن شما اتفاق می‌افتد به دست آورد، پزشک از شما می‌خواهد که سی تی اسکن بگیرید. سی تی اسکن از روش تصویربرداری مشابه با اشعه ایکس – تابش یونیزان – استفاده می کند، اما می تواند تصاویری را ثبت کند که اشعه ایکس نمی تواند.

اشعه ایکس تصویری دو بعدی از ساختاری در داخل بدن، مانند استخوان‌های یک فرد، می‌گیرد. سی تی اسکن یک تصویر سه بعدی تولید می کند. تصاویر گرفته شده توسط سی تی اسکن، دید واضح تری از اندام های داخلی، رگ های خونی و بافت های نرم بیمار را نسبت به عکس برداری سنتی با اشعه ایکس به پزشک ارائه می دهد.

در حین سی تی اسکن، بیمار روی میزی دراز می کشد که به داخل یک لوله بزرگ می لغزد. این لوله حاوی یک دستگاه اشعه ایکس است که از داخل بدن عکس می گیرد. معمولاً کل فرآیند حدود 15 دقیقه طول می کشد و بدون درد است. تصاویر گرفته شده در حین اسکن به کامپیوتر ارسال می شود. یک تکنسین می‌تواند عکس‌ها را جمع‌آوری کند تا تصویری سه‌بعدی ایجاد کند تا به پزشک بدهد. همچنین این امکان برای پزشک وجود دارد که تصاویر را جداگانه ارزیابی کند.

انواع مختلف سی تی اسکن چیست؟

انواع مختلف سی تی اسکن چیست؟

انوع سی تی اسکن که پزشک شما تجویز می کند تا حد زیادی به ناحیه ای از بدن که می خواهند ارزیابی کنند بستگی دارد. برخی از انواع روش های سی تی اسکن شامل موارد زیر است.

 1. سی تی آنژیوگرافی: اگر پزشک بخواهد خطر بیماری قلبی را در فرد ارزیابی کند، ممکن است سی تی آنژیوگرافی یا آنژیوگرافی را تجویز کند. این اسکن همچنین می تواند به پزشکان کمک کند تا آسیب رگ های خونی مانند آنوریسم یا انسداد را تشخیص دهند. قبل از انجام اسکن، یک متخصص بهداشت رنگ را به رگ های خونی تزریق می کند تا جریان خون در بدن قابل مشاهده تر شود. سپس یک تکنسین سی تی از رگ های خونی عکس می گیرد.
 2. سی تی اسکن شکم: در طول سی تی اسکن شکم، یک تکنسین تصاویری از اندام های دستگاه گوارش مانند روده، روده بزرگ، کبد، طحال و آپاندیس می گیرد. پزشک ممکن است برای تشخیص آبسه در ناحیه، کشف خونریزی داخلی یا شناسایی و تشخیص تومورها، مانند تومورهای روده بزرگ، اسکن شکم را تجویز کند.
 3. سی تی اسکن استخوان: در حالی که اشعه ایکس می تواند شکستگی یا سایر مشکلات استخوان را تشخیص دهد، متخصصان مراقبت های بهداشتی نیز گاهی از سی تی اسکن استخوان ها استفاده می کنند. از آنجایی که سی تی اسکن می تواند اطلاعات بیشتری را به پزشک بدهد، اگر نتایج یک رادیوگرافی سنتی غیرقابل قطعیت باشد، ممکن است آن را درخواست کنند. سی تی اسکن استخوان همچنین تصویر واضح تری از بافت های نرم نزدیک استخوان ها مانند تاندون ها و ماهیچه ها ارائه می دهد. سی تی اسکن استخوان نیز ممکن است به تشخیص سرطان در استخوان ها کمک کند.
 4. سی تی سر: ممکن است پزشک برای بیماری که سردرد یا سرگیجه غیرقابل توضیحی دارد، سی تی سر را تجویز کند. این روش همچنین می تواند به تشخیص تومورهای مغزی یا سکته مغزی کمک کند. سیتی اسکن سر تصاویری از مغز و سایر نواحی سر مانند سینوس ها را می گیرد. بیماران مبتلا به مشکلات سینوس مداوم ممکن است از سی تی سر برای تعیین اینکه آیا التهاب مداوم در ناحیه وجود دارد یا خیر بهره مند شوند.
 5. سی تی اسکن قفسه سینه یا ریه ها: سی تی اسکن از قفسه سینه می تواند تصاویر دقیقی از ریه های فرد در اختیار پزشک قرار دهد. اگر بیمار از مشکل تنفسی یا درد قفسه سینه شکایت داشته باشد، پزشکان ممکن است اسکن را تجویز کنند. این تصاویر می تواند به پزشکان در تشخیص بیماری هایی مانند سرطان ریه، ذات الریه، سل یا مایع اضافی در ریه ها کمک کند.
 6. سی تی اسکن قلب: سی تی اسکن قلب نیز از ناحیه قفسه سینه عکس می گیرد. با این حال، تمرکز روی ریه ها نیست، بلکه روی قلب یک فرد است. ممکن است پزشک برای تشخیص مشکلات آئورت، دریچه‌های قلب و سایر شریان‌ها، سی تی سی‌تی قلب تجویز کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای پیگیری نتایج یک روش، مانند بای پس عروق کرونر، سی تی اسکن قلب را تجویز کند.
 7. سی تی گردن: سی تی اسکن گردن معمولاً تصاویری از ناحیه قاعده جمجمه تا بالای ریه ها را می گیرد. این اسکن می‌تواند تومورها یا توده‌های گردن، را شناسایی و تشخیص دهد.
 8. تارهای صوتی یا در راه هوایی فوقانی. پزشک همچنین می تواند رشد یا ناهنجاری های غده تیروئید یا مشکلات شریان کاروتید را با استفاده از سی تی اسکن گردن تشخیص دهد.
 9. سی تی اسکن لگن: سی تی اسکن لگن از ناحیه داخل بدن بین استخوان ران عکس می گیرد. این می تواند به تشخیص مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی مرد یا زن یا شناسایی مشکلات مثانه، مانند سنگ مثانه یا تومور کمک کند.
 10. سی تی اسکن کلیه ها: یک دلیل رایج برای سی تی اسکن کلیه، تشخیص و تایید وجود سنگ کلیه است. این اسکن همچنین می تواند به شناسایی تومورها، آبسه ها و علائم بیماری کلیوی کمک کند.
 11. سی تی اسکن ستون فقرات: سی تی اسکن ستون فقرات تصاویری از ساختار استخوانی ستون فقرات، دیسک های بین استخوان ها و بافت نرم ستون فقرات می گیرد. سی تی اسکن ستون فقرات می تواند به پزشک در ارزیابی آسیب ناحیه، تشخیص فتق دیسک و ارزیابی ناحیه قبل از جراحی کمک کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است از CT ستون فقرات برای سنجش از دست دادن استخوان در این ناحیه در نتیجه پوکی استخوان استفاده کند. سی تی اسکن ستون فقرات نیز می تواند در طول بیوپسی یا روش های دیگر کمک کننده باشد.
بیشتر بخوانید
تست های تشخیص سرطان

سی تی اسکن کنتراست و بدون کنتراست

سی تی اسکن کنتراست و بدون کنتراست

برخی از انواع سی تی اسکن نیاز به استفاده از ماده شیمیایی خاصی به نام کنتراست دارند که به سهولت دیده شدن بافت نرم روی تصاویر کمک می کند. اگرچه ممکن است کنتراست به نام رنگ را شنیده باشید، اما رنگ اندام ها یا بافت های نرم داخل بدن را تغییر نمی دهد. در عوض، با مسدود کردن اشعه ایکس کار می کند. کنتراست روی تصاویر سفید به نظر می رسد و اندام ها یا سایر بافت ها را برجسته می کند.

همه انواع سی تی اسکن نیازی به کنتراست ندارند. پزشک قبل از برنامه ریزی به شما اطلاع می دهد که آیا شما این کار را می کند یا خیر. از آنجایی که برخی از افراد به موادی که معمولاً در مقابل آن استفاده می‌شوند، مانند ید یا باریم حساسیت دارند، بسیار مهم است که قبل از برنامه‌ریزی اسکن، در مورد هرگونه آلرژی شناخته شده به پزشک خود اطلاع دهید.

روش های مختلفی برای دریافت کنتراست قبل از اسکن وجود دارد. ممکن است آن را به صورت داخل وریدی و از طریق تزریق دریافت کنید. تکنسین شما همچنین ممکن است چیزی به شما بدهد که ببلعید. اگر می خواهید قبل از سی تی اسکن کنتراست داشته باشید، از چند ساعت قبل نمی توانید چیزی بخورید یا بنوشید.

سی تی اسکن صورت

CT اغلب روش ارجح برای تشخیص بسیاری از سرطان‌های مختلف از جمله سرطان روده بزرگ است، زیرا این تصویر به پزشک اجازه می‌دهد تا وجود تومور را تأیید کند و اندازه، مکان دقیق و میزان درگیری تومور با سایر بافت‌های مجاور را اندازه‌گیری کند. معاینات سی تی دستگاه گوارش تحتانی را می توان برای برنامه ریزی و اجرای صحیح پرتودرمان های تومورها و هدایت بیوپسی ها و سایر روش های کم تهاجمی استفاده کرد. سی تی همچنین می تواند نقش مهمی در تشخیص، و درمان اختلالات عروقی که می تواند منجر به سکته مغزی، یا نارسایی کلیه شود، ایفا کند.

بیشتر بخوانید
آماده سازی کودک برای اسکن MRI

معاینه سی تی دستگاه گوارش نیاز به استفاده از ماده حاجب برای افزایش دید بافت های خاص دارد. قبل از تجویز ماده حاجب، رادیولوژیست یا تکنسین از شما می پرسد که آیا آلرژی دارید، به ویژه به داروها یا ید، و آیا سابقه

دیابت، آسم، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا بیماری تیروئید دارید یا خیر. این شرایط ممکن است نشان دهنده خطر بالاتر واکنش به ماده حاجب یا مشکلات احتمالی در حذف مواد از سیستم بیمار پس از معاینه باشد.

معاینه سی تی معمولا از پنج دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد. هنگامی که معاینه به پایان رسید، ممکن است از بیمار خواسته شود تا زمانی که تصاویر مورد بررسی قرار گیرند صبر کند تا مشخص شود که آیا تصاویر بیشتری مورد نیاز است یا خیر.

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید