آماده سازی کودک برای اسکن MRI

آماده سازی کودک برای اسکن MRI

فهرست مطالب

چگونه کودک خود را برای اسکن MRI آماده کنید

این مقاله می‌تواند تمام اطلاعاتی را که برای آماده سازی کودک برای اسکن MRI نیاز دارید در اختیار شما قرار دهد. تشویق آنها به ثابت ماندن در حالی که آهنرباهای قوی اعضای بدن آنها را اسکن می کند ممکن است برای والدین و دستیاران امری دشوار به نظر برسد. با ارائه روش های بازی آزمایش شده امیدواریم کودکان در طول این عمل احساس شادی و راحتی کنند.

ما امیدواریم که علم آزمایش MRI را ابهام کنیم و دستورالعمل هایی را که باید دنبال شود توضیح دهیم. برای نتایج آزمایش MRI ضروری است که بیماران برای چند ثانیه یا چند دقیقه هر بار بی حرکت بمانند، ممکن است دستیابی به این امر دشوار باشد و ممکن است لازم باشد کودک شما آرام بخش شود. برای اطلاعات بیشتر، به خواندن ادامه دهید!

MRI تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای ارائه یک اسکن قوی و چند زاویه ای از بدن داخلی کودک شما است. سایر روش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اولتراسوند یا سی تی ممکن است نتوانند اطلاعات ضروری مورد نیاز برای تشخیص و درمان را ارائه دهند. بدون استفاده از پرتو و معمولاً در طی یک قرار ملاقات سرپایی، اسکنر MRI می‌تواند تصاویر با کیفیتی از اعضای بدن از جمله موارد زیر را دریافت کند.

 1. مغز
 2. قفسه سینه
 3. لگناست
 4. شکم
 5. اندام ها (انگشتان دست و پا)
 6. رگ های خونی
 7. کبودی استخوان
 8. آسیب بافتی

آماده سازی کودک برای اسکن MRI

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) چیست؟

اسکن MRI یک آزمایش غیر تهاجمی است که برای تشخیص بیماری استفاده می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی تصاویر دقیقی از داخل بدن تولید می کند. در تشخیص بیماری یا آسیب های داخلی با استفاده از اطلاعات مغناطیسی قوی نسبت به اولتراسوند، اشعه ایکس یا سی تی (توموگرافی کامپیوتری) موثرتر است.

برخلاف سی تی و اشعه ایکس، در اسکن MRI از اشعه استفاده نمی شود. جریان الکتریکی از سیم پیچ های اسکنر عبور می کند و از امواج رادیویی برای مختل کردن اتم های هیدروژن بدن استفاده می شود.

MRI با ثبت تغییرات انرژی در بدن هنگام بازگشت اتم های هیدروژن به حالت اولیه خود کار می کند. اطلاعات به یک کامپیوتر (خارج از میدان مغناطیسی در یک اتاق جداگانه) ارسال می شود و به تصاویر چند زاویه ای تبدیل می شود که سپس توسط یک متخصص آموزش دیده تفسیر می شود.

اسکن ممکن است بین 15 تا 90 دقیقه طول بکشد و لازم است کودک شما در طول هر سکانس مورد نیاز بی حرکت بماند. معمولاً بین چند ثانیه تا چند دقیقه تکمیل می شود. اگر به طیف‌سنجی MR نیاز است، می‌توانید انتظار داشته باشید که 15 دقیقه دیگر به کل زمان صرف شده در اتاق اسکن MRI اضافه کنید.

مواد کنتراست ممکن است برای برجسته کردن بدن داخلی و رگ‌های خونی معرفی شوند، در ادامه بیشتر در مورد آن بخوانید.

برای آماده سازی کودک برای اسکن، کودک شما در داخل لوله اسکن روی یک میز متحرک بی حرکت دراز می کشد. بسته به مدل دستگاه ام آر آی ابتدا می توان اسکنر را با سر یا پا وارد کرد. برخی از اسکنرها را می توان از جانبی وارد کرد، برخی ممکن است عریض تر باشند تا برای همه اشکال بدن سازگار باشند.

سابقه سلامتی فرزند شما از جمله هرگونه جراحی اخیر، آلرژی و فهرست داروهای فعلی باید برای رادیولوژیست و پزشک قبل از اسکن MRI و قبل از مراجعه به بیمارستان اطلاع داده شود.

رادیولوژیست شما ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی را قبل از شروع اسکن MRI به ساده ترین وجه برای کودک شما توضیح دهد تا آماده سازی کودک برای اسکن از لحاظ ذهنی صورت گرفته باشد.

قبل از قرار ملاقات برای اسکن MRI، ممکن است بخواهید به کودک خود کمک کنید تا با آماده سازی کودک برای اسکن از طریق بازی در مورد آنچه که باید انتظار داشته باشد احساس بهتری داشته باشد.

آماده سازی کودک برای اسکن MRI

چه چیزی در روز اسکن MRI انتظار می رود

اکثر اسکن  MRI  و آماده سازی کودک برای اسکن را می توان در طی یک قرار ملاقات سرپایی در بیمارستان انجام داد که ممکن است تا 90 دقیقه طول بکشد. کودک شما معمولاً می تواند طبق روال عادی خود بخورد و بنوشد یا داروهای خود را مصرف کند، اما این به نیازهای سلامتی او بستگی دارد. پزشک باید به والدین توصیه کند که پرهیز از مصرف برخی داروها قبل از قرار ملاقات شما در بیمارستان ضروری است.

قبل از ورود به میدان مغناطیسی و اسکن MRI، از کودک شما و بزرگسال همراهش خواسته می شود که هر چیز فلزی را از تن خود در بیارد زیرا بر کیفیت تصویربرداری تأثیر می گذارد. در صورت رعایت نکردن این دستورالعمل ها، ممکن است اسکن مجدداً تکرار شود.

فلزات برای حذف عبارتند از:

 1. سنجاق سر
 2. پلاک های دندانی مانند نگهدارنده
 3. جواهرات
 4. کمربند
 5. پیرسینگ
 6. فلز متصل به لباس هایی مانند زیپ، دکمه، گل میخ.

رادیولوژیست خود را در مورد فلزاتی که شما و فرزندتان نمی توانید بردارید مانند:

 1. پروتز
 2. آی یو دی
 3. کاشت حلزون
 4. گیره های فلزی داخلی
 5. ضربان ساز

آماده سازی کودک برای اسکن ضروری است زیرا اسکنر MRI ممکن است بر عملکرد این فلزات داخلی تأثیر بگذارد و اثرات نامطلوبی برای بیمار ایجاد کند. این فلزات همچنین تصویربرداری دقیق را مختل می کنند و ممکن است این روش تکرار شود.

آماده سازی کودک برای اسکن MRI

آماده سازی کودک برای اسکن در برابر میدان مغناطیسی

از بیمار خواسته می‌شود که لباس‌های گشاد یا روپوشی در طول عمل بپوشد. همچنین به آنها هدفون و/یا صفحه نمایش داده می شود تا بتوانند از طریق اینترکام دو طرفه رادیولوژیست را بشنوند و ببینند. ممکن است از شما خواسته شود که اسباب‌بازی، فیلم یا موسیقی مورد علاقه فرزندتان را به اتاق MRI بیاورید تا به او کمک کند بی‌حرکت بماند و احساسات کلاستروفوبیا و اضطراب را از بین ببرد. گوش گیر نیز ممکن است برای سر و صدای کسل کننده ارائه شود.

بیشتر بخوانید
گزارش ام آر آی

آنها ممکن است نیاز به یک قاب سیم پیچ سیم در طول اسکن داشته باشند تا قسمت های خاصی از بدن را برای تجزیه و تحلیل برجسته کند.

تکنیک های حواس پرتی و غلبه بر اضطراب قبل از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI

برای به دست آوردن دقیق ترین تصویربرداری موجود از طریق MRI، ثابت نگه داشتن کامل بدن لازم است.

برخی از افراد می توانند امواج رادیویی را احساس کنند که قسمت هایی از بدنشان را گرم می کند که می تواند نگران کننده باشد.

این عناصر حسی اسکن های MRI می تواند برای نوزادان و کودکان خردسال طاقت فرسا باشد وماندن در حالت سکون غیرممکن می شود.

 اسکن MRI

چگونه می توانید به کودک خود کمک کنید تا آرام شود و اسکن ام آر آی را به سرعت انجام دهد؟

 

حضور شما به عنوان والدین یا مراقب در میدان مغناطیسی در اتاق MRI می تواند ناراحتی و اضطراب فرزند شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اگر این برای شما و فرزندتان مناسب است و توسط رادیولوژیست موافقت شده باشد، برای ورود ایمن به میدان مغناطیسی آماده خواهید شد.

اگر این امکان پذیر نیست، می توانید به آموزش و تجربه رادیولوژیست برای کمک به فرزند خود در انجام روش اسکن MRI اعتماد کنید. می‌توانید فرزندتان را تشویق کنید تا از پرستار یا رادیولوژیست سؤال بپرسد، زیرا این به او کمک می‌کند تا در حین انجام آزمایش به متخصصان اعتماد کند و از نتایج با کیفیت اطمینان حاصل کند.

برخی از استراتژی‌ها برای کمک به کودکان برای غلبه بر ناراحتی و حرکت در طول اسکن MRI شامل حواس‌پرتی با استفاده از موسیقی، کارتون، بازی یا عروسک‌های مورد علاقه است.

 

موسیقی برای آماده سازی کودک برای اسکن MRI

 

آهنگ های آشنا با ریتم و ملودی می تواند برای کودکان و بزرگسالان بسیار آرام بخش باشد. موسیقی همچنین می تواند به تنظیم سیستم عصبی و الگوهای تنفس ثابت کمک کند. این به ثابت نگه داشتن ضربان قلب در هنگام درازکشیدن کمک می کند، به این معنی که اسکنر MRI می تواند تصاویر با کیفیت بالا بگیرد.

حتی اگر نتوانید موسیقی پخش کنید خودتان بخوانید، کودکتان با صدای شما آرام می گیرد.

اسباب بازی ها و بازی ها باعث حواس پرتی می شوند

یک عروسک مورد علاقه یک همراه عالی برای فرزند شما در طول فرآیند آماده سازی کودک برای اسکن MRI است. مطمئن شوید که عروسک لوازم جانبی فلزی نداشته باشد تا با تصویربرداری تشدید مغناطیسی تداخل نداشته باشد

در بین سکانس ها لحظاتی استراحت وجود دارد که کودک شما می تواند به اطراف حرکت کند. اجازه دادن به آنها برای پخش یا تماشای یک ویدیو تا شروع سکانس بعدی ممکن است باعث ایجاد سکون کامل در زمانی که بیشترین نیاز در طول عمل است، شود.

 

آرام بخش

آماده سازی کودک برای اسکن شما، پزشک ممکن است به کودک شما توصیه کند که با مصرف دوز کمی از دارو در روز اسکن MRI آرام بخش شود. گزینه دیگر آرامبخشی کامل با بیهوشی عمومی است، اگرچه ممکن است عوارض دیگری ایجاد کند. زمانی که نوزادان و کودکان نوپا نیاز به اسکن MRI دارند، معمولاً از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

آرامبخش برای اثر بخشی  نیاز به زمان دارد، برخی از کودکان ممکن است احساس گیجی و حالت تهوع داشته باشند. پزشک عمومی شما همچنین باید هر گونه دارو و درمان فعلی را که ممکن است تحت تأثیر آرام بخش قرار گیرد، در نظر بگیرد.

اگر تجویز آرام‌بخشی امکان‌پذیر نباشد، برخی از کلینیک‌ها می‌توانند از یک متخصص زندگی کودک کمک بگیرند تا به کودک شما در انجام این عمل کمک کند.

آماده سازی کودک برای اسکن MRI

استفاده از مواد کنتراست برای آماده سازی کودک برای اسکن MRI

برای امکان تصویربرداری واضح و دیدن عملکرد رگ‌های خونی بدن، یک ماده کنتراست بی‌ضرر مانند گادولینیوم ممکن است با تزریق از طریق دست یا بازو وارد شود و در طول مراحل اسکن MRI در جای خود باقی بماند.

تحریک پوست و کبودی در محل تزریق ممکن است رخ دهد، اگرچه این امر نادر است. برخی از کلینیک ها ممکن است قادر به ارائه ژل بی حس کننده باشند که می تواند ناراحتی کودک را که در آن خط IV وارد می شود، کاهش دهد. هنگامی که رادیوگراف تصاویر گرفته شده توسط اسکن MRI را بررسی کرد، خط IV را می توان برداشت.

توجه به این نکته ضروری است که برخی افراد نسبت به مواد کنتراست واکنش آلرژیک نشان خواهند داد. این ممکن است منجر به احساس خارش در اطراف چشم، کهیر، حالت تهوع و سرگیجه شود. رادیولوژیست، پرستار یا پزشک آموزش دیده اند تا در صورت بروز هر یک از این علائم فوراً وارد عمل شوند.

قبل از مراجعه به بیمارستان با رادیولوژیست و پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام ماده برای کودک شما مناسب است.

در مورد سابقه پزشکی (به خصوص اگر فرزند شما بیماری کلیوی یا کبدی داشته باشد)،

 • جراحی های اخیر
 • آلرژی
 • داروها

یک عارضه جانبی معمولی بی ضرر مواد کنتراست، طعم دادن  فلز است. این مدت کوتاهی بعد از بین خواهد رفت. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل حالت تهوع، سردرد باشد. اینها معمولاً مدت کوتاهی پس از برداشتن خط IV و پس از اتمام آزمایش از بین می روند.

بیشتر بخوانید
رادیولوژی اورژانسی

اگر پزشک یا مشاور شما به دلیل خطر عوارض، استفاده از مواد کنتراست را توصیه نمی کند، جایگزین هایی در دسترس است. قبل از مراجعه به بیمارستان این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا ممکن است نیاز به پیش دارو باشد.

در صورت داشتن هر یک از شرایط بهداشتی زیر با رادیولوژیست و مشاور در مورد سلامت کودک خود صحبت کنید زیرا این موارد در تصمیم گیری برای استفاده از رنگ/ماده کنتراست تأثیر می گذارد.

عملکرد غیر طبیعی کلیه

 • آسم
 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • عملکرد غیر طبیعی تیروئید
 • پیوند کبد

موفقیت ماده کنتراست بیشتر به عملکرد سالم کلیه کودک بستگی دارد. اگر کودک شما بیماری کلیوی یا کبدی دارد، ممکن است قبل از تصمیم گیری پزشک برای انجام این بخش از اسکن MRI، نیاز به آزمایش خون داشته باشد.

 

ام ار ای کودکان چگونه انجام میشود؟

 

گاهی اوقات، ام ار ای باید تحت بیهوشی عمومی انجام شود. حرکت  باعث تار شدن تصاویر ام ار ای می شود. کودک شما باید در طول اسکن ام ار ای بی حرکت دراز بکشد. این اسکن حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. در برخی موارد ممکن است روند اسکن بیشتر طول بکشد. این امکان وجود دارد که بتوانید با فرزندتان در اتاق ام ار ای بمانید. یا ممکن است از شما خواسته شود در طول اسکن در منطقه دیگری منتظر بمانید.

اسکن ام ار ای توسط یک تکنسین رادیولوژیست انجام می شود. رادیولوژیست در صورت بروز هرگونه مشکلی آمادگی کامل دارد.

 

در طول اسکن ام ار ای کودکان:

 

کودک شما روی یک میز ب دراز می کشد که به داخل اسکنر می رود. کودک شما باید در طول اسکن بی حرکت دراز بکشد. حرکت بر کیفیت نتایج تأثیر می گذارد و حتی می تواند نیاز به اسکن مجدد داشته باشد.

 کودک شما ممکن است تحت فشار قرار گیرد یا دارویی برای آرامش (آرام بخشی) یا خواب (بیهوشی) به او داده شود. آرام بخش از راه خوراکی یا از طریق خط IV تجویز می شود.

تکنسین فرزند شما را از پنجره می بیند. اگر کودک شما بیدار است، می تواند از طریق بلندگوی داخل اسکنر با تکنسین صحبت کند.

دستگاه اسکن صدای کوبیدن شدیدی ایجاد می کند. کودک شما مجموعه ای از هدفون ها را برای کمک به محافظت از گوش های خود در برابر صدای اسکنر و شنیدن دستورالعمل های کارکنان روی گوش خود می گذارد. هنگامی که دستورالعمل خاصی‌ ارائه نمی‌شوند، ممکن است موسیقی در هدفون پخش شود.

از رنگ کنتراست ممکن است برای بهبود نتایج تصویر استفاده شود. به کودک شما رنگ کنتراست خوراکی داده می شود. اگر رنگ کنتراست از طریق IV داده شود، کودک شما ممکن است هنگام تزریق احساس گرما کند و ممکن است برای مدت کوتاهی طعم فلزی احساس کند. رنگ کنتراست ممکن است به عنوان نوشیدنی داده شود. ممکن است برای پوشاندن طعم آن با آبمیوه یا نوشابه مخلوط شود.

کارکنان بخش رادیولوژی ممکن است سیم پیچی را روی قسمتی که در حال آزمایش است قرار دهند. سیم پیچ امواج رادیویی را ارسال و دریافت می کند و همچنین به بهبود نتایج تصویر کمک می کند. هنگامی که اسکن شروع می شود، کودک شما باید دراز بکشد. حرکت بر کیفیت تصاویر تاثیر می گذارد. گاهی اوقات به کودک شما گفته می شود که نفس خود را برای چند ثانیه حبس کند.

آماده سازی کودک برای اسکن MRI

 

نتایج ام ار ای کودکان چگونه تفسیر می شود؟

ام ار ای توسط رادیولوژیست کودکان یا نورو رادیولوژیست کودکان تفسیر می شود و نتایج به پزشک کودک شما گزارش می شود. رادیولوژیست های آنلاین ما می توانند تفسیر ام ار ای کودکان شما را از راه دور انجام دهند تا هیچ شک و تردیدی در مورد نتایج آزمایش کودک خود نداشته باشید.

چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم تا برای اسکن ام ار ای آماده شود؟

برای تمام معاینات، یکی از اعضای خانواده باید در کنار فرزند شما بماند تا به او کمک کند احساس راحتی کند و به او کمک کند بی حرکت بماند. اسکنر ام ار ای مانند یک جعبه بزرگ است که در وسط آن یک تونل قرار دارد. در طول ام آر آی، کودک شما باید خیلی بی حرکت در تونل دراز بکشد تا روند اسکن به پایان برسد.

 

چرا کودک من به ام آر آی نیاز دارد؟

ممکن است فرزند شما به دلایل مختلف به ام ار ای نیاز داشته باشد، به عنوان مثال:

 1. شکل یا ساختار اعضای بدن بررسی می شود
 2. علائم بیماری را بررسی می شود
 3. به برنامه ریزی درمان پس از یک عمل کمک می کند
 4. کمک به برنامه ریزی قبل از جراحی
 5. برای تشخیص زودهنگام، درمان و مدیریت بیماری ها
 6. اسکن ام ار ای را می توان بر روی هر عضوی در بدن انجام داد.

 

کودک خود را برای قرار ملاقات آماده کنید

ممکن است برای فرزند شما مفید باشد که این روش قبل از اینکه انجام شود برای او توضیح داده شود. توضیح دهید که:

اسکن بدون درد است

والدین یا مراقب می توانند در طول اسکن در کنار کودک باشند

اکثر کودکان می توانند در حین انجام اسکن فیلم تماشا کنند و شما می توانید فیلم یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه فرزندتان را بیاورید تا کودک خود را در حین اسکن مشغول کنید.

بیشتر بخوانید
تست های تشخیص سرطان

 

نکات کلیدی که باید به خاطر بسپارید

 

 1. اسکن های ام ار ای از یک آهنربای قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر با جزئیات بالا و مقطعی از بدن استفاده می کنند.
 2. اسکن ام ار ای از هیچ گونه اشعه یونیزان استفاده نمی کنند، بسیار ایمن هستند و هیچ گونه عوارض جانبی ندارند.
 3. والدین یا مراقبان باید در طول اسکن ام ار ای در کنار فرزند خود بمانند
 4. گاهی برای اسکن ام ار ای نیاز به کنتراست وجود دارد
 5. در برخی شرایط خاص اسکن ام ار ای باید در زمانی که کودک شما تحت آرامبخشی یا بیهوشی عمومی است انجام شود
 6. می توانید بلافاصله پس از اسکن ام ار ای از بخش رادیولوژی خارج شوید

 

آماده سازی کودک برای اسکن MRI

برخی از کاربردهای رایج ام ار ای کودکان چیست؟

ام ار ای برای کمک به تشخیص طیف گسترده ای از شرایط در کودکان به دلیل آسیب، بیماری یا ناهنجاری های مادرزادی استفاده می شود.

هنگامی که تصویربرداری از مغز و نخاع کودک مورد نیاز است، ام ار ای به دلیل توانایی آن برای اسکن جمجمه و استخوان های جمجمه و ستون فقرات بدون تشعشع مفید است. ام ار ای مغز و ستون فقرات برای موارد زیر استفاده می شود:

 1. تشخیص انواع شرایط و ناهنجاری های مغزی مانند کیست، تومور، خونریزی، تورم یا مشکلات رگ های خونی
 2. تشخیص آسیب مغزی ناشی از آسیب یا سکته مغزی
 3. تشخیص بیماری های عفونی یا خود ایمنی مانند آنسفالوپاتی یا آنسفالیت
 4. ارزیابی مشکلاتی مانند سردردهای مداوم، سرگیجه، ضعف، تاری دید یا تشنج
 5. کمک به شناسایی برخی بیماری های مزمن سیستم عصبی، مانند مولتیپل اسکلروزیس
 6. مشکلات مربوط به غده هیپوفیز را تشخیص دهید
 7. بررسی علت تاخیر در روندرشد
 8. شناسایی و ارزیابی دیسک های تحلیل رفته یا فتق شده ستون فقرات
 9. استخوان ستون فقرات را از نظر ناهنجاری های مادرزادی یا اکتسابی ارزیابی می کند
 10. وضعیت بافت عصبی در نخاع را تعیین می کند

 

 

چه کسی نتایج ام ار ای را تفسیر می کند و چگونه آنها را به دست می آوریم؟

یک رادیولوژیست برای نظارت و تفسیر ام ار ای کودکان و معاینات رادیولوژی، تصاویر را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. رادیولوژیست گزارش امضا شده ای را برای مراقبت اولیه یا پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می کند و او نتایج را با شما در میان می گذارد.

ممکن است معاینات اضافی در مراحل بعدی لازم باشد و پزشک دلیل دقیق نیاز به معاینات بیشتر را توضیح خواهد داد. گاهی اوقات یک اسکن دیگر انجام می شود زیرا یک یافته مشکوک نیاز به توضیح با نماهای اضافی یا یک تکنیک تصویربرداری خاص دارد. تفسیر مجدد آزمایش گاهی اوقات بهترین راه برای دیدن اینکه آیا درمان موثر است یا یک ناهنجاری پایدار است یا در طول زمان تغییر می کند.

محدودیت در ام آر آی کودکان چیست؟

تصاویر با کیفیت بالا تنها در صورتی تضمین می‌شوند که کودک شما بتواند کاملاً ثابت بماند و دستورالعمل‌های تنفسی را در حین ضبط کردن تصاویر دنبال کند. اگر کودک شما مضطرب، گیج شده یا درد شدید دارد، ممکن است در طول تصویربرداری به سختی دراز بکشد.

فردی که جثه بسیار بزرگی دارد ممکن است در دهانه انواع خاصی از دستگاه های ام ار ای جا نشود.

وجود ایمپلنت یا سایر اشیا فلزی گاهی اوقات به دست آوردن تصاویر واضح را دشوار می کند. حرکت بیمار می تواند همین اثر را داشته باشد.

ضربان قلب بسیار نامنظم ممکن است کیفیت تصاویر به دست آمده را با استفاده از تکنیک هایی که زمان تصویربرداری را بر اساس فعالیت الکتریکی قلب انجام می دهد، مانند الکتروکاردیوگرافی (ECG) تحت تاثیر قرار دهد.

معاینه ام ار ای معمولاً هزینه بیشتری دارد و ممکن است زمان بیشتری نسبت به سایر آزمایشات تصویربرداری طول بکشد. اگر در مورد هزینه ام ار ای نگرانی دارید با شرکت بیمه خود صحبت کنید.

ام ار ای به طور کلی برای بیمارانی که به شدت آسیب دیده اند توصیه نمی شود. با این حال، این تصمیم بر اساس معایینه بالینی پزشک است. این به این دلیل است که دستگاه های کششی ممکن است تصاویر MR را تحریف کنند. در نتیجه باید از ناحیه ای که قرار است تصویربرداری شود دور نگه داشته شوند.

 

آیا فرزند من در طول ام ار ای تنها خواهد بود؟

کودک شما معمولاً در طول ام ار ای در اتاق معاینه تنها خواهد بود. تکنسین قادر خواهد بود همیشه با استفاده از یک دستگاه تلفن دو طرفه فرزند شما را ببیند، بشنود و با او صحبت کند. با این حال، بسیاری از مراکز ام ار ای به والدین اجازه می‌دهند تا در اتاق بمانند.

 

چرا ممکن است فرزندم به ام آر آی نیاز داشته باشد؟

ممکن است یک کودک به دلایل زیادی نیاز به MRI داشته باشد، مانند:

 

 1. مشکلات اعضای بدن
 2. مشکلات استخوانی
 3. صدمات
 4. عفونت

پزشک فرزند شما ممکن است دلایل دیگری برای MRI داشته باشد.

 

خطرات ام آر آی کودکان چیست؟

 

 • مشکلات مربوط به ایمپلنت های فلزی شناسایی نشده یا اجسام خارجی
 • واکنش غیر عادی به آرامبخش یا بیهوشی، مانند سردرد، لرز و استفراغ
 • واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست، مانند کهیر، خارش یا خس خس سینه
 • در موارد نادر، آسیب کلیه ناشی از رنگ حاجب
 • در موارد بسیار نادر، بیماری به نام فیبروز سیستمیک نفروژنیک که با رنگ کنتراست مرتبط است.

 

 

 

 

درباره نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۶ دیدگاه دربارهٔ «آماده سازی کودک برای اسکن MRI»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

Scroll to Top
به بالا بروید